Sdružení Calla
  Dnes je 14. října 2019  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík | Atlas OZE | Anglická vlajka


Tisková zpráva ze dne 20. prosince 2012

Kde přibudou další lokality pro hlubinné úložiště?

    Vláda dnes odsouhlasila Plán činnosti Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO), podle něhož mohou k dnešním sedmi lokalitám, na nichž stát hledá hlubinné úložiště, přibýt další. Mělo by jít o obce poblíž jaderných zařízení, jako jsou elektrárny Dukovany či Temelín. SÚRAO tu předpokládá vyšší porozumění starostů a obyvatel dotčených obcí. To se jí od roku 2003 nedaří získat na většině dosavadních míst. V první polovině roku 2013 bude také rozhodnuto, zda severní část vojenského výcvikového prostoru Boletice v Jihočeském kraji rozšíří vybrané lokality.

   Calla je přesvědčena, že musí být garantovány dvě základní podmínky pro výběr místa konečného úložiště, aniž je jedna z nich potlačena: dlouhodobá bezpečnost úložiště a souhlas dotčených obyvatel. Proces vyhledávání by měl být zastaven, dokud nebude zákonem garantované posílení práv obcí.

   Možné legislativní řešení – návrh zákona  o  zapojení  obcí  do  procesu  výběru na svém jednání 11. 12. odsouhlasila Pracovní  skupina  pro  dialog o úložišti1). Návrh dává obcím právo veta ve  dvou  fázích  -  při výběru dvou kandidátních lokalit a před zahájením stavby. Případný nesouhlas obcí by dle tohoto návrhu mohl být překonán jen rozhodnutím Senátu ČR.

   Edvard Sequens ze sdružení Calla řekl: „Dnešní zákony nedávají obyvatelům obcí, za jejichž domy by mělo vzniknout úložiště, příliš možností hájit si své zájmy. Návrh zákona je prvním krokem, ale v této chvíli nevíme, co s ní udělá ministr Kuba a později i Parlament. Než budou jednoznačně nastavena pravidla „hry“, mělo by hledání úložiště dostat stopku."

   SÚRAO chce do konce roku 2018 vybrat dvě definitivní lokality pro umístění úložiště. Jedna z těchto lokalit má být do roku 2025 určena pro výstavbu konečné úložiště, druhá z těchto lokalit pak bude sloužit jako náhradní. Začátek stavebních prací je plánován na rok 2030. Ve vybraných obcích se uskutečnilo 27 místních referend, která úložiště i práce na jeho výběru jednoznačně odmítla, nesouhlasí ani samospráva Jihočeského kraje.

 

Další informace mohou poskytnout:

Edvard Sequens, Calla, tel.: 602 282 399, e-mail: edvard.sequens(zavinac)calla.cz

 

Poznámky:

  1. Pracovní skupina pro dialog o úložišti vznikla v listopadu 2010 na popud SÚRAO, viz: http://www.surao.cz/cze/Pracovni-skupina/. Pracují v ní zástupci vybraných obcí, občanských sdružení a zodpovědných úřadů i parlamentu. Nominován Asociací ekologických organizací je členem i zástupce Cally Edvard Sequens.


 © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, 384 971 934, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz