Sdružení Calla
  Dnes je 19. března 2024  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík Anglická vlajka


Společná tisková zpráva Jihočeských matek a Calla - Sdružení pro záchranu prostředí ze dne 6. března 2017

Evropská komise rozhodla o státní podpoře pro Paks, problémy nekončí

 

Evropská komise dnes oznámila výsledky vyšetřování státní podpory pro výstavbu dvou nových jaderných reaktorů maďarské elektrárny Paks, kterým nepovažuje veřejnou podporu za rozpornou se zákonem při splnění konkrétních závazků maďarské vlády [1]. Podle názoru nevládních organizací není rozhodnutí Evropské komise v pořádku. Z právního hlediska nelze totiž považovat jadernou energetiku za něco, co je ve veřejném zájmu jednotlivých členských států. Pokud by Maďarsko připojilo nové atomové bloky k síti, zvýšilo by podíl jaderné elektřiny na 86 %. To by ve svém důsledku znamenalo vážné ekonomické znevýhodnění jiných zdrojů, například obnovitelných. Velice pravděpodobně se dočkáme mezistátních soudních sporů jako v případě schválení podpory pro britské reaktory v Hinkley Point.

Je to již druhé rozhodnutí Evropské komise ve věci plánované jaderné elektrárny Paks II v krátké době za sebou. První bylo zaměřené na soulad evropských pravidel volné soutěže přidělením zakázky firmě Rosatom bez výběrového řízení mezistátní rusko-maďarskou smlouvou. V listopadu 2016 pak komise rozhodla, že pokud neexistuje jiný dodavatel, který by maďarské vládě garantoval, aby elektrárna zůstala trvale ve vlastnictví maďarského státu, není nutný tendr a zakázka tak není v rozporu s unijními požadavky. I tak bude muset být 55 % z celkových nákladů 12,5 miliardy eur na výstavbu elektrárny soutěženo podle evropských pravidel.

Podle názoru Patricie Lorenz z organizace Global 2000 tento případ připomíná situaci státních subvencí pro jadernou elektrárnu Hinkley Point. Evropská komise se očividně snaží prosadit jakousi „jadernou ekonomickou zónu“, aby umožnila vybudování alespoň nějakého jaderného bloku.

Monika Machová Wittingerová ze sdružení Jihočeské matky řekla: „Celé mi to připomíná  povídku Šimka a Grossmanna Exkurze do ZOO, kdy profesor Zelí říká, že nechce slevu zadarmo… Snaha prosadit státní podporu pro stavbu nových jaderných bloků boří mýtus o levné elektřině z jádra. Za elektřinu z nových jaderných bloků budou – podobně jako profesor Zelí – doplácet buďto daňoví poplatníci nebo spotřebitelé elektřiny.“

Edvard Sequens z Calla – Sdružení pro záchranu prostředí řekl: „I na příkladu financování nových bloků v maďarském Paksi je vidět, že zatímco kritizovaná podpora obnovitelných zdrojů již dávno nebude zapotřebí, jaderná energetika se ani po 60 letech nasazení do komerčního provozu neobejde bez veřejných subvencí.“

 

Kontakty:

Edvard Sequens,  Calla - Sdružení pro záchranu prostředí, tel.: 602  282 399, edvard.sequens@calla.cz
Monika Machová Wittingerová, Jihočeské matky, tel.: 603 516 603, jihoceske.matky@ecn.cz
Patricia Lorenz, Friends of the Earth Europe, tel.: +43 (0) 676 44 64 254, patricia.lorenz@foeeurope.org

 

Poznámky:

[1] Tisková zpráva k Evropské komise rozhodnutí je k dispozici zde:  http://europa.eu/rapid/press-release_IP-17-464_en.htm

 

 © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz