Sdružení Calla
  Dnes je 20. dubna 2024  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík Anglická vlajka


Tisková zpráva Platformy proti hlubinnému úložišti ze dne 26. června 2018

Ministerstvo průmyslu se vysmálo obcím, u kterých chce nechat vyhořelé palivo - slibovaný návrh zákona vládě nepředložilo

 

Do konce června 2018 měl ministr průmyslu a obchodu předložit vládě věcný záměr zákona o zapojení obcí do procesu výběru lokality hlubinného úložiště pro radioaktivní odpad. Jeho expertní skupina měla na přípravu rok a půl [1]. Ještě v dubnu ministr Hüner sliboval, že návrh opravdu do června bude a přizval do expertní skupiny starosty z dotčených lokalit [2]. Dodnes jim ale návrh neukázal. Žádný totiž nepřipravil.

Právní analýzy ukázaly, že obce ani veřejnost nemají v případě tak výjimečného projektu hlubinného úložiště vysoceradioaktivních odpadů, který prakticky natrvalo a výrazně zasáhne do života obyvatel žijících ve vybraném regionu, dostatečné možnosti, jak vůči státu obhajovat zájmy svých občanů. Změna ve prospěch samospráv je proto nezbytná. Jde o princip běžně používaný v mnoha demokraticky vyspělých zemích a rozhodně pak v těch, kde již pokročili v povolování úložiště.

Rovněž (evropská) směrnice Rady 2011/70/EURATOM požaduje, aby se veřejnost mohla účinně účastnit rozhodování týkajícího se nakládání s vyhořelým palivem a radioaktivním odpadem. Se vznikem zvláštního zákona, který bude upravovat postavení obcí a jejích občanů při výběru úložiště, počítá i nový český atomový zákon [3].

Návrh zákona byl v bývalé vládní pracovní skupině pro dialog o úložišti diskutován a připravován již od roku 2011. Jeho přijetí doporučila Rada vlády pro surovinovou a energetickou strategii v září 2015. Teprve po roce jej Ministerstvo průmyslu a obchodu poslalo ostatním rezortům k připomínkám. Nedokázalo ale principy a potřebnost zákona vysvětlit a tak jej vláda v lednu 2017 nepřijala a uložila zpracovat návrh nový [1].

Petr Nohava, mluvčí Platformy proti hlubinnému úložišti řekl: "Zákon je pro dotčené obce základním kamenem celého procesu výběru lokality. A také důkazem, že stát své sliby o důvěryhodném procesu myslí vážně. Bohužel, jako mnohokrát předtím zůstal i tento slib nenaplněn a stát promarnil rok a půl času. Jak je vidět, času je dost. Pak by neměl být ani problém odložit letos plánované zúžení počtu vytipovaných lokalit. Není zákon, není možné vybírat lokalitu."

Daniel Vondrouš, ředitel Zeleného kruhu řekl: "Blafování a nekompetentnost ministerstva průmyslu posiluje nedůvěru občanů v celé odvětví jaderné energetiky. Kvůli svému ministrovi je teď za neschopného i staronový premiér Babiš. Vládní pokus o vyřešení problému radioaktivního odpadu skončil naprostým fiaskem. Až totiž vláda zřídí třetí pracovní skupinu pro přípravu zákona o posílení práv obcí a přizve starosty k "dialogu", možná si vzpomenou na přísloví, že jen blázen dělá stejnou chybu dvakrát."

Platforma proti hlubinnému úložišti sdružuje 44 členů (31 obcí a měst a 13 spolků) za účelem prosazování takového způsobu hledání řešení problému vyhořelého jaderného paliva a radioaktivních odpadů, který bude otevřený, průhledný a v němž obce a veřejnost budou mít zákony dostatečně garantované možnosti hájit své oprávněné zájmy. www.platformaprotiulozisti.cz

 

Další informace může poskytnout:

Petr Nohava, starosta obce Pluhův Žďár a mluvčí Platformy proti hlubinnému úložišti,
tel.: 725 972 632, e-mail: pnohava@gmail.com

 

Poznámky:

[1] Vláda usnesením č. 27 ze 16. ledna 2017 uložila ministrovi průmyslu a obchodu: "Zpracovat a předložit vládě do 30. června 2018 nový věcný záměr zákona o zapojení obcí do procesu výběru lokality hlubinného úložiště pro vysoce radioaktivní odpady a vyhořelé jaderné palivo."
a za tím účelem také uložila "ministru průmyslu a obchodu ustavit ve spolupráci s ministrem vnitra, 1. místopředsedou vlády pro ekonomiku a ministrem financí, ministryni pro místní rozvoj, ministry spravedlnosti, životního prostředí a předsedkyní Státního úřadu pro jadernou bezpečnost meziresortní expertní skupinu ke zpracování nového věcného záměru zákona o zapojení obcí do procesu výběru lokality hlubinného úložiště pro vysoce radioaktivní odpady a vyhořelé jaderné palivo se zohledněním stanoviska Legislativní rady vlády."

[2] Například tisková zpráva MPO z 16. dubna 2018: "Zapojení obcí do výběru lokality pro hlubinné úložiště jaderného odpadu je pro stát prioritou"

[3] Nový atomový zákon č. 263/2016 Sb., par. 108 odst. (4): "Postup při stanovení průzkumného území pro ukládání radioaktivního odpadu v podzemních prostorech, postup při stanovení chráněného území pro ukládání radioaktivního odpadu v podzemních prostorech, postup při povolování provozování úložiště radioaktivního odpadu a postup, jak zajistit respektování zájmů obcí, kterým náleží příspěvek z jaderného účtu dle § 117 odst. 1, a jejich občanů v těchto procesech, stanoví zvláštní zákon.".

 

 © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz