Sdružení Calla
  Dnes je 5. července 2020  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík Anglická vlajka

Tiskové zprávy

Tiskové zprávy


 

Tisková zpráva Sdružení Calla ze dne 3. 6. 2005

Calla opět uspěla u Ústavního soudu!

 

Sdružení Calla opětovně uspělo u Ústavního soudu v Brně se svou stížností na postup Vrchního soudu v Praze. Ten zastavil řízení o žalobě na absurdní rozhodnutí tehdejšího ministra průmyslu a obchodu Grégra, kterým se v roce 2001 rozhodl utajit informace o činnosti Správy úložišť radioaktivních odpadů, na něž Calla měla právo. Ústavní soud rozhodnutí Vrchního soudu zrušil. Žaloba se tak vrací k novému projednání u Městského soudu v Praze, který v průběhu let převzal tuto agendu od Vrchního soudu.

Vrchní soud v Praze v případě Cally již dvakrát odmítl projednat žalobu proti rozhodnutí nejvyšších státních úředníků o tajení informací - ministra průmyslu a obchodu a před tím předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. Vždy raději zvolil cestu umělé procesní překážky. V obou případech si svévolně vyložil stanovy sdružení tak, že neuznal právo statutárního zástupce poskytovat plné moci k právnímu zastupování ve správní žalobě. Takový postup Ústavní soud ohodnotil jako "nepřiměřeně tvrdý a formalistický" vedoucí k "odepření práva Sdružení Calla na soudní ochranu". Nyní také již podruhé, poprvé v této věci Calla uspěla v roce 2003.

Předseda Sdružení Calla Edvard Sequens ke kauze sdělil: "Těší nás, že jsme se své pravdy u Ústavního soudu nakonec domohli. Protože těžce utrpěla naše důvěra v nestranný soudní systém, šlo nyní spíše o prosazení práva, než o vlastní utajené informace, které již po více než čtyřech letech nepřinesou nic nového. Konečně - vlastně o nich stále ještě není rozhodnuto."

Ústavní soud tvrdě odsoudil obstrukce bránící poskytování informací kolem jaderné energetiky a konstatoval porušení ústavního práva na spravedlivý a řádný proces, doplnil advokát František Korbel, který Sdružení Calla ve sporu zastupuje.

 

Kontakty:
Edvard Sequens, Sdružení Calla, ČB
telefon: 602 282 399, email: edvard.sequens@ecn.cz
František Korbel, AK Korbel Tábor
telefon: 608 527 166, email: korbel@ak-korbel.cz

 © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, 384 971 934, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz