Sdružení Calla
  Dnes je 29. března 2024  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík Anglická vlajka



Společná tisková zpráva Cally a Centra pro životní prostředí a zdraví

Postoj volebních lídrů k ekologickým problémům města: ne obchodním centrům ve městě, ano spalovně a odsíření teplárny

Všech 13 oslovených lídrů kandidátek pro komunální volby v Českých Budějovicích odpovědělo na dotazy k problémům životního prostředí, které jim zaslala Calla ve spolupráci s Centrem pro životní prostředí a zdraví v rámci mezinárodního projektu ke zlepšení ovzduší a ochraně klimatu.

Z vyhodnocení odpovědí vedoucích osobností českobudějovických kandidátek vyplývá, že do ovzduší města může v nejbližších letech začít chrlit tisíce tun znečišťujících látek komín spalovny komunálních odpadů. Na druhou stranu se téměř všichni kandidáti vyjádřili pro urychlené odsíření uhelných kotlů teplárny a překvapivě mnoho z nich nebude podporovat výstavbu obchodních a administrativních center uprostřed Českých Budějovic. Podporu má i vznik nízkoemisní zóny v centru nebo zlepšení podmínek pro pěší a cyklisty.

„Ohodnotili jsme odpovědi politiků na každou z položených otázek v rámci pětibodové známkovací škály užívané ve školách, takže jsme získali nejen obrázek o postoji k jednotlivým problémům, ale průměrná známka je také indikátorem celkové politiky ve vztahu ke kvalitě ovzduší ve městě a globální ochraně klimatu. Záleží samozřejmě na voliči, nakolik námi shromážděné informace použije při svém rozhodování ve volbách.“ uvedl Vojtěch Šimek ze sdružení Calla a dodal: „Jako nejlepší jsme vyhodnotili odpovědi Svatomíra Mlčocha (Otevřená společnost a Zelení), který získal průměrnou známku 1,4. Za ním pak Vladislav Čermín (Strana soukromníků ČR) s Lumírem Mračkem (SNK ED) oba se známkou 2,1. Nejhůře naopak v hodnocení dopadl Josef Dolista (Svobodní – Piráti) s hodnocením 3,8. Před ním skončili Ivan Nadberežný (KSČM) s 3,5 a Josef Průcha (ČSSD) s 3,3.“


„Jsem potěšen, že mnozí českobudějovičtí politici vítají možnost zavedení v zahraničí již úspěšně odzkoušených opatření pro čistější ovzduší. Po volbách chceme nabídnout zvoleným zastupitelům podrobnější informace o konkrétních zkušenostech s nízkoemisními zónami, s prachovými filtry nebo zaváděním mýtného. A vidím naději, že v Českých Budějovicích by mohla fungovat opatření, která už se osvědčila v mnoha jiných evropských městech,“ uvedl Miroslav Šuta, odborný konzultant pro ekologická a zdravotní rizika z Centra pro životní prostředí a zdraví.

„Velmi překvapující je takřka jednoznačný postoj politiků k nutnosti odsířit českobudějovickou teplárnu nejpozději do roku 2016 a množství hlasů proti podpoře výstavby obchodních a administrativních center jako je Černý Pelikán, Centrum Stromovka či Mariánské náměstí uprostřed města. Po volbách to mnohým budeme moci připomenout,“ doplnil Edvard Sequens ze sdružení Calla.

Předvolební dotazování se uskutečnilo v rámci mezinárodního projektu ke zlepšení ovzduší a ochraně klimatu, který v rámci České republiky koordinuje Centrum pro životní prostředí a zdraví. Podobné akce jako v Českých Budějovicích proběhla také v Praze, Brně a v Plzni.

Další informace mohou poskytnout:
Edvard Sequens, Calla – Sdružení pro záchranu prostředí tel: 602 282 399, email: edvard.sequens(zavinac)calla.cz

Mgr. Vojtěch Šimek, Calla – Sdružení pro záchranu prostředí, tel.: 384 971 936, e-mail:  vojtech.simek(zavinac)calla.cz

MUDr. Miroslav Šuta, Centrum pro životní prostředí a zdraví, tel.: 608 775 754, e-mail: miroslav.suta(zavinac)centrum.cz

V přílohách:

 © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz