Sdružení Calla
  Dnes je 19. března 2024  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík Anglická vlajka

Akce pro veřejnost

Pozvání na chystané a probíhající akce:

  20. 2. 2024 - Zveme vás na únorový Zelený úterek, který proběhne 20. února 2024. Jmenuje se "Nový ptačí park Zbudovská blata" a povídat na něj přijde Kryštof Chmel, správce ptačího parku z České společnosti ornitologické. Beseda začíná tradičně v 17:30 v českobudějovickém klubu Horká vana. Další informace nejdete v pozvánce.
  19. 3. 2024 - Krajina kolem Lipna se rychle proměňuje k horšímu. Vyrostla tu řada apartmánů, hotelů, přístavišť, sjezdovek a dalších zařízení určených pro rekreaci. Developerské projekty dále pohlcují volnou krajinu. Jak vážná je situace? Jaký je vliv na přírodu, krajinu a vodu v Lipně? A co se s tím dá udělat? Přijďte se poučit a diskutovat na březnový Zelený úterek: "Lipno - rekreační areál bez limitů?" s Pavlou Setničkovou předsedkyní spolku Lipensko pro život. Beseda proběhne od 17:30 v českobudějovickém klubu Horká vana. Pozvánka v příloze.
  23. 3. 2024 - Letošní ročník cyklu přírodovědných vycházek startuje v sobotu 23. března. První letošní vycházka se jmenuje "Výprava za havrany a historií". Povedou ji ornitolog Petr Veselý a historik Václav Kabíček. Sraz účastníků bude v 9:00 u Rabenštejnské věže. Další informace najdete v pozvánce.
  16. 4. 2024 - Potkat kriticky ohroženého rysa ostrovida v přírodě je zážitek na celý život. Odlehlé lesy jihu Čech jsou domovem česko-bavorsko-rakouské populace této chráněné šelmy. Jak se mu daří na Šumavě? Kam mizí rysi z Novohradských hor? Jak můžeme zastavit pytláky? O tom všem si budeme povídat s Terezou Minárikovou, zooložkou, specialistkou na rysy z ALKA Wildlife na další besedě z cyklu Zelených úterků. Pod názvem "Pytláctví - hlavní hrozba pro rysí populaci" proběhne 16. dubna od 17:30 v českobudějovickém klubu Horká vana. Pozvánka.



Skryj proběhlé akce z roku 2024 » Zobraz proběhlé akce z roku 2024 »
 
  16. 1. 2024 - První Zelený úterek v novém roce nesl název "Geocaching a ochrana přírody". O tom, jak může hledání krabiček škodit nebo prospívat ochraně přírody přijel povídat Ondřej Vítek z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.


 




Skryj proběhlé akce z roku 2023 » Zobraz proběhlé akce z roku 2023 »
 
  9. 12. 2023 - Poslední přírodovědná vycházka roku 2023 se jmenovala "Na krmítko do Branišovského lesa". Vedl ji ornitolog Petr Veselý, který účastníkům ukázal krmítko využívané pro ornitologický výzkum. Součástí vycházky byl také odchyt, určování a kroužkování ptactva.
  21. 11. 2023 - S cyklem Zelených úterků roku 2023 jsme se rozloučili přednáškou na téma "Jak města a obce ovlivňují kvalitu vod, aneb co se stane, když nad nimi zaprší ..." Pozvání přijal Jan Potužák, vodohospodář z Povodí Vltavy. Kvalita povrchových vod se i přes fungující čistírny měst a obcí příliš nelepší. V létě mnohé rybníky či přehrady připomínají svou barvou vody spíše "green" golfového hřiště než průzračnou vodu známou z některých pískoven či jezer. Co je hlavní příčinou tohoto neutěšeného stavu? Plynou z toho nějaká rizika a jaké výzvy ke zlepšení nás čekají? Beseda proběhla v českobudějovickém klubu Horká vana 21. 11. 2023.
  7. 11. 2023 - Přijali jste pozvání na besedu s fotografem a milovníkem přírody Václavem Sojkou pod názvem "České Švýcarsko ve fotografii". Motivací fotografické práce Václava Sojky je už tři desítky let ochrana přírody. Je zaměstnán u Národního parku České Švýcarsko, jehož nádheru umí na fotografiích zachytit jako málokdo. A o krásu živé i neživé přírody tohoto koutu naší země se s námi podělí. S optimismem se také podíváme na proměnu území, které vloni zasáhl rozsáhlý lesní požár. Konalo v Kulturním klubu Horká vana v Českých Budějovicích za finanční podpory jihočeské Krajské sítě environmentálních center KRASEC, Jihočeského kraje a Magistrátu města České Budějovice.
  17. 10. 2023 - Říjnová beseda z cyklu Zelených úterků se jmenovala "Havrani v Budějovicích" a proběhla v úterý 17. října. O životě havranů v krajské metropoli vyprávěl ornitolog Petr Veselý z Přírodovědecké fakulty JU.
  14. 10. 2023 - Přírodovědná vycházka "Za houbami na tankodrom" proběhla v sobotu 14. října a vedli ji mykolog Aleš Jirsa a entomolog Jiří Řehounek. Vydali jsme se na okružní trasu kolem Velkého Vávrovského rybníka, kde jsme si mohli prohlédnout nejen spoustu druhů hub, ale i vzácné kormorány malé.
  8. 10. 2023 - Mimořádně jsme zařadili přírodovědnou vycházku "Za rybami k Bagru", která proběhla v neděli 8. října, Provázeli ichtyolog Petr Blabolil a entomolog Jiří Řehounek. Kromě odchytu a poznávání vodních živočichů se mluvilo také o dalším osudu nádrže Bagr v parku Stromovka. Chytili jsme celkem devět druhů ryb.
  19. 9. 2023 - Po prázdninách oživený cyklus besed Zelené úterky se konal 19. 9. v Horké Vaně na téma "Malé modulární reaktory - spása či bláhový sen?". Přednášet přijel Oldřich Sklenář, analytik Asociace pro mezinárodní otázky. Firma ČEZ ohlásila stavbu prvního malého modulárního reaktoru v Temelíně v roce 2032. Část lidí v nich vidí budoucnost naší energetiky, vláda dokonce zvažuje jejich podporu. Jak je ve skutečnosti tato technologie daleko? Jde o bezpečnější a levnější řešení než velké reaktory? Zbaví nás jaderného odpadu? Můžete zhlédnout videozáznam z akce.
  17. 9. 2023 - Calla a ZŠ Ledenice uspořádaly exkurzi "Příroda v Pískovně Ledenice". Exkurze byla zaměřená zejména na hmyz a ptáky a její součástí byl také odchyt a kroužkování ptáků. Lektorovali Petr Veselý, Tomáš Ditrich, Helena Jaloševská a Jiří Řehounek.
  4. 9. 2023 - Pětasedmdesát účastníků přilákal odborný seminář "Jak založit květnatý trávník", který uspořádala Calla a Přírodovědecká fakulta JU. Součástí semináře byla také praktická ukázka čtyř strojů na kartáčování osiva z druhově bohatých luk.
  16. 5. 2023 - Květnový Zelený úterek se jmenoval "Hotely pro včely" a proběhl 16. května. Naše pozvání přijal Jan Erhart z Biologického centra AV ČR, který povídal o tzv. hmyzích hotelech a jejich významu pro samotářské včely a jiný hmyz. Účastníci se také dozvěděli, jak hmyzí hotel správně postavit.
  13. 5. 2023 - Přírodovědná vycházka "Výprava k mokřadu u Vidova" proběhla v sobotu 13. května. Vycházkou rovázeli botanik Martin Lepší, ornitolog Petr Veselý a entomolog Jiří Řehounek. Součástí vycházky byla ukázka odchytu a kroužkování ptactva, při němž se největší pozornosti účastníků těšili žluva, kukačka a kulík.
  18. 4. 2023 - V dubnu jsme si na pravidelnou besedu do českobudějovického klubu Horká vana v cyklu Zelených úterků pozvali Michala Šperlinga, zakladatele organizace Kořenovky.cz. Pod názvem "Jak na kořenové čistírny?" jste se dozvěděli, jak funguje přírodě přátelské čištění odpadních nebo i koupacích vod, že dokáže splnit nejnovější zákonné normy, jak dlouho kořenovka vydrží plně funkční i kolik stojí. Také, že stejně lze čistit i odpadní vody z obcí nebo stavět přírodní jezírka.
  31. 3. 2023 - První přírodovědná vycházka roku 2023 se jmenovala "Soví houkání na Čtyráku". Tajemným světem sov nás provedli ornitolog Petr Veselý, ale také Olga Růžičková, Martina Němcová a puštík Bíba ze záchranné stanice Třeboň. Pokusili jsme se přilákat volně žijící sovy, což se zřejmě vzhledem k silnému lijáku na počátku akce nepodařilo. I přes nepřízeň počasí však účastníci svého času nelitovali.
  21. 3. 2023 - Březnový Zelený úterek se jmenoval "Katastrofa pro les?". Naším hostem byl Vojtěch Čada z Fakulty lesnické a dřevařské ČZU, jehož zajímá, jak se lesy vyrovnávají s požáry, vichřicemi nebo kůrovci. Jde o katastrofy pro les, nebo jen pro lidi? Odpovědi se dočkali účastníci v klubu Horká vana.
  20. 3. 2023 - Obec Doubravice ve spolupráci se spolkem Filipovec uspořádala 20. 3. 2023 přednášku a diskusní podvečer "V čem jsou kvetoucí trávníky přínosem?" s Jiřím Řehounkem z Cally. Akce proběhla v zaplněném kulturním sále restaurace Filipovec v obci Doubravice.
  21. 2. 2023 - Na únorovou besedu "Jak se brání a komunikují rostliny?" z cyklu Zelených úterků jsme pozvali Martina Volfa z Laboratoře evoluční ekologie Biologického centra AV ČR. Chutný, nechutný a odporný: závody ve zbrojení mezi rostlinnou a hmyzí říší. Jak se umí rostliny bránit hmyzu? A dokáží spolu komunikovat? Co si představit pod chemickou ekologií? Beseda se uskutečnila 21. února od 17:30 v českobudějovickém klubu Horká vana.
  7. 2. 2023 - Křest knihy "Politika lesa" proběhl v úterý 7. února pod záštitou Cally v klubu Horká vana. Součástí křtu byla také beseda s autorem knihy, lingvistou Michalem Hořejším, který ukázal vztah mezi "šumavským kůrovcem", požárem v Českém Švýcarsku i dalšími tématy a některými českými politiky.
  17. 1. 2023 - První letošní beseda z cyklu Zelených úterků nesla název "Voda ztracená a vrácená". Povídat o obnově šumavských mokřadů, potoků a rašelinišť přijela Iva Bufková ze Správy Národního parku Šumava. Závěrečná diskuse tentokrát nebrala konce.


Skryj proběhlé akce z roku 2022 » Zobraz proběhlé akce z roku 2022 »
 
  17. 12. 2022 - Poslední přírodovědná vycházka v roce 2022 se jmenovala "Za přírodou a historií podél Malše" a proběhla v sobotu 17. prosince. S historikem Václavem Kabíčkem a ornitologem Petrem Veselým jsme se prošli zasněženými Českými Budějovicemi a mluvili hlavně o historii, architektuře a městském ptactvu.
  6. 12. 2022 - V závěru roku jsme tradičně uspořádali fotobesedu, tentokrát s názvem "S teleobjektivem přírodou jižních Čech". Naše pozvání přijal imunolog a fotograf Jan Kopecký. Na besedě promítl fotografie ptáků, savců i hmyzu, podělil se o zkušenosti s fotografickou technikou i zážitky spojené s fotografováním jihočeské přírody.
  15. 11. 2022 - Listopadový Zelený úterek proběhl 15. listopadu a jmenoval se "Globální změna klimatu a kvalita vody v nádržích". Petr Znachor z Hydrobiologického ústavu AV ČR povídal o dopadech klimatické změny na naše vodní nádrže a jejich výhledech do budoucna.
  7. 11. 2022 - Calla a Statutární město České Budějovice uspořádaly v pondělí 7. listopadu odborný seminář "Stromy a hmyz", který byl zaměřený na ochranu starých stromů a na ně vázaného hmyzu. Seminář byl určen především pro zaměstnance státní správy, nevládních organizací a firem, které se problematikou zabývají. Zúčastnilo se ho 63 zájemců.
  6. 11. 2022 - Přírodovědná vycházka "Za mechy a houbami k Rudolfovu" proběhla v neděli 6. listopadu. Městskou zástavbou i zalesněným údolím Rudolfovského provázeli botanička Jitka Štěrbová, mykolog Aleš Jirsa a entomolog Jiří Řehounek.
  1. 11. 2022 - Připravili jsme veřejnou panelovou debatu "České jaderné plány v nestabilních časech", která proběhla v Praze 1. listopadu za účasti náměstka ministra průmyslu a obchodu Tomáše Ehlera, náměstka ministra životního prostředí Jana Dusíka, bývalého premiéra a evropského komisaře Vladimíra Špidly a poslance Evropského parlamentu, ekonoma Luďka Niedermayera. Videozáznam z akce. Další podrobnosti.
  18. 10. 2022 - Říjnová beseda z cyklu Zelených úterků nesla název "Energeticky nezávislý dům v Česku". Může být rodinný dům v jihočeských podmínkách nezávislý na vnější dodávce energie? Vize budoucnosti nebo možná realita dneška? A jak se takový dům staví a kterak se v něm žije? Kde získává energii a kolik jí potřebuje? Vaše otázky zodpovídal Pavel Podruh, zakladatel projektu Český soběstačný dům, stavitel a obyvatel takového domu.
 

20. 9. 2022 - Další beseda z cyklu Zelených úterků nesla název "Podpora vody v krajině". O revitalizacích vodních toků přijel do klubu Horká vana povídat Tomáš Just z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

 

18. 9. 2022 - Calla a Správa CHKO Blanský les uspořádaly přírodovědnou vycházku "Výprava do přírodní rezervace Bořinka". Provázeli ornitoložka Michaela Syrová, zoolog Libor Weiter a entomolog Jiří Řehounek. Součástí vycházky bylo povídání o hadcích, historii lokality či zajímavých organismech a také ukázka odchytu a kroužkování ptáků. Po skončení vycházky proběhla také prohlídka Holubovského mlýna.

 

18. 9. 2022 - V rámci kandidatury Českých Budějovic na Evropské hlavní město kultury 2028 proběhla série akcí na Máji a Šumavě, do níž se Calla zapojila přírodovědnou vycházkou "Výprava do Branišovského lesa". Vycházku vedli ornitoložka Michaela Syrová a entomolog Jiří Řehounek. Součástí vycházky byla také ukázka odchytu a kroužkování ptáků.

  27. 6. 2022 - Poslední z cyklu čtveřice seminářů pro zástupce MAS, starosty a další zainteresované zájemce zaměřené na problematiku komunitní energetiky, které připravilo Krajské sdružení MAS Jihočeského kraje ve spolupráci s Callou - Sdružením pro záchranu prostředí pod názvem "Jak financovat projekty komunitní energetiky?" se uskutečnil 27. června v sále Kavárna centra Riegrova 51 v Českých Budějovicích a současně on-line. Prezentace ze semináře zde.
  24. 5. 2022 - Na květnovou besedu z cyklu Zelených úterků jsme si do Horké vany pozvali architektku a pedagožku Fakulty architektury ČVUT Kláru Salzmann. Akce nesla název název "Říční krajina" a věnovali jsme se v ní vodě, která je nezbytnou součástí krajiny, půdy, rostlin, živočichů i našich těl. Přesto se z naší krajiny ztrácí. Proč se tak děje a jak to můžeme změnit? Jak se adaptovat na klimatické změny?
  22. 5. 2022 - Třetí přírodovědná vycházka letošního roku se jmenovala "Výprava k tůním na tankodrom". Byla zaměřená hlavně na pozorování a určování obojživelníků a vodního hmyzu. Vycházkou provázeli zooložka Pavla Robovská a entomolog David Boukal.
  19. 5. 2022 - Krajské sdružení MAS Jihočeského kraje ve spolupráci s Callou - Sdružením pro záchranu prostředí připravilo cyklus čtyř seminářů pro zástupce MAS, starosty a další zainteresované zájemce zaměřené na problematiku komunitní energetiky. Třetí v řadě se pod názvem "Komunitní energetika a energetická chudoba" konal ve čtvrtek 19. května 2022. Prezentace ze semináře zde. Videozáznam semináře.
  18. 5. 2022 - Uspořádali jsme Nuclear Energy Conference 2022 "Co brání rozvoji jaderné energetiky v Evropě?". Prezentace, záznamy přednášek a další informace najdete na nec2022.jadernaenergetika.eu. Můžete zhlédnout i celý záznam z konference.
  18. 5. 2022 - Mimořádně jsme do našeho cyklu zařadili přírodovědnou vycházku "Za bahňáky k Novohaklovskému rybníku". Tématicky byla zaměřená především na pozorování bahňáků a dalších vodních ptáků a vedl ji ornitolog Vojtěch Kubelka. Impulsem pro uspořádání vycházky se staly opravdu mimořádné možnosti pro pozorování vodních ptáků na tomto rybníku.
  19. 4. 2022 - Calla uspořádala besedu "Ohrožení opylovači i nevítaní vetřelci" z cyklu Zelené úterky. Entomolog Michal Perlík povídal o vosách a včelách, jejich ohrožení nebo nepůvodních druzích a jejich vlivu na naši přírodu i na člověka. Beseda proběhla v českobudějovickém klubu Horká vana.
  9. 4. 2022 - Letošní první přírodovědná vycházka s Callou se jmenovala "Kroužkování u rybníka Bor" a proběhla v sobotu 9. dubna. K rybníku mezi Husovou kolonií a Novým Vrátem jsme se vypravili s ornitologem Petrem Veselým a entomologem Jiřím Řehounkem.
  15. 3. 2022 - Víte, který živočich se v Čechách dožívá nejvíce let? Žije opravdu ještě v Malši, či je to jen takový ochranářský yetti čistých vod? Jakému ohrožení čelí? A co ty perly? S poutavou přednáškou "Perlorodka - tajuplná kráska z Malše" přijal pozvání do našeho cyklu Zelených úterků Robert Ouředník ze společnosti BIVALVIA. Konalo se v úterý 15. března v českobudějovickém klubu Horká vana. Konalo se s podporou Jihočeského kraje v rámci sítě KRASEC.
  22. 2. 2022 - Krajské sdružení MAS Jihočeského kraje ve spolupráci s Callou - Sdružením pro záchranu prostředí připravilo cyklus čtyř seminářů pro zástupce MAS, starosty a další zainteresované zájemce zaměřené na problematiku komunitní energetiky. Druhý se pod názvem "Komunitní energetika - technologické možnosti a role obcí" uskutečnil v úterý 22. února 2022 on-line formou. Prezentace z webináře zde. Videozáznam webináře.
  15. 2. 2022 - Únorový Zelený úterek se jmenoval "Městské sady? Rozhodně ano!". O významu městských sadů pro biodiverzitu, jejich zakládání a obnovování na území naší metropole přijel povídat Jiří Rom z Magistrátu hlavního města Prahy.
  18. 1. 2022 - Cyklus Zelené úterky odstartoval v roce 2022 besedou "O Galapágách, parazitech a biodiverzitě". V českobudějovickém klubu Horká vana jsme přivítali parazitologa Jana Štefku z Biologického centra AV ČR. Mimo jiné se účastníci dozvěděli, jak ohrožuje lidská činnost galapážské endemity a mění biodiverzitu na kontinentech.


Skryj proběhlé akce z roku 2021 » Zobraz proběhlé akce z roku 2021 »
 
  18. 12. 2021 - Letošní poslední přírodovědná vycházka (s trochou historie) se jmenovala "Za stromy a židovskou historií Českých Budějovic" a proběhla v sobotu 18. prosince. S historikem Václavem Kabíčkem a botanikem Petrem Kouteckým jsme se vydali na židovský hřbitov a další místa spojená s osudem Židů v našem městě a zjistili jsme, že botanika může být zajímavá i v zimě.
Dívčí kámen
  1. 12. 2021 - Krajské sdružení MAS Jihočeského kraje ve spolupráci s Callou - Sdružením pro záchranu prostředí připravilo cyklus čtyř seminářů pro zástupce MAS, starosty a další zainteresované zájemce zaměřené na problematiku komunitní energetiky. První z nich pod názvem "Komunitní energetika - domácí podmínky a dobrá zahraniční praxe" se uskutečnil ve středu 1. prosince 2021 v on-line formě. Více informací včetně prezentací. Videozáznam webináře.
komár
  30. 11. 2021 - Mimo cyklus Zelených úterků pořádá Calla jednou ročně také fotobesedu pro veřejnost. Letos proběhla v úterý 30. listopadu a jmenovala se "Krása mikrosvěta". Naším hostem byl českobudějovický biolog a fotograf František Weyda, který nám ukázal, jak vypadá a jak se fotí mikrosvět.
  27. 11. 2021 - Letošní předposlední přírodovědná vycházka nesla název "Na krmítko ke Švábovu Hrádku" a proběhla v sobotu 27. 11. Pro účastníky byla připravena ukázka odchytu, kroužkování a určování ptáků nedaleko speciálního krmítka pro vědecký výzkum. O ptácích a jejich životě povídal ornitolog Petr Veselý.
  25. - 26. 11. 2021 - Krajské sdružení MAS Jihočeského kraje ve spolupráci s Callou připravilo na závěr listopadu dvoudenní odbornou exkurzi pro starosty a další zainteresované zájemce na prezentaci zajímavých projektů komunální energetiky ve Zlínském kraji. Navštívili jsme Roštín, Modrou, Brumov-Bylnici, Hostětín a Pitín. Program v příloze.
  16. 11. 2021 - Beseda z cyklu Zelených úterků s Hanou Bernardovou, překladatelkou, tlumočnicí, průvodkyní poradními kruhy a místopředsedkyní správní rady Nadace Pro půdu dostala název "Aktivní naděje" podle knihy Joanny Macyové a Chrise Johnstona. Jak čelit zmatku dnešní doby a nezbláznit se? Jak se vyrovnávat se změnou klimatu, mizejícími přírodními zdroji, ekonomickými kolapsy a environmentálním žalem? V čem konkrétně aktivní naděje spočívá? Jak obnovit spojení se Zemí i sebou samými? Konalo se v úterý 16. 11. v Klubu Horká vana v Českých Budějovicích.
  15. 11. 2021 - Entomolog Vojtěch Kolář z Biologického centra AV ČR a Přírodovědecké fakulty JU byl naším hostem na poslední besedě z cyklu Borovanských pondělků "Rybníky nejsou jen pro kapry". Konala se 15. 11. 2021 v Borovanech v Podzámčí v prostorách komunitní školy. Jak to v takovém rybníku vlastně funguje? Jak by měl vypadat "dokonalý" rybník pro hmyz? Jak na změny zareagoval náš nejohroženější potápník? Umíme vůbec rybníky správně chránit? I na to se posluchači dozvěděli odpovědi.
Dívčí kámen
  7. 11. 2021 - Přírodovědná vycházka "Za dřevokaznými houbami do Branišovského lesa" proběhla v neděli 7. 11. S mykologem Alešem Jirsou jsme se vydali prozkoumat lesní porosty nedaleko sídliště Máj a cestou obdivovali nejen dřevokazné houby.
  24. 10. 2021 - Říjnová přírodovědná vycházka "Výprava na Vrbenské rybníky" proběhla v neděli 24. října. Vycházka byla zaměřená především na odchyt a kroužkování ptáků a poznávání vodního hmyzu. Vycházku vedli ornitolog Petr Veselý, entomologové Vojtěch Kolář a Jiří Řehounek.
  19. 10. 2021 - Říjnový Zelený úterek se jmenoval "Každý pták se počítá!". O sčítání a mapování ptactva a jeho významu pro ochranu přírody jsme si povídali s Alenou Klvaňovou z České společnosti ornitologické. Beseda proběhla již naživo v klubu Horká vana.
  18. 10. 2021 - V cyklu Borovanských pondělků proběhla beseda "Kvetoucí trávníky - potěšení pro oko, prospěch pro přírodu". Městské a zahradní trávníky zabírají spoustu místa. Leckteré by přitom mohly rozkvést a podpořit ubývající hmyz. Jak na to, aby trávníky kvetly a bzučely? Sekat nebo nesekat? Besedovat přijel Jiří Řehounek, vedoucí programu Ochrana přírody ve spolku Calla. Uskutečnilo se 18. října 2021 v Podzámčí, v prostorách Komunitní školy Borovany. Akce byla finančně podpořena Jihočeským krajem v rámci sítě Krasec.
  21. 9. 2021 - První Zelený úterek po prázdninách nesl název "O čmelácích a lidech". Ondřej Hercog ze skupiny Čmeláci PLUS povídal o významu čmeláků v přírodě, fungování jejich hnízd, ohrožení a ochraně. Beseda proběhla v úterý 21. září prostřednictvím aplikace ZOOM, její záznam najdete na našem Youtube kanále.
  20. 9. 2021 - Pamatujete se, jak pole dříve vonělo? Na podzim i na jaře byl vzduch plný syrové, zemité vůně, kterou dýchala pole všude okolo. Všimli jste si, že v posledních letech se tato vůně jako by vytratila? Půda je základem naší potravy, zdrojem našeho bohatství, zásobárnou živin a vody, z "hlíny" byl podle Bible stvořen člověk. O tom posluchačům 20. 9. poutavě vyprávěl půdní biolog Miloslav Devetter z Biologického centra AV ČR, kterého jsme si pozvali na besedu z cyklu Borovanských pondělků "Povídání o půdě v souvislostech". Konalo se s finanční podporou Jihočeského kraje v rámci sítě KRASEC.
Dívčí kámen
  18. 9. 2021 - V sobotu 18. září proběhla přírodovědná vycházka "Výprava na Dívčí Kámen". Na trase mezi Třísovem a Holubovem účastníky provázeli ornitolog Petr Veselý, historik Václav Kabíček, botanik Petr Lepší a entomolog Jiří Řehounek. Kroužkování ptáků, hadcová květena, ale i trocha keltské nebo rožmberské historie, to byla hlavní témata vycházky.
  19. 6. 2021 - Přírodovědná vycházka s názvem "Výprava na Vyšenské kopce" proběhla v sobotu 19. června v režii Cally a Správy CHKO Blanský les. Do unikátní rezervace u Českého Krumlova se vypravilo 61 zájemců s ornitologem Petrem Veselým, malakologem Olegem Ditrichem, botaničkou Terezou Rejnkovou a entomologem Jiřím Řehounkem. Součástí vycházky byl i odchyt a kroužkování ptáků.
  11. 6. 2021 - Calla a Česká společnost entomologická uspořádaly přírodovědnou vycházku "Za brouky do Bavorovické aleje", která proběhla v pátek 11. června nedaleko Hluboké nad Vltavou. Entomologové Lukáš Drag a Jiří Řehounek ukázali účastníkům mimo jiné i roháče obecné a tesaříky obrovské, ohrožené brouky, kteří jsou vázaní na staré stromy.
  30. 5. 2021 - Calla připravila přírodovědnou vycházku "Kroužkování u Velkého Vávrovského rybníka", která proběhla v neděli 30. května. S ornitologem Petrem Veselým a entomologem Jiřím Řehounkem se účastníci vydali na bývalý tankodrom za ptáky i dalšími zajímavými živočichy. I přes ornitologicky nepříznivý rok se nakonec podařilo několik ptačích druhů odchytit a probrat zajímavosti z jejich života.
  25. 5. 2021 - Tropické ledovce patří k nejméně prozkoumaným a přitom velmi ohroženým biotopům naší planety. Jaký život skrývají, co nám mohou odhalit? A jaké to je zkoumat ledové království na orkém kontinentu? V úterý 25. května 2021 k tématu v rámci cyklu Zelených úterků přednášela mikrobioložka Marie Šabacká z Centra polární ekologie Jihočeské univerzity. Videozáznam on-line přednášky můžete zhlédnout na YouTube nebo na facebookovém profilu Cally.
  20. 4. 2021 - on-line beseda z cyklu Zelených úterků tentokrát s Miloslavem Devetterem z Biologického centra Akademie věd ČR pod názvem "Povídání o půdě v souvislostech". Půda je základem ekosystémů a naší civilizace. Navzdory tomu si jí nevážíme, využíváme ji až do krajnosti. Povídání o tom, co o půdě (ne)víme a jak to souvisí s naším životem. Můžete si ji pustit na videu i s besedou zde.
  16. 3. 2021 - Calla uspořádala online besedu "Rybníky nejsou jen pro kapry", která byla součástí cyklu Zelené úterky. Entomolog Vojtěch Kolář mluvil o současném stavu a ochraně jihočeských rybníků nebo ohrožených vodních broucích. Záznam besedy si můžete pustit na YouTube kanále Cally.
  16. 2. 2021 - Další on-line besedu z cyklu Zelených úterků jsme uspořádali 16. února. Spolu s Ivou Kropáčkem, odpadovým expertem z Hnutí DUHA jsme hledali odpovědi na otázku "Má spalování odpadů budoucnost?". V Českých Budějovicích se chystá velká krajská spalovna odpadů (ZEVO - zařízení pro energetické využití odpadů). Je to jediné řešení, pokud nechceme odpady skládkovat? Jak se k takovým záměrům staví Evropská unie? Co nás vůbec čeká v nakládání s odpady? Pokud se na ni chcete podívat, máte šanci na našem YouTube kanálu nebo na profilu na Facebooku.
  19. 1. 2021 - První Zelený úterek v roce 2021 se jmenoval "Tak ty bys chtěl chodit krajinou?". O fragmentaci krajiny dopravními stavbami, migraci živočichů, smrtících pastech, ale i životních příležitostech mluvila zooložka Simona Poláková z Fóra ochrany přírody. Beseda proběhla formou webináře v ZOOMu.


Skryj proběhlé akce z roku 2020 » Zobraz proběhlé akce z roku 2020 »
 
  5. 12. 2020 - V sobotu 5. prosince proběhla přírodovědná (a také historická) vycházka "Za přírodou a historií do centra", kterou vedli historik Václav Kabíček, botanička Klára Řehounková a zoolog Jiří Řehounek. Účastníci se podívali na Mariánské náměstí, Sady, k městským hradbám, vodním prvkům v centru, do Háječku i na další známá místa očima historika a biologů.
  24. 11. 2020 - Poslední Zelený úterek s názvem "Modro-zelené město" proběhl 24. listopadu. O vodě a zeleni v městském prostředí a tzv. modro-zelené infrastruktuře mluvila bioložka Lenka Štěrbová z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR. Vzhledem k současné situaci proběhla beseda formou webináře. Pokud jste se nemohli zúčastnit a téma vás zajímá, můžete si besedu pustit na YouTube.
  3. 11. 2020 - Druhá část Nuclear Energy Conference 2020 "Jaderná energetika v čase globální změny klimatu" zaměřená na možnosti zásobování energií bez uhlí i bez jádra proběhla 3. listopadu. Prezentace a videozáznamy přednášek Bena Wealera, Martina Sedláka či Reinharda Uhriga jsme pro vás přidali na web nec2020.jadernaenergetika.eu.
Kalifornie
  20. 10. 2020 - Říjnová beseda z cyklu Zelených úterků "Klimatická krize: co bude dál?" se uskutečnila v podvečer 20. října formou webináře. Přednášel Alexander Ač z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR. Beseda proběhla s podporou Statutárního města České Budějovice. Její záznam najdete na Facebooku nebo na YouTube.
  6. 10. 2020 - První část mezinárodní Nuclear Energy Conference 2020 "Jaderná energetika v čase globální změny klimatu" věnovaná problému jaderné energetiky a změny klimatu proběhla 6. října. Přednášející Georg Günsberg, profesor Benjamin K. Sovacool, David Reinberger a Oda Becker se zaměřili na reálné možnosti jaderné energetiky stát se nástrojem pro řešení klimatické krize z hlediska potenciálu, nákladů, bezpečnostních rizik, ale také skutečných přínosů z pohledu uhlíkové bilance. Projděte si jejich prezentace. Další informace najdete na webu nec2020.jadernaenergetika.eu.
  3. 10. 2020 - Přírodovědná vycházka "Kroužkování u Zdráhanky" proběhla v sobotu 3. října v okolí Haklových Dvorů. Vycházku vedli ornitolog Petr Veselý a entomolog Jiří Řehounek a byla zaměřená především na odchyt, kroužkování a určování ptactva v okolí rybníka Zdráhanka. Patrně nejvíce účastníky potěšila ukázka dvou ledňáčků říčních.
Borovanské pondělky
  21. 9. 2020 - Na druhé rakouské straně Novohradských hor je oblast nazývaná Čechy již od dob Františka Palackého "Vitorazskem". Je to zvláštní krajina, stále tak trochu "česká" - vždyť je dokonce dějištěm několika českých pověstí a místem, kde dlouho zněla čeština. Konečně i rybníky tu zakládala česká šlechta... To a ještě mnohé další se dozvěděli účastníci Borovanského pondělí "České stopy v krajině dolnorakouských Novohradských hor" od historika Jiřího Oesterreichera. Konalo se v pondělí 21. září 2020 v Podzámčí v Borovanech v prostorách Komunitní školy.
  19. 9. 2020 - První poprázdninová přírodovědná vycházka "Výprava k Dobrovodskému potoku" proběhla v sobotu 19. září. Vycházku vedli entomologové Vojtěch Kolář, David Boukal a Jiří Řehounek a byla zaměřená především na poznávání vodních živočichů. Trasa vedla z Třebotovic do Dobré Vody a hlavní zastávkou se stal rybník České Švýcarsko.
Jasoň
 

15. 9. 2020 - Zářijová beseda z cyklu Zelených úterků se jmenovala "Návrat ztracených synů a dcer". Biolog Ondřej Sedláček přijel debatovat o reintrodukcích (tedy vysazování vyhubených druhů a místa, kde dříve žily). Prezentace byla plná konkrétních příkladů, zejména z české přírody a v diskusi lektor upozornil i na omezení a úskalí spojená s reintrodukcemi.

  20. 6. 2020 - V sobotu 20. června jsme obnovili přírodovědné vycházky po vynucené pauze. Vydali jsme se "Za květnatými pásy a ptactvem do Stromovky" s botaničkou Károu Řehounkovou, ornitologem Petrem Veselým a entomologem Jiřím Řehounkem. Součástí vycházky bylo povídání o tzv. květnatých pásech a kroužkování ptactva. Účastníky neodradil ani vytrvalý déšť.
  4. 6. 2020 - Pražská kancelář Heinrich-Böll-Stiftung ve spolupráci s Callou uspořádali webinář "Zpráva o jaderném odpadu ve světě: zaměřeno na Evropu", na které k problematice nakládání s jadernými odpady v Evropě vystoupili Rebecca Harms, býv. europoslankyně Greens/EFA, Arne Jungjohann, energetický expert a hlavní editor Zprávy, senátorka Jitka Seitlová a Edvard Sequens z Cally. Záznam z webináře si můžete pustit zde.
  18. 2. 2020 - V úterý 18. února mohli zájemci o přírodu navštívit další besedu z cyklu Zelené úterky, tentokrát s názvem "Motýli jižních Čech". Entomolog Zdeněk Hanč z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, autor nové knihy o jihočeských motýlech, mluvil o této oblíbené a poměrně dobře probádané skupině hmyzu, o příčinách jejího ohrožení a možnostech ochrany.
Borovanské pondělky
  17. 2. 2020 - Na únorový Borovanský pondělek "Skrytý potenciál veřejné zeleně" jsme pozvali zkušeného zahradníka, návrháře zahrad, fotografa a publicistu Pavla Chloubu. Náš host hodně cestuje a na konci jeho výprav bývá zřetelný zahradnický cíl. Často to bývá právě veřejná zeleň. Proto má možnost porovnávat, jak se k ní přistupuje v různých zemích, i jak se veřejná zeleň místy stává triumfálním politickým nástrojem. Někdy opravdovým a někdy jenom verbálním. Konalo se v pondělí 17. února 2020 od 18,00 hodin v Podzámčí v Borovanech, v prostorách Komunitní školy.
  21. 1. 2020 - První Zelené úterý v roce 2020 v českobudejovickém klubu Horká vana neslo název "Nový stavební zákon - katastrofa pro přírodu?". S Petrou Kolínskou z asociace Zelený kruh jsme se v něm věnovali horkému problému, který ovlivní naši budoucnost. Co přináší návrh nového stavebního zákona pro ochranu přírody a krajiny? Jak se mají změnit možnosti občanů, vlastníků i úřadů? Promění se naše příroda v developerské Eldorádo a naše města v betonové pouště bez zeleně?
Borovanské pondělky
  20. 1. 2020 - Rozhodli jsme se pokračovat s cyklem Borovanských pondělků i v novém roce a rozšířit jej o kulturně-historický obsah. Taková byla i lednová beseda "Duchovní krajinou Novohradských hor", kterou nám představila Michaela Vlčková z Teologické fakulty Jihočeské univerzity. Kaple, kapličky, boží muka a další takřka zapomenuté stopy na život dávných předků v Novohradských horách. Tipy na vaše výlety a putování.


Skryj proběhlé akce z roku 2019 » Zobraz proběhlé akce z roku 2019 »
 
  8. 12. 2019 - Poslední přírodovědná vycházka s Callou, tentokrát s názvem "Za lišejníky a šnečími ulitami do Boršova", proběhla v neděli 8. prosince. Krajinou kolem Vltavy u Boršova provázeli lichenolog Jan Vondrák a malakolog Oleg Ditrich. Lišejníků a ulit bylo nakonec víc, než si většina z bezmála třicítky účastníků představovala.
  19. 11. 2019 - Listopadový Zelený úterek nesl název "Úbytek hmyzu: Co víme a jak s tím naložit?". O ochraně biodiverzity a hmyzu především povídal v klubu Horká vana Lukáš Čížek z Entomologického ústavu AV ČR. Účastníci mimo jiné vyslechli, že ne za všechno může klimatická změna, jak se mění struktura krajiny nebo zda existují i nadějné trendy a možnosti, jak hmyzu pomáhat.
  19. 11. 2019 - Calla, Biologické centrum AV ČR a PřF JU uspořádaly v úterý 19. listopadu od 9:30 odborný seminář "Přírodě blízká péče o městské trávníky". Seminář představil některé aktuální trendy v péči o trávníky, zejména ve vztahu k ochraně biodiverzity. Lektoři mluvili o městských loukách a sadech, mozaikové seči, květnatých pásech, podpoře opylovačů nebo tzv. modrozelené infrastruktuře.
Borovanské pondělky
  18. 11. 2019 - Třetí beseda v cyklu Borovanských pondělků "Dotace nejen pro váš dům" byla zaměřena prakticky na pomoc všem, kdo chtějí řešit zateplení domu, výměnu oken a dveří, solární panely, zachytávání dešťové vody či sázení stromů a získat na to finanční podporu. Projektový manažer Státního fondu životního prostředí Radek Thér vysvětlil, na co lze jaký příspěvek získat a co vše je zapotřebí k jeho vyřízení v programech Nová zelené úsporám, Dešťovka či pro komunitní výsadbu stromů. Konalo se v prostorách Komunitní školy Borovany v Podzámčí.
  2. 11. 2019 - Calla uspořádala přírodovědnou vycházku "Kroužkování u remízku", kterou vedl ornitolog Petr Veselý (PřF JU). Akce byla zaměřená na odchyt, kroužkování a určování ptáků a proběhla v polích nedaleko Švábova Hrádku. Na vycházku dorazilo 73 účastníků, kteří si mohli prohlédnout asi dvacet odchycených ptáků několika druhů a poslechnout si zajímavosti z jejich života.
  24. 10. 2019 - I letos se konala již tradiční podzimní beseda s fotografiemi přírody. Tentokrát s potápěčkou, bioložkou a fotografkou Martinou Karáskovou (roz. Balzarovou), beseda nesla název "Ohrožená krása oceánů". Martina se pod hladinu moří a oceánů vydává již 20 let. Zažila při tom spoustu nezapomenutelných setkání s rozmanitými mořskými živočichy a nafotila tisíce fotografií dokládajících bohatství a krásu podvodního světa. Jaká tajemství odhalila? A jak my lidé ohrožujeme mořský ekosystém? Dozvěděli jsme se ve čtvrtek 24. října v Kulturním klubu Horká vana.
Borovanské pondělky
  21. 10. 2019 - Tématem říjnových Borovanských pondělků 21. 10. byli ptáci. Konkrétně "Vzácní ptáci jižních Čech". Na besedě s ornitologem Petrem Veselým z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity se účastníci mohli seznámit se zajímavými druhy, které můžeme potkat ve vzduchu, u vody nebo třebas na poli při svých vycházkách. Které ptačí druhy jsou tu vzácností a co je ohrožuje? A co pro ně můžeme udělat?
  15. 10. 2019 - Na říjnový Zelený úterek s názvem "Patří do naší přírody oheň?" přijel biolog Ondřej Sedláček (PřF UK & Ochrana fauny ČR). Mluvilo se o ohni jako přirozené součásti středoevropské přírody, pozitivech i negativech řízeného vypalování v rezervacích a také praktických zkušenostech s tímto typem managementu v ČR.
Leucoagaricus americanus
  12. 10. 2019 - Vycházka "Za houbami do Stromovky" proběhla v budějovickém parku Stromovka. Jak už název napovídá, s mykologem Jiřím Součkem jsme hledali a určovali podzimní druhy hub. Třicet účastníků jich během vycházky vidělo opravdu hodně.
  25. 9. 2019 - Pražská kancelář Heinrich-Böll-Stiftung ve spolupráci s Callou pořádala 25. 9. v pražské galerii Langhans podvečerní talk Martina Bursíka s energetickým expertem Myclem Schneiderem "Jaderná energetika a změna klimatu". Česká republika pomalu připravuje půdu pro výstavbu nového jaderného zdroje v Dukovanech. Častým důvodem, který politici uvádí ve prospěch jádra je, že může významně pomoci snížit emise skleníkových plynů. Opravdu? Jakou roli mohou hrát atomové reaktory? A jaký je stav jaderné energetiky ve světě? Záznam debaty v angličtině si můžete pustit zde: 1. díl, 2. díl, 3. díl.
  17. 9. 2019 - První poprázdninová beseda z cyklu Zelené úterky se jmenovala "Vrbenské rybníky - perla jihočeské přírody". Ornitolog Jiří Bureš z AOPK ČR povídal nejen o významu této unikátní lokality pro ochranu přírody, ale také o chystaném odbahnění rybníků Domin a Bažina. Cyklus našich besed, jak už napovídá změněný název, se od září z organizačních důvodů přesunul na úterní večery.
sucho
  16. 9. 2019 - Zahájili jsme nový cyklus besed v Borovanech nazvaný Borovanské pondělky. První beseda měla název "Krajina a sucho" a přednášel na ní ekolog David Pithart. Změna klimatu přináší sucha, ale i povodně. Jak udržet koloběh vody v krajině a tlumit extrémy počasí? Co jsme to udělali s potoky, řekami a mokřady? Jak situaci napravit a jak prosadit potřebné změny? Konalo se v Podzámčí, v prostorách Komunitní školy Borovany v pondělí 16. 9. Viz. pozvánka.
  14. 9. 2019 - Přírodovědná exkurze s názvem "Výprava do Pískovny Ledenice" proběhla v sobotu 14. 9. 2019. Její součástí bylo kroužkování ptáků a poznávání vodního i suchozemského hmyzu. Exkurzi vedli ornitolog Petr Veselý a entomologové Tomáš Ditrich a Jiří Řehounek. Asi nejvíce účastníky zaujal a potěšil odchycený ledňáček. Více informací o pískovně najdete v tiskové zprávě.
 

6. 9. 2019 - Calla a Cassiopeia uspořádaly první poprázdninovou přírodovědnou vycházku s názvem "Za nočními savci do přírodní zahrady". Proběhla v prostorách ekocentra Cassiopeia a lektorovali ji zooložka Lucie Pleštilová, Nikol Mrázková z ČNFV Třeboň a Jiří Řehounek z Cally. Jako speciální hosté se zúčastnili také vydrák Žolík, netopýrři Ocásek a Oliver, několik odchycených myšic a jeden norník. Součástí vycházky byla ukázka určování netopýrů bat detektorem.

  2. 6. 2019 - Červnová přírodovědná vycházka s Callou se jmenovala "Výprava na Vyšenské kopce". S botaničkou Terezou Rejnkovou, ornitologem Petrem Veselým, entomology Zdeňkem Hančem a Jiřím Řehounkem se účastníci vydali do unikátní rezervace u Českého Krumlova v neděli 2. června. A dorazil i modrásek pumpavový.
  15. 5. 2019 - Ve středu 15. května proběhla v českobudějovické Horké vaně beseda z cyklu Zelených střed pod názvem "Jak si žijí lesní mravenci?". Od bioložky Veroniky Jílkové, která se na ně specializuje, jsme se dozvěděli, jaké mravence u nás můžeme potkat a jak je poznat? Čím jsou prospěšní ti lesní? Jak přežijí nastávající rozvrat smrčin? Staví si všichni mravenci mraveniště a jak velké je to největší jihočeské na Kleti? A mnoho dalšího.
  8. 5. 2019 - Calla a ZOO Hluboká uspořádaly přírodovědnou vycházku "Kroužkování u ZOO", která proběhla ve středu 8. 5. 2019. Kromě kroužkování lektoři přichystali také netradiční vycházku po ZOO za volně žijícími druhy živočichů. Vycházku vedli ornitolog Petr Veselý, zooložka Markéta Jariabková a entomolog Jiří Řehounek.
  17. 4. 2019 - Ekolog a hydrobiolog David Pithart, předseda Koalice pro řeky, byl hostem další besedy z cyklu Zelené středy s názvem "Krajina, sucho a povodně". Povídali jsme si o koloběhu vody, extrémech počasí nebo možné nápravě současného stavu, zejména v zemědělské krajině a říčních nivách.
  6. 4. 2019 - Letošní sezónu přírodovědných vycházek s Callou zahájila "Výprava do údolí Rudolfovského potoka" s geologem Petrem Rajlichem (Jihočeské muzeum) a botanikem Petrem Kouteckým (PřF JU). Mezi potoční meandry a staré lomy se s námi vydalo neuvěřitelných 125 zájemců o přírodu. Museli jsme je proto rozdělit do dvou skupin, které si lektoři střídali. Vycházka byla zaměřená především na geologické jevy a jarní rostliny.
  20. 3. 2019 - Na besedě z cyklu Zelené středy s názvem "Naše lesy a klimatická změna" povídal lesník Petr Obleser o tom, co přinese českým lesům klimatická změna, zda bude kůrovcová kalamita znamenat konec hlavních dřevin v ČR nebo jestli jsme vůbec schopní provést potřebné změny v lesním hospodaření. Beseda proběhla tradičně v českobudějovickém klubu Horká vana a provázela ji bohatá diskuse.
  28. 2. 2019 - Calla ve spolupráci s Pardubickým krajem uspořádala ve čtvrtek 28. února odborný seminář "Přírodě blízká péče o městskou zeleň". Seminář byl zaměřen na péči o městské trávníky, vytváření květnatých pásů, vodu ve městech, staré stromy, mrtvé dřevo a na ně vázanou biodiverzitu, městské ovocné sady aj. Zúčastnilo se jí asi 80 zájemců.
FVEVTE
  27. 2. 2019 - Únorová beseda z cyklu Zelené středy dostala název "100 % obnovitelné energie pro města a regiony?". S Milanem Smržem z Eurosolar.cz jsme si 27. února povídali, zda se zcela můžeme vzdát uhlí, zemního plynu i jaderné energie a co by to znamenalo?
tuhyk
  16. 1. 2019 - Novou sezónu Zelených střed otevřela 16. ledna v 18 hodin beseda "Ptáci vojenských prostorů" s ornitologem Petrem Veselým z Přírodovědecké fakulty JU. V českobudějovickém klubu Horká vana byla řeč o unikátních ptačích společenstvech vojenských prostorů, jejich ohrožení a možnostech ochrany.


Skryj proběhlé akce z roku 2018 » Zobraz proběhlé akce z roku 2018 »

 
Hygrocybe ceracea
  15. 12. 2018 - Poslední letošní přírodovědnou vycházku s názvem "Ke krmítku v Branišovském lese" vedl ornitolog Petr Veselý a pomáhali mu také jeho studenti z Přírodovědecké fakulty JU. Akce v mrazivém sobotním ránu byla zaměřená především na odchyt, kroužkování a určování ptáků v zimním období.
Hygrocybe ceracea
  24. 11. 2018 - Calla a Krasec uspořádaly přírodovědnou vycházku "Za mechy do okolí Třebína". Vycházku vedli bryoložka Jitka Štěrbová a entomolog Jiří Řehounek. Lesy mezi Mokrým a Třebínem poskytly účastníkům dobrou možnost, jak se zorientovat v málo známé skupině rostlin.
Hygrocybe ceracea
  21. 11. 2018 - Poslední letošní Zelená středa nesla název "Tma jako ohrožený druh" a proběhla 21. listopadu. O světelném smogu, hvězdné obloze a správném svícení vyprávěl v Horké vaně Pavel Suchan z České astronomické společnosti a Astronomického ústavu AV ČR. Po besedě následovala ještě procházka městem a hodnocení místního osvětlení.
Hygrocybe ceracea
  20. 10. 2018 - V sobotu 20. října jsme pozvali zájemce o přírodu na přírodovědnou vycházku "Za houbami do zámeckého parku Hluboká". Světem podzimních hub nás provedl mykolog Jiří Souček z Mykologického klubu Jihočeského muzea a přes nebývalé podzimní sucho nám ukázal velké množství různorodých, mnohdy i vzácných a ohrožených druhů hub. Největšímu zájmu se zřejmě těšily různobarevné voskovky.
  18. 10. 2018 - Calla společně s Magistrátem hlavního města Prahy uspořádala seminář "Přírodě blízká péče o městskou zeleň", který proběhl ve čtvrtek 18. října v pražské Nové radnici. Seminář byl zaměřen na přírodě blízkou péči o městskou zeleň a ochranu biodiverzity ve městech, konkrétně na péči o městské trávníky, tvorbu květnatých pásů, staré stromy a mrtvé dřevo, vodu ve městech, městské ovocné sady aj. Prezentace lektorů z tohoto semináře jsou nyní ke stažení na webu Příroda ve městě a zde.
Sysel
  17. 10. 2018 - Calla uspořádala besedu "Sysly si nesyslíme, ale vypouštíme je" s Markétou Jariabkovou ze ZOO Hluboká nad Vltavou, která proběhla 17. října v rámci cyklu Zelené středy. Účastníci se dozvěděli, jak probíhá český záchranný program syslů a jejich chov v zajetí, kde se nimi můžete potkat v přírodě a kde se vypouštějí. A také mnoho zajímavostí ze života těchto ohrožených hlodavců. Další informace najdete v tiskové zprávě.
Sýkořice vousatá
  7. 10. 2018 - V neděli 7. října uspořádala Calla přírodovědnou vycházku "Za rákosním ptactvem k Velkému vávrovskému rybníku". Součástí akce byly především ukázky odchytu a kroužkování ptáků. Vycházku vedli ornitolog Petr Veselý a entomolog Jiří Řehounek. Kromě běžných druhů se podařilo odchytit a okroužkovat i moudivláčka lužního nebo dva druhy rákosníků, pro které už jde o dosti pozdní výskyt.
  4. 10. 2018 - Beseda s ornitologem a fotografem Vojtěchem Kubelkou nazvaná "Bahňáci - ptačí světoběžníci v jižních Čechách" se uskutečnila 4. října navečer v Kulturním klubu Horká vana v Českých Budějovicích. V jihočeské krajině rybníků, polí, luk, ale i lesů můžeme zastihnout zástupce jedinečné ptačí skupiny - bahňáky. Znáte nebeského kozlíka, kulíka, břehouše či kolihu? Víte kolik u nás žije čejek či sluk, kde hnízdí, čím se živí, co je ohrožuje a jak je chránit? Nejen to dnes již účastníci znají.
  19. 9. 2018 - Cyklus Zelené středy pokračoval po prázdninách besedou "Příroda do města!" s Jiřím Řehounkem z Cally. Mluvilo se o ochraně rostlin a živočichů ve městě i na zahradě nebo přírodě blízké péči o městskou zeleň nebo o tom, co by pro budějovickou přírodu mohla udělat radnice. Besedu provázela bohatá diskuse účastníků.
  15. 9. 2018 - V cyklu přírodovědných vycházek proběhla v sobotu 15. září "Výprava do kampusu", tedy do areálu Přírodovědecké fakulty JU a Biologického centra AV ČR. Účastníci mohli objevovat zdejší tůňky, květnaté trávníky, písečnou dunu i spoustu zajímavých živočichů a rostlin. Průvodci jim byli botanici Milan Štech a Klára Řehounková i zoologové Miloslav Jirků a Jiří Řehounek.
  7. 9. 2018 - Calla s Hvězdárnou a planetáriem České Budějovice uspořádala přírodovědnou vycházku "Výprava na hvězdárnu", která proběhla v pátek 7. září večer v areálu hvězdárny. Vycházka byla zaměřená především na pozorování noční oblohy, astronomickou techniku či pozorování nočních živočichů. Účastníky provázeli astronomové Radek Stránský a Jana Nevrklová, zooložka Lucie Pleštilová, Zuzana Štětková z ČNFV Třeboň, entomologové Otomar Adam a Zdeněk Hanč a další lektoři, potkali se také s živými sovami, netopýry a ježkem ze záchranné stanice.
cvičák
  9. 6. 2018 - V sobotu 9. června proběhla přírodovědná vycházka "Za rostlinami a ptactvem na Cvičák", kterou vedli botanička Tereza Rejnková, ornitolog Petr Veselý a entomolog Jiří Řehounek. Vycházka, jejíž součástí byl také odchyt a kroužkování ptáků, vedla do nové přírodní památky Cvičák na okraji Českého Krumlova. Největšímu zájmu přítomných se těšil odchycený krutihlav.
Břehule
  3. 6. 2018 - V neděli 3. června uspořádala Calla s Blatským muzeem exkurzi "Za břehulemi na Veselské pískovny", kterou vedli ornitolog Petr Heneberg a entomolog Jiří Řehounek. Součástí akce byl také odchyt a kroužkování břehulí. Účastníkům jsme představili také další zajímavé živočichy a rostliny, jež našly v pískovnách útočiště.
Zelená středa
  16. 5. 2018 - Květnová beseda z cyklu Zelené středy nesla název "Češi na Kamerunské hoře". O kamerunských projektech českých vědců a ochraně pralesů v jedné z nejzkorumpovanějších zemí světa vyprávěl entomolog Robert Tropek (PřF UK & BC AV ČR). Beseda proběhla tradičně v českobudějovickém klubu Horká vana.
pobřežní linie
  9. 5. 2018 - Science Café Jindřichův Hradec uspořádalo přednášku "Pískovny za humny". O ochraně a obnově pískoven a jejich významu pro ochranu přírody diskutoval v prostorách Muzea Jindřichohradecka Jiří Řehounek z Cally.
sojka
  1. 5. 2018 - V úterý 1. května proběhla přírodovědná vycházka s názvem "Kroužkování ve Stromovce". Akce ve známém budějovickém parku byla spojená především s odchytem a kroužkováním ptáků, byly na ní však představeny i tzv. květnaté pásy. Vycházku vedli ornitolog Petr Veselý a entomolog Jiří Řehounek a našla si na ni cestu téměř stovka zájemců o přírodu.
Zelená středa
  18. 4. 2018 - Dubnovou přednášku a besedu z cyklu Zelených střed jsme nazvali "Větrání: peníze nebo život?". Proč větrat a jak neprotopit majlant? Jak větrání ovlivňuje náš život? Na co si dát pozor doma, v práci, ve škole. Teorie, zkušenosti, problémy. To vše zájemcům přiblížil Karel Srdečný, energetický auditor centra EkoWATT.
sudy
  11. 4. 2018 - Jaderný odpad z evropského pohledu. To byla propojující linka všech příspěvků mezinárodní konference NEC 2018 "Jaderný odpad - nechtěné dědictví jaderné energetiky", která se konala 11. dubna v Praze a kterou pořádaly Jihočeské matky, Calla a Hnutí DUHA. Cílem konference bylo diskutovat možnosti nalezení řešení problému jaderného odpadu, aniž by byla omezena práva obyvatel účinně hájit zájmy své i budoucích generací. Prezentace z konference, představení přednášejících, fotogalerii a další informace najdete na webu nec2018.jadernaenergetika.eu.
České Budějovice
  7. 4. 2018 - Jubilejní desátý ročník přírodovědných vycházek s Callou otevřela v sobotu 7. dubna vycházka "Za geologií a historií centrem Budějovic" s geologem Petrem Rajlichem a historikem Václavem Kabíčkem se vydáme. Účastníci vyšli od Bludného kamene Bludného kamene na Náměstí Přemysla Otakara II a přes Senovážné náměstí a Lannovu třídu se nakonec dostali k Černé věži. A určitě poznali svoje město z jiné perspektivy.
Zelená středa
  21. 3. 2018 - Březnová Zelená středa proběhla 21. 3. a jmenovala se "Na návštěvě u mořských želv". Zooložka Martina Karásková z Přírodovědecké fakulty JU vyprávěla o tom, co ohrožuje mořské želvy a jak je můžeme chránit. Přidala také informace o záchranném programu z Egypta a s některými želvami vás seznámí i jmenovitě. Beseda se konala od 18 hodin v českobudějovickém klubu Horká vana.
Zelená středa
  21. 2. 2018 - Zdařilá beseda "Přírodní stavitelství nejen pro idealisty" z cyklu Zelené středy se uskutečnila ve středu 21. února v klubu Horká vana v Českých Budějovicích. Hostem byl Ing. arch. Jan Blažej, architekt a stavitel slaměných domů. Představil, jaké dnes máme reálné přírodní alternativy k betonu, cihlám a polystyrenu, jaké je jejich použití a na již stojících stavbách, které realizoval, ukázal i řadu detailů a praktických rad.
Zelená středa
  17. 1. 2018 - Na prvním besedě z cyklu Zelených střed v roce 2018 pod názvem "Za orchidejemi České republiky od jara do podzimu" se účastníci seznámili s krásou a křehkostí těchto vzácných rostlin. Dr. David Průša (autor knihy Orchideje České republiky) systematicky ukázal všechny do orchidejí zařazované druhy včetně těch u nás již vymizelých a fotograf Jiří Skořepa nás provedl svými úlovky seřazenými podle času, kdy se s nimi můžeme v naší přírodě potkat. Hostitelem byl opět klub Horká vana v Českých Budějovicích.


Skryj proběhlé akce z roku 2017 » Zobraz proběhlé akce z roku 2017 »

Na Flusárně
  1. 11. 2017 - Calla připravila besedu s fotografem šumavské přírody Pavlem Ouředníkem pod názvem "Šumavská divočina magická". Pavel Ouředník se zaměřuje na fotografování krajiny, vod, mokřadů a slatí. Na besedě představil možná neznámou podobu míst Vám známých, ale i krásu dalších částí šumavské divočiny. Uskutečnilo se 1. listopadu od 18 hodin v klubu Horká vana v České Budějovice. Plakátek k akci.
Smartcafe
  30. 10. 2017 - Zelený kruh a Calla Vás se podíleli na Smart cafe na téma "Hledání úložiště jaderného odpadu", které se konalo v pondělí 30. 10. v Café Sladkovský v Praze. Pozvání přijali Matěj Machek, vědecký pracovník oddělení tektoniky a geodynamiky Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR a Edvard Sequens, energetický poradce a předseda Cally. Plakátek k akci.
Veřejné budovy
  23. 10. 2017 - Seminář "Veřejné budovy v pasivním energetickém standardu - jak využít příležitosti?", který připravila Calla, se uskutečnil 23. října 2017 na Krajském úřadě Jihočeského kraje v Č. Budějovicích. Na semináři se o své znalosti a cenné zkušenosti podělili Petr Holub, ředitel Šance pro budovy, architekt Aleš Brotánek z ABateliéru, starostka městské části Brno - Nový Lískovec Jana Drápalová a architekt Martin Augustin ze Sunflyer. Prezentace, které zde zazněly si můžete prohlédnout zde.
  21. 10. 2017 - Letošní sezónu přírodovědných vycházek s Callou uzavřela v sobotu 21. října akce s názvem "Za ptáky a vodním hmyzem na tankodrom". Odchyt a kroužkování ptáků proběhl pod vedením ornitologa Petra Veselého, zatímco část programu zaměřenou na vodní živočichy vedl entomolog Vojtěch Kolář. A nikdo z padesáti účastníků snad sobotního dopoledne nelitoval, protože v sítích uvízly mimo jiné i dvě vzácné sýkořice vousaté.
Zelená středa
  18. 10. 2017 - Říjnová beseda z cyklu Zelené středy, nesla název "Pasti, pasti, pastičky". Zuzana Štětková z Českého nadačního fondu pro vydru vyprávěla o pastech, které vytváříme divokým zvířatům a možnostech jejich omezení. Účastníci se také setkali s živými zvířaty z třeboňské záchranné stanice - ježkem Bodlinou a netopýry Růženou a Ocáskem.
  23. 9. 2017 - Třicet zájemců o přírodu vyrazilo s Callou na přírodovědnou vycházku "Co nám roste za humny". Branišovským lesem z Haklových Dvorů k sídlišti Máj účastníky provázeli botanik Petr Koutecký a entomolog Jiří Řehounek, kteří po celou cestu dokazovali, že i z kraje podzimu se dá leccos zajímavého v přírodě najít. Kromě určování kapradin a hálek mohli účastníci nakonec pozorovat i krkavce nebo orla mořského.
zelená středa
  20. 9. 2017 - Na první besedu z cyklu Zelené středy po prázdninách v nových prostorách (v Horké vaně v České ulici) pod názvem "České Budějovice - město cyklistům zaslíbené?" jsme pozvali Lukáše Bajta ze spolku CykloBudějovice. Dozvěděli jsme se o stavu cyklodopravy ve městě a jaké tu mají cyklisté podmínky. Také jak se daří realizovat městský cyklogenerel a jaké jsou plány radnice na další roky.
  8. 9. 2017 - V pátek 8. září se do Českých Budějovic po prázdninové pauze vrátily přírodovědné vycházky s Callou. Tentokrát jsme se vydali na "Večerní výpravu k Arpidě", kterou vedli entomologové Otomar Adam a Zdeněk Hanč a také ornitolog Petr Veselý. Vycházka byla zaměřena na večerní odchyt různých živočichů, především ptáků a nočních motýlů. Nenechalo si ji ujít 92 zájemců o přírodu.
vážka černořitná
  17. 6. 2017 - Poslední předprázdninovou přírodovědnou vycházku jsme nazvali "Výprava do Pískovny u Žemličky" a proběhla v sobotu 17. června. Krajinou Borovanska provedli účastníky botanička Klára Řehounková (PřF JU) a entomologové Petr Hesoun (Hamerský potok o. s.) a Jiří Řehounek (Calla). Cílem vycházky byla přírodovědně zajímavá pískovna s výskytem řady ohrožených druhů, na závěr navštívili účastníci také Přírodní památku Žemlička.
prstnatec
  4. 6. 2017 - Vycházka "Za ptáky a orchidejemi k Borskému rybníku" proběhla v neděli 4. června ve spolupráci Cally a Správy CHKO Blanský les. Vycházku do okolí Křemže spojenou s odchytem a kroužkováním ptáků a prohlídkou orchidejové louky vedli botanička Tereza Rejnková (SCHKO Blanský les) a ornitolog Petr Veselý (PřF JU). Akci si nenechalo ujít 97 zájemců o přírodu.
Zelená středa
  17. 5. 2017 - Informace o výskytu vlků začínají přicházet ze stále více míst naší republiky včetně Šumavy. Můžeme se těšit z návratu mýtické šelmy? Nebo se mají bát chovatelé koz a ovcí či turisté? Besedu s Josefou Volfovou z Hnutí DUHA jsme nazvali "Velký návrat vlka?" a uskutečnila se ve středu 17. května 2017 od 18:15 v Galerii Měsíc ve dne v Českých Budějovicích.
  23. 4. 2017 - V neděli 23. dubna proběhla přírodovědná vycházka "Výprava na Maškovec", kterou vedli botanik Leoš Lippl a entomolog Jiří Řehounek. Vycházka z Kamenného Újezda přes Přírodní památku Vltava u Blanského lesa a zříceninu hradu Maškovec skončila v Březí a byla zaměřená na zajímavé rostliny a hmyz. I přes mrazivé ráno a nepříznivou předpověď se jí zúčastnilo čtrnáct zájemců o přírodu.
slavík
  8. 4. 2017 - První z letošních přírodovědných vycházek s Callou "Za slavíkem modráčkem na tankodrom" byla zaměřená hlavně na ornitologii. Jak už název napovídá, podívali jsme se na území bývalého budějovického tankodromu, kde ornitolog Petr Veselý kroužkoval ptáky. Ukázali jsme si také plochy, kde proběhly zásahy na podporu biodiverzity. Slavíka modráčka se sice odchytit nepodařilo, i tak si ovšem 94 účastníků prohlédlo zblízka desítky malých opeřenců.
rekultivace
  4. 4. 2017 - V úterý 4. dubna uspořádal Dům přírody Třeboňska přednášku "Pískovny za humny". O třeboňských pískovnách a jejich významu pro ochranu přírody přednášel a diskutoval Jiří Řehounek z Cally. V pořadí třetí akce z cyklu "Krajina a lidé" proběhla v třeboňském Domě Štěpánka Netolického.
Zelená středa
  15. 3. 2017 - Třetí březnovou středu proběhla beseda "Chceme motýly v Českých Budějovicích", která se konala v rámci našeho cyklu Zelené středy. O budějovických motýlech, možnostech jejich podpory a ochraně přírody ve městech povídali a diskutovali Zdeněk Hanč (AOPK ČR), Martin Němec (Spolek pro živou krajinu) a Lenka Šebelíková (PřF JU).
Zelená středa
  15. 2. 2017 - V cyklu besed Zelené středy jsme si mohli poslechnout přednášku doc. Tomáše Randáka z Fakulty rybářství a ochrany vod ve Vodňanech pod názvem "Co také teče našimi řekami?". Povídali jsme si budeme o pesticidech, lécích, hormonech, ale také drogách, jejichž zbytky lze měřit ve vodních tocích a jaké mají vlivy na vodní organismy. Plakátek ke stažení.
Zelená středa
  18. 1. 2017 - Beseda "Biodiverzita celého světa", kterou odstartoval v roce 2017 náš cyklus Zelené středy, přilákala do galerie Měsíc ve dne 26 zájemců o ochranu přírody. Ekolog David Storch mluvil o počítání druhů na Zemi, současné vlně vymírání nebo podílu českých vědců na zkoumání globální biodiverzity. Zelené středy, které navazují na náš dlouholetý cyklus Zelené čtvrtky, budeme pořádat vždy třetí středu v měsíci.


Skryj proběhlé akce z roku 2016 » Zobraz proběhlé akce z roku 2016 »

seminář
  30. 11. 2016 - Calla a Platforma proti hlubinnému úložišti 24. listopadu uspořádaly v Praze seminář "Německo a jaderný odpad - můžeme se poučit?". V létě skončila svoji dvouletou práci německá parlamentní komise, která měla důkladně prověřit možnosti, co udělat s jadernými odpady. Zároveň navrhla postup, jakým způsobem se má hledat místo pro úložiště a jaká kritéria mají být použita. Členem komise byl také Klaus Brunsmeier z významného Svazu pro životní prostředí a ochranu přírody (BUND). Spolu s ním a s jeho kolegy jsme porovnali německý a český přístup k jaderným odpadům a hledali poučení pro českou stranu. I ta varovná, protože BUND nakonec vydal kritické stanovisko k závěrečným výstupům komise. Prezentace a další informace k semináři.
Páchník hnědý
  28. 11. 2016 - Fórum ochrany přírody uspořádalo v Praze v pondělí 28. listopadu seminář Stromy a hmyz, jehož tématem byla ochrana hmyzu vázaného na staré stromy a mrtvé dřevo. Jako lektoři se semináře zúčastnili Lukáš Čížek (PřF JU & EntÚ AV ČR), Jiří Řehounek (Calla), Jiří Rom (MHMP), Stanislav Svoboda (MěÚ Lysá nad Labem) a Zdeněk Papoušek (ČIŽP).
Zelený čtvrtek
  23. 11. 2016 - Poslední letošní beseda z cyklu Zelené čtvrtky, tentokrát s názvem "Ptáci zemědělské krajiny", proběhla mimořádně ve středu 23. listopadu 2016. Václav Zámečník z České společnosti ornitologické přijel vyprávět o třech dříve běžných druzích ptáků a proměnách zemědělské krajiny. Právě ptáci polí a luk totiž z naší přírody mizí nejrychleji.
kulatý expertní stůl
  10. 11. 2016 - Heinrich-Böll-Stiftung Praha, Aliance pro energetickou soběstačnost a Calla uspořádali 10. listopadu v Praze kulatý expertní stůl pod názvem "Souvislosti atomové energetiky: Maďarská atomová cesta na kraj Evropy - varování pro Česko?". Vystoupili na něm maďarský europoslanec Benedek Jávor, energetický analytik Jan Ondřich a energetický konzultan Edvard Sequens. Pozvánka.
Rožínka
  8. 11. 2016 - Calla připravila pracovní seminář "Německé zkušenosti se socio-ekonomickou transformací regionu po ukončení těžby uranu", který se uskutečnil 8. listopadu 2016 od 17,00 hodin v podkrovním sále Městského muzea v Bystřici nad Pernštejnem. Právě v regionu Bystřicka nyní dochází k zásadním proměnám, které přináší konec těžby a zpracování uranu státním podnikem DIAMO. Prezentace a další informace k semináři.
rys
  3. 11. 2016 - Jak se pozoruje a fotí česká divočina? Divočina zdaleka nejsou jen národní parky a místa, která člověk neovlivnil. Stačí vědět, jak se koukat, a příroda se vám odmění. Ptáci barevní jak papoušci nebo naopak maskovaní tak, že vypadají jako kůra stromů? Plaché šelmy, které nás potkávají a my o nich ani nevíme? Tajemná zvířata noci a jejich neobvyklé zvuky? Na besedě s fotografem divoké přírody a zakladatelem projektu Setkání s rysem Martinem Tomášem se zájemci dozvěděli, jak v přírodě pozorovat různá zvířata a jaké zajímavé situace se dají zažít. Proběhlo ve čtvrtek 3. listopadu v galerii Měsíc ve dne v Českých Budějovicích. Plakátek ke stažení.
LFSS 2016
  17. 10. 2016 - V rámci Life Sciences Film Festival byl v pondělí 17. 10. ve Velké aule České zemědělské univerzity v Praze promítnut film "Budoucnost Finska: Energie zítřka". Po něm následovala diskuse "Slunce, nebo atom? Energie zítřka" s Danou Drábovou, prof. Martinem Librou (ČZU) a Edvardem Sequensem (Calla). Fotogalerie.
Houby
  15. 10. 2016 - "Za houbami na Hlincovou Horu" se jmenovala poslední letošní akce z cyklu přírodovědných vycházek s Callou. S mykoložkou Miloslavou Kavkovou jsme se vydali v sobotu 15. 10. do lesů v okolí Hlincové Hory a Rudolfova. Hub jsme nakonec objevili více než dost. A pěkné sobotní dopoledne vylákalo do lesa nejen zajímavé druhy hmyzu, ale i 45 zájemců o přírodu.
Budníček
  24. 9. 2016 - V sobotu 24. září proběhla přírodovědná vycházka s názvem "Kroužkování v Šindlových Dvorech", kterou vedl ornitolog Petr Veselý. Pětaosmdesát zájemců o přírodu si na vycházce mohlo zblízka prohlédnout opravdu nebývalé množství ptáků, včetně sojky nebo krahujce. Došlo i na povídání o pohlavním dimorfismu, určování příbuzných druhů a ptačích migracích.
Zelený čtvrtek
  15. 9. 2016 - Se stopami přítomnosti bobra evropského se začínáme na našich tocích setkávat čím dál častěji. Přestože jde o druh chráněný zákonem, v Jihočeském kraji je z důvodu ohrožení rybníků jeho lov povolen. Jak může vypadat naše soužití s bobry jsme si na besedě pod názvem "Bobr - náš nový soused či nepřítel?" z cyklu Zelených čtvrtků povídali s Jitkou Uhlíkovou z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
Netopýr
  2. 9. 2016 - Těsně po prázdninách, v pátek 2. září, proběhla přírodovědná vycházka s názvem "Netopýří safari na Vrbenských rybnících" se zoologem Radkem Lučanem. Největšímu zájmu účastníků se těšily ukázky živých odchycených netopýrů, určování s pomocí tzv. bat detektoru a hledání vysílačky, která se používá pro sledování netopýrů. Akci si nenechalo ujít jedenapadesát zájemců o přírodu.
Bělozářka
  11. 6. 2016 - V sobotu 11. června proběhla přírodovědná vycházka "Výprava na Holubovské hadce a Dívčí Kámen". Průvodci po přírodovědně zajímavém a pestrém území podél Křemežského potoka nám byli geolog Petr Rajlich a botanik Leoš Lippl. Povídalo se samozřejmě hlavně o hadcích a na ně vázaných rostlinách - serpentinofytech. Vycházky se zúčastnilo dvacet zájemců o přírodu.
kytka
  26. 5. 2016 - Calla ve spolupráci s Biologickým centrem AV ČR a Přírodovědeckou fakultou JU uspořádala odborný seminář "Přírodě blízká péče o městskou zeleň", který představil trendy v péči o městskou zeleň a ochraně biodiverzity ve městech. Součástí semináře byly také ukázky příkladů dobré praxe na pozemcích v univerzitním kampusu. Semináře se zúčastnilo téměř devět desítek zájemců z celé ČR.
Svižník
  21. 5. 2016 - Další přírodovědná vycházka nás zavedla v sobotu 21. května na Třeboňsko. "Výpravu do pískovny Cep II" vedli entomologové David Boukal, Jiří Řehounek a botanička Klára Řehounková. Kromě sledování pískomilné či vodní flóry a fauny se povídalo také o přírodě blízké obnově pískoven a vědeckých experimentech na Cepu II. Sešlo se 32 zájemců o přírodu.
Zelený čtvrtek
  19. 5. 2016 - Květnový Zelený čtvrtek "Velcí a divocí jsou zpět" byl o návratu divokých koní, praturů a zubrů do české přírody. Unikátní projekt a jeho výsledky po prvním roce trvání představil biolog Miloslav Jirků v českobudějovické galerii Měsíc ve dne.
červenka
  7. 5. 2016 - V sobotu 7. května proběhla druhá letošní přírodovědná vycházka s Callou. Na "Kroužkování v údolí Rudolfovského potoka" pozval zájemce ornitolog Petr Veselý. Součástí vycházky bylo pozorování, poznávání, odchyt a kroužkování ptáků, a to včetně červenky obecné,letošního Ptáka roku. Dorazilo rekordních 101 zájemců o přírodu.
Zelený čtvrtek
  28. 4. 2016 - Jak si připravit jarní životabudič, na čem si můžeme přes celý rok pochutnat nejen ze zahrádky, ale i z luk, které květy, listy a i kořeny nám mohou pomoci k udržení dobré tělesné kondice si posluchači vyslechli na jarním povídání o bylinkách se Zdenkou Doubravkou. Povídání jsme si spestřili ochutnávkou a mnozí z nás byli mile překvapeni, co vše zelené se dá využít ku zdraví.
Na pomezí samoty
  14. 4. 2016 - Jako doprovodný program výstavy "Na pomezí samoty" proběhla 14. dubna v Oblastní galerii Vysočiny v Jihlavě diskuse o uranových dolech na Vysočině. Vedle Edvarda Sequense z Cally přijeli besedovat Lucie Drahošová Stráská ze spolku Naše budoucnost bez uranu a starosta obce Brzkova Aleš Bořil. Prezentace České uranové sny na Vysočině.
NEC 2016
  5. 4. 2016 - Za velkého zájmu účastníků z jedenácti zemí se v Praze 5. dubna uskutečnila mezinárodní konference NEC 2016 "Jaderná energetika - drahý hazard", kterou připravila Calla, Hnutí DUHA a Jihočeské matky. Letošní ročník byl věnován především problematice jaderné bezpečnosti. Program konference, prezentace, informace o vystupujících najdete na nec2016.jadernaenergetika.eu.
České Budějovice
  2. 4. 2016 - V sobotu 2. dubna odstartoval letošní ročník přírodovědných vycházek s Callou. "Za botanikou a historií do centra Budějovic" zavedli 31 účastníků historik Václav Kabíček a botanik Milan Štech. Na trase z Mariánského náměstí do Stromovky jsme nevynechali ani nejstarší budějovický jinan v rajském dvoře dominikánského kláštera.
Cesta
  25. 2. 2016 - Calla ve spolupráci s obcí Hojkov uspořádala 25. února promítnutí švýcarského filmu "Cesta na nejbezpečnější místo Země" v Hojkově. Po filmu následovala beseda s odborníkem na jadernou energetiku Daliborem Stráským, energetickým konzultantem Edvardem Sequensem za Callu - Sdružení pro záchranu prostředí a Miladou Duchanovou, starostkou obce. Plakátek ke stažení. Fotografie z akce.
Cesta
  24. 2. 2016 - Calla ve spolupráci se zastupiteli města Bystřice nad Pernštejnem za Otevřenou radnici a SNK-ED uspořádali 24. února promítnutí švýcarského filmu "Cesta na nejbezpečnější místo Země" v Kulturním domě v Bystřici nad Pernštejnem. Po filmu proběhla beseda s odborníkem na jadernou energetiku Daliborem Stráským, energetickým konzultantem Edvardem Sequensem a Vítem Novotným za místní zastupitele. Fotky z akce. Plakátek ke stažení.
Cesta
  19. 2. 2016 - Calla ve spolupráci se spolkem 2. Alternativa uspořádala 19. února promítnutí švýcarského filmu "Cesta na nejbezpečnější místo Země" v kině v Dolní Cerekvi. Po filmu proběhla beseda s odborníkem na jadernou energetiku Daliborem Stráským, energetickým konzultantem Edvardem Sequensem a Petrou Nováčkovou z místního spolku 2. Alternativa. Fotky z akce. Plakátek ke stažení.
Cesta
  4. 2. 2016 - Calla ve spolupráci se spolkem Zdravý domov Vysočina uspořádala promítnutí švýcarského filmu "Cesta na nejbezpečnější místo Země" o problému hledání úložiště s následnou besedou. Proběhlo ve čtvrtek 4. 2. v restauraci U kostela v Rudíkově. Po filmu proběhla beseda s odborníkem na jadernou energetiku Daliborem Stráským, energetickým konzultantem Edvardem Sequensem a Oldřichem Svobodou z místního spolku Zdravý domov Vysočina. Fotogalerie. Plakátek ke stažení.
Zelený čtvrtek
 

21. 1. 2016 - Skončí vysoce radioaktivní odpady už navždy na jihu Čech, kde stát vytipoval hned tři možná místa? Co by to znamenalo? Co mají ekologické organizace ale i obce proti dnešnímu výběru? A co tedy dělat s jaderným odpadem? Tentokrát o palčivém problému jaderné energetiky na besedě v cyklu Zelených čtvrtků pod názvem "Jaderný odpad na věky věků na jihu Čech?" pohovořil Edvard Sequens z Cally.



Skryj proběhlé akce z roku 2015 » Zobraz proběhlé akce z roku 2015 »

skokan
  10. 12. 2015 - Na prosincovém Zeleném čtvrtku jsme přivítali zoologa Víta Zavadila. Na besedě "Jak se mají žáby?" jsme se dozvěděli, co ohrožuje obojživelníky v české přírodě a jak je můžeme chránit. V bohaté diskusi jsme se dotkli i problematiky přenášení žab přes silnice nebo záchranných transferů obojživelníků. Protože téma dosud není vyčerpáno, zvažujeme druhý díl.
Zelený čtvrtek
  19. 11. 2015 - Calla a Hnutí DUHA ČB připravili besedu z cyklu Zelených čtvrtků pod názvem "Sídelní kaše po Budějovicku?". Stále přibývají developerské projekty, které roztahují osídlení do volné přírody v okolí Českých Budějovic. S architektem Miroslavem Vodákem jsme hledali odpovědi na otázky, co to znamená pro město i krajinu či jak fungují regulace. Pozvánka.
Pískovna
  19. 11. 2015 - Ve čtvrtek 19. listopadu uspořádala Calla ve spolupráci s Biologickým centrem AV ČR a Přírodovědeckou fakultou JU seminář "Ochrana pískoven: neživá příroda a legislativa", kterého se zúčastnilo přes 70 zájemců. Šlo o čtvrtý a závěrečný díl série seminářů věnovaných ochraně a přírodě blízké obnově pískoven a dalších těžebních prostorů. Tématicky byl seminář zaměřený na ochranu neživé přírody a legislativní aspekty obnovy a ochrany těžebních prostorů. Na fotografie ze semináře se podívejte na Facebooku.
Gorilky
  5. 11. 2015 - V rámci Jihočeských dnů s Krascem jsme ve čtvrtek 5.listopadu připravili diashow Martina Procházky, fotografa divoké přírody pod názvem "Gorily horské ve Rwandě". Konalo se v Galerii Měsíc ve dne v Českých Budějovicích. Plakátek ke stažení.
Uran
  4. 11. 2015 - Seminář "Diagnóza: Uranové sny a noční můry" pořádaný 4. listopadu v pražské Barevné kavárně Centrem pro dopravu a energetiku a Callou přiblížil následky těžby uranu pro zdraví pracovníků dolů i místních obyvatel v Namibii i v České republice, zvláště pak v Libereckém kraji, kde za sanace krajiny po těžbě platí stát desítky miliard korun. Rozebral také problematické otázky plánů na novou těžbu uranu u nás. Odkazy na prezentace Bertschen Kohrs, předsedkyně EarthLife, Josefa Jadrného, náměstka libereckého hejtmana a odborných konzultantů Miroslava Šuty a Edvarda Sequense a fotografie ze semináře najdete zde.
pěnkava
  17. 10. 2015 - Sezónu přírodovědných vycházek jsme v roce 2015 zakončili tradičně s ornitologem Petrem Veselým, který pozval zájemce o přírodu na "Kroužkování v polích u Kaliště". Podzimní vycházka, kterou si nenechalo ujít 34 účastníků, byla spojená s pozorováním, poznáváním, odchytem a kroužkováním ptáků. Poprvé v historii přírodovědných vycházek s Callou se podařilo odchytit i dravce, konkrétně káni lesní a dvě poštolky obecné.
Chmíří
  20. 9. 2015 - Na druhou zářijovou přírodovědnou vycházku jsme vyrazili v neděli 20. září "Za rostlinami a hmyzem do parku 4 Dvory". Ruderálními i mokřadními společenstvy provedli 24 zájemců o přírodu botanik Petr Koutecký a entomolog Jiří Řehounek. Štěstí jsme měli zejména na rostliny, protože bylo k vidění hned několik ohrožených druhů naší flóry. Vycházka se pak protáhla až k Velkému vávrovskému rybníku.
Zelený čtvrtek
  17. 9. 2015 - Po prázdninách jsme se vrátili k cyklu besed Zelené čtvrtky. 17. září se tak zájemci potkali se zoologem Jiřím Pykalem nad tématem "Rybníky: ryby a/nebo příroda?" a diskutovali jak významné jsou rybníky pro přírodu jižních Čech, či jak lze skloubit produkci ryb s ochranou přírody.
Netopýr
  4. 9. 2015 - Po prázdninách se přírodovědné vycházky s Callou rozjely tradičně. V pátek 4. září jsme vyrazili se zoologem Radkem Lučanem na "Netopýří safari v parku Na Sadech". Největší atrakcí byli samozřejmě živí netopýři nebo nakonec neúspěšná ukázka odchytu do sítě nad Mlýnskou stokou, které se všichni letící netopýři bravurně vyhýbali. Vycházka začala v galerii Měsíc ve dne povídáním a prezentací, poté se 71 účastníků přesunulo do parku. Více informací o přírodovědných vycházkách najdete v tiskové zprávě.
májka
 

20. 6. 2015 - Vespolek uspořádal pro zájemce o entomologii a ochranu přírody exkurzi "Za brouky na pískovnu Cep II", která proběhla v sobotu 20. června. Exkurzi vedl entomolog Jiří Řehounek (Calla), který účastníkům ukázal zajímavé druhy hmyzu, ale i dalších živočichů a rostlin. Součástí výkladu byly také příklady přírodě blízké obnovy těžebních prostorů a její porovnání s rekultivacemi technického typu. I přes velmi nepříznivé počasí se exkurze zúčastnilo pětadvacet zájemců o přírodu.

Zelený čtvrtek
  18. 6. 2015 - Na besedě 18. 6. jsme si povídali s Jitkou Strakovou z Arniky na zajímavé téma "Toxická Čína vlastníma očima". Jak mohou a v jaké míře, a zda s nálsedky se dají hájit práva obětí toxického znečištění v Číně, zda mají čínské nevládní organizace přístup k informacím o toxickém znečištění nám Jitka Straková poutově vyprávěla na posledním předprázdninovém Zeleném čtvrtku v galerii Měsíc ve dne.
Debata Drahonín
 

18. 6. 2015 - Panelová debata "Radioaktivní odpady za našimi humny?" 18. června v Drahoníně byla třetí v pořadí, kterou uspořádala Calla ve spolupráci se spolkem Nechceme úložiště Kraví hora v rámci projektu "Silnější hlas obyvatel Vysočiny při hledání hlubinného úložiště". Moderované diskuse se zúčastnil ředitel SÚRAO Jiří Slovák, právník Pavel Doucha z AK Šikola, ředitel Ústavu geologických věd Přírodovědecké fakulty MU v Brně Josef Zeman, Edvard Sequens za Callu a Martin Schenk za místní Zdravý domov Vysočina. Plakátek či tisková zpráva k akci. Zde najdete prezentace a fotogalerii.

rojovník
 

13. 6. 2015 - Beleco uspořádalo v sobotu 13. června exkurzi "Příroda Borkovických blat", kterou vedli botanik Daniel Abazid (Blatské muzeum Soběslav) a entomolog Jiří Řehounek (Calla). Účastníci prošli Blatskou stezku a nahlédli i do dalších částí přírodní rezervace Borkovická blata. Akce proběhla jako součást projektu Příběhy české přírody.

roháč
 

5. 6. 2015 - Červnová pozdně odpolední přírodovědná vycházka nás v pátek 5. června zavedla do okolí Hluboké nad Vltavou. Jmenovala se "Za roháči a tesaříky a do Bavorovické aleje" a vedli ji entomologové Lukáš Čížek a Jiří Řehounek. Hlavním tématem vycházky byli tentokrát ohrožení brouci vázaní na staré stromy a mrtvé dřevo, pro které je Bavorovická alej velmi důležitou lokalitou, hlavně roháči a tesaříci obrovští.

Eliášova štola
 

23. 5. 2015 - Pro velký zájem jsme uspořádali podruhé přírodovědnou vycházku "Výprava do Eliášovy dědičné štoly". Českobudějovickým permem v okolí Úsilného i samotnou Eliášovou štolou účastníky opět provázel geolog Petr Rajlich z Jihočeského muzea. Druhého termínu k návštěvě štoly využilo 35 zájemců.

čolek
 

16. 5. 2015 - Letošní třetí přírodovědná vycházka s Callou nás zavedla do areálu Jihočeské univerzity a Biologického centra AV ČR. Jmenovala se "K tůňkám a písečné duně do kampusu" a průvodci jejích 51 účastníků byli biologové Milan Štech, Tomáš Ditrich, Klára Řehounková a Jiří Řehounek. Ukázali jim tůňky pro obojživelníky, květnaté trávníky, hmyzí hotel nebo písečnou dunu.

sud
 

18. 4. 2015 - Den proti úložišti. Na všech místech po celé České republice, kde Správa úložišť radioaktivních odpadů hledá místo pro trvalé hlubinné úložiště, se v rámci společného protestu uskutečnily pochody, koncerty a další akce. Obyvatelé dotčených obcí tímto chtěli veřejně upozornit na svůj zásadní nesouhlas, který není státem respektován. Podrobnosti k jednotlivým akcím najdete na www.nechcemeuloziste.cz.

Budišov
 

16. 4. 2015 - Calla ve spolupráci se spolkem Zdravý domov Vysočina a městysem Budišov uspořádaly panelovou debatu "Radioaktivní odpady za našimi humny?". Diskuse se 16. 4. 2015 v Budišově zúčastnil ředitel SÚRAO J. Slovák, právník P. Doucha z AK Šikola, E. Sequens za Callu a O. Svoboda za místní Zdravý domov Vysočina. Plakátek k akci. Prohlédněte si fotogalerii a dvě prezentace.

Eliášova štola
 

11. 4. 2015 - Na další přírodovědné vycházce jsme se v sobotu 11. dubna pomyslně přenesli do prvohor, konkrétně do českobudějovického permu. S geologem Petrem Rajlichem jsme vyrazili na "Výpravu do Eliášovy dědičné štoly" v Úsilném. Nejvytrvalejší ze 42 zájemců absolvovali kromě prohlídky samotné štoly také vycházku po okolí Úsilného.

Zelený čtvrtek
 

19. 3. 2015 - Na březnový Zelený čtvrtek jsme si pozvali šéfredaktora Deníku Referendum Jakuba Patočku. Na akci pod názvem "Kapitalismus a klima" představil myšlenky z nové knihy Naomi Kleinové. Debatovat přišlo přes 40 zájemců.

Kalouš
 

13. 3. 2015 - Další sezónu přírodovědných vycházek jsme zahájili v pátek 13. března. Vycházku "Soví houkání ve Čtyřech Dvorech" vedl ornitolog Petr Veselý. Ačkoli jsme procházeli místy s prokázaným výskytem několika sov, nakonec se je nepodařilo chytit ani přilákat na hlasovou nahrávku. Přesto většina z 86 účastníků vydržela až do konce poslouchat výklad o sovách, nahrávky jejich hlasů i povídání o jiných opeřencích a jejich hnízdech.

Rohozná
 

12. 3. 2015 - Calla ve spolupráci se spolkem Bezjaderná vysočina uspořádaly 12. března veřejnou panelovou debatu "Hlubinné úložiště u Dolní Cerekve?" v kině v Dolní Cerekvi. Moderované diskuse se zúčastnili E. Sequens za Callu, ředitel Správy úložišť radioaktivních odpadů J. Slovák, právník P. Doucha z AK Šikola, geolog J. Šourek z firmy GEOMIN s.r.o., J. Vitnerová za místní Bezjadernou vysočinu a Zdeněk Dvořák, místostarosta Dolní Cerekve. Prohlédněte si fotogalerii a dvě prezentace.

Zelený čtvrtek
 

19. 2. 2015 - Co jsou rysí hlídky a proč je vůbec chránit rysa jsme si povídali s Josefou Volfovou z Hnutí DUHA na druhém letošním Zeleném čtvrtku.

Castor
 

12.-20. 2. 2015- Občanské sdružení Zdravý domov Vysočina ve spolupráci s Callou uspořádalo cyklus besed k problematice možného hlubinného úložiště vyhořelého jaderného paliva na Třebíčsku. Konaly se 12. 2. v Budišově, 19. 2. v Náramči a 20. 2. v Rudíkově. Vystoupil Edvard Sequens z Cally. Prezentace z besed.

pískovna Cep
  15. 1. 2015 - Na lednovém Zeleném čtvrtku s názvem "Vymírání pod ochranou státu" jsme si s entomologem Lukášem Čížkem povídali o tom, proč ani velké peníze v ochraně přírody nezabraňují vymírání dalších druhů, k čemu máme rezervace a proč vymírají zároveň druhy lesů i bezlesí. Dotkli jsme se i problematiky evropských fondů a jejich role v ochraně biologické romanitosti. Akci, která se konala tradičně v českobudějovické galerii Měsíc ve dne, navštívilo 42 účastníků.


Skryj proběhlé akce z roku 2014 » Zobraz proběhlé akce z roku 2014 »


Zelený čtvrtek
  11. 12. 2014 - Petr Ledvina z Ekologického institutu Veronica Brno přijel diskutovat na besedu z cyklu Zelených čtvrtků "Vánoce bez odpadů", zda musíme o Vánocích produkovat hory odpadů a zda se to dá dělat jinak, netradičně. Organizačně zajistilo Hnutí DUHA České Budějovice.
Zelený čtvrtek
  20. 11. 2014 - Jak probíhaly povodně v Českých Budějovicích v dobách dávno minulých i těch současných, jak a zda se vůbec dají srovnat, co v Budějovicích velká voda vzala a co naopak dala, jsme se dozvěděli na listopadovém Zeleném čtvrtku s Tomášem Malinou, který nám poodkryl tajemství úhlu pohledu na povodně v našem městě.
pole
 

15. 11. 2014 - Vycházka s názvem "Krmítka v Branišovském lese" proběhla v sobotu 15. listopadu. Její hlavní součástí byly ukázky odchytu a kroužkování ptáků (nejen) na speciálních krmítkách určených pro vědecký výzkum. Vycházku vedli ornitologové Petr Veselý a Jana Beránková a setkala se se značným zájmem účastníků, kterých dorazilo dvaašedesát.

osvětlení
  11. 11. 2014 - Seminář "Ekologicky a ekonomicky šetrné osvětlení pro jihočeské obce", který 11. listopadu uspořádala Calla na Krajském úřadu Jihočeského kraje v Č.Budějovicích představil možnosti, jak pomocí nových technologií a vhodného managementu snížit náklady za veřejné osvětlení a šetřit i životní prostředí. Prezentace ke stažení najdete na stránce semináře.
květy
  6. 11. 2014 - Více než padesát účastníků z různých koutů ČR přilákal seminář "Rostliny a houby v pískovnách: ochrana a management", který Calla uspořádala v Českých Budějovicích. Lektoři se ve svých příspěvcích věnovali zajímavým biotopům a ohroženým druhům žijícím v pískovnách, přírodě blízké obnově, jejímu porovnání s jinými typy rekultivací a ochranářskému managementu v pískovnách. Bližší informace naleznete v tiskové zprávě.
Schneider
  30. 10. 2014 - Heinrich-Böll-Stiftung Praha ve spolupráci s Callou uspořádaly 30. října v Praze expertní kulatý stůl "Jaderná energetika ve světě a v zemích Visegrádu". Mycle Schneider prezentoval svou "Zprávu o stavu jaderného průmyslu ve světě 2014", za země Visegrádu své postoje k jaderné energetice vyjadřovali Jan Ondřich (Candole Partners), Peter Mihók (Univerzita Mateje Bela a CEPTA, Slovensko), András Perger (Energiaklub, Maďarsko) a Michal Wilczynski (energetický poradce, Polsko). Fotografie z akce.
Zelený čtvrtek
  16. 10. 2014 - Říjnová beseda z cyklu Zelených čtvrtků, tentokrát se Zuzanou Chabadovou a Marií Kameníkovou ze záchranné stanice Českého nadačního fondu pro vydru, proběhla 16. října. Byla zaměřena na téma "Máme zachraňovat zvířata?". Podívat se na nás přijeli ježek, puštík Bedřich a poštolka Ája.
Radiace
  1. 10. 2014 - Beseda k závodu na výrobu jaderného paliva a slévání ochuzeného uranu v Bystřici nad Pernštejnem, kterou pořádal spolek Bystřice bez radiace ve spolupráci s Callou - Sdružením pro záchranu prostředí a spolkem Nechceme úložiště Kraví hora, se konala v kulturním domě v Bystřici nad Pernštejnem večer 1. října. Vystoupil na ní odborný konzultant na mezinárodní problematiku těžby a zpracování uranu Peter Diehl z Německa a odborník na jadernou energetiku Dalibor Stráský. Videozáznam přednášky zde. Fotografie a další informace najdete zde.
Uran
 

24. 9. 2014 - Od 24. září do 31. října 2014 jsme nabídli výstavu fotografií Václava Vašků "Tváře uranu" v průchodu Knihkupectví Kuba a Pařízek v Polné. Výstava upozornila na dopady těžby uranu na životní prostředí a zdraví lidí žijících v jejím okolí v období, kdy se uvažuje o novém uranovém dole v Brzkově. Společně s Callou a Knihkupectvím Kuba a Pařízek pořádal brzkovský spolek Naše budoucnost bez uranu. Více v tiskové zprávě k výstavě.

Netopýr
  20. 9. 2014 - Druhá zářijová přírodovědná vycházka zavedla účastníky v sobotu 20. září do přírodní památky Tůně u Špačků. Vycházku za zajímavými druhy rostlin, ptáků a hmyzu vedli botanik Leoš Lippl, ornitolog Petr Veselý a entomolog Jiří Řehounek. Vycházku si nenechalo ujít dvaačtyřicet zájemců o přírodu. A zvláště nejmenší účastníky zaujalo kromě kroužkování ptáků také překonávání brodu.
Zelený čtvrtek
  18. 9. 2014 - První poprázdninová beseda z cyklu Zelených čtvrtků se pod názvem "Doprava ve městě – jak ulehčit Českým Budějovicím?" konala 18. září. Pozvali jsme na ni zkušeného dopravního experta Tomáše Otepku, abychom využili jeho zahraniční zkušenosti a diskutovali, jak je možné uvolnit České Budějovice od houstnoucího provozu a cestovat pohodlně a rychle.
Netopýr
  5. 9. 2014 - V pátek 5. září proběhla už sedmá letošní přírodovědná vycházka. Se zooložkou Lenkou Barčiovou se její účastníci vydali "Za netopýry na Vrbenské rybníky". Součástí vycházky byla také ukázka živých netopýrů (rezavého a vodního) a určování letících netopýrů podle hlasu tzv. bat detektorem. Pro děti byly připravené drobné úkoly s netopýří tématikou.
Uran
  27. 6. 2014 - Calla a spolek Naše budoucnost bez uranu ve spolupráci s obcí Brzkov připravili 27. června od 18 hodin v kulturním domě v Brzkově besedu "Těžba uranu na Vysočině?". Debata byla o řadě aspektů, které přináší plány na otevírání nového uranového dolu nedaleko Polné u Jihlavy. Přišlo na 120 místních obyvatel.
Zelený čtvrtek
  19. 6. 2014 - Ćervnová beseda z cyklu Zelené čtvrtky pod názvem "K čemu máme Národní park Šumava?" s Doc. RNDr. Jakubem Hruškou, CSc., předsedou Stínové vědecké rady NP Šumava zaujala více než dvě desítky zájemců bedlivě poslouchajících přednášku o šumavské přírodě i o rozhodování o její budoucnosti.
motýl
  15. 6. 2014 - Přírodovědná vycházka s názvem "Za motýly na Vrbenské rybníky" byla před prázdninami poslední. Po hrázích rybníků a okolních loukách vedli účastníky v neděli 15. června entomologové Zdeněk Hanč a Jiří Řehounek. Ačkoli se na počátku zdálo, že počasí motýlům nepřeje, nakonec se jich objevilo poměrně dost. Akci si nenechalo ujít 38 zájemců o přírodu.
Orty
  7. 6. 2014 - Pro velký úspěch jsme zopakovali přírodovědnou vycházku "Výprava do Ortů" s geologem Jihočeského muzea Petrem Rajlichem. Vycházka proběhla v sobotu 7. června a zúčastnila se jí další čtyřicítka zájemců o přírodu a geologii. Trasa vedla přes hrdějovickou pískovnu k Ortům, kde se účastníci podívali i do podzemních prostor.
Vycházka
  27. 5. 2014 - Čtvrtá přírodovědná vycházka s Callou zavedla účastníky v neděli 25. května do podhůří Blanského lesa. Vedli ji zooložka Pavla Robovská a entomolog Jiří Řehounek a jmenovala se "Za obojživelníky do Hradců". Jak název napovídá, zaměřila se hlavně na žáby a čolky, ale i na jiné vodní živočichy. Ve slunném nedělním dopoledni přilákala vycházka rekordní návštěvu 75 zájemců o přírodu.
plakát
  27. 5. 2014 - Ministerstvo průmyslu uvažuje o otevření nového uranového dolu na Českomoravské vrchovině u Brzkova a Polné. Proto Calla - Sdružení pro záchranu prostředí, Strana zelených Vysočina a Antikvariát Jihlava uspořádaly 27. května v Jihlavě besedu "Těžba uranu na Vysočině?". Co všechno souvisí s těžbou uranu? Jak se případně místní obyvatelé mohou bránit? O problematice dopadů na životní prostředí i o možnostech místních obyvatel se bránit přijeli besedovat Josef Jadrný z Našeho Podještědí a Hana Gabrielová za Callu. Můžete si stáhnout prezentace z besedy.
Zelený čtvrtek
  15. 5. 2014 - Ředitel ústavu půdní biologie Akademie věd ČR Václav Pižl diskutoval na Zeleném čtvrtku pod názvem "Proč máme chránit naši půdu?" (pořádaném ve spolupráci s Hnutím DUHA České Budějovice) o půdní erozi, zástavbě kvalitní zemědělské půdy i o půdních živočiších.
Vycházka
  10. 5. 2014 - Letošní třetí přírodovědná vycházka zavedla účastníky v sobotu 10. května "Za jarní květenou do okolí Vidova". Určování a pozorování zajímavých druhů rostlin a hmyzu měli na starosti botanik Milan Štech a entomolog Jiří Řehounek. Vycházka do kamenolomu, lesního údolí potoka, zajímavých luk i světlého lesa vyvrcholila nalezením velmi vzácných druhů - vratičky měsíční a jestřábníku skvrnitého.
Nukes
  29. 4. 2014 - Mezinárodní konference NEC 2014 "Ekonomické limity jaderné energetiky", kterou pořádala Calla, Jihočeské matky a Hnutí DUHA se uskutečnila 29. dubna ve Smetanově sále Autoklubu ČR v Praze. Zazněly tu přednášky Mycle Schneidera, Rudiho Anschobera, Stephena Thomase, Claudie Kemfert, Ivana Beneše, Michala Šnobra, Jana Ondřícha, Franze Leidenmühlera či Michaela Nagla. Další informace ke konferenci na nec2014.jadernaenergetika.eu.
Orty
  27. 4. 2014 - Letošní druhá přírodovědná vycházka nesla název "Výprava do Ortů". Geolog Jihočeského muzea Petr Rajlich prošel s účastníky trasu přes hrdějovickou pískovnu k Ortům, kde se podívali i do podzemních prostor. Hlavním tématem vycházky byl tedy vznik kaolínu a jeho povrchová i podpovrchová těžba. A někteří si domů odnesli také hosínské železné kuličky.
Zelený čtvrtek
  17. 4. 2014 - Na besedu v cyklu Zelených čtvrtků "Kde jsou meze růstu?" jsme ve spolupráci s s Hnutím DUHA České Budějovice pozvali Ivana Ryndu, vedoucího katedry sociální a kulturní ekologie na fakultě humanitních studií Karlovy univerzity.
kroužkování
  12. 4. 2014 - První letošní přírodovědná vycházka "Kroužkování u rybníka Lusný" s ornitologem Petrem Veselým proběhla v sobotu 12. dubna. Součástí vycházky byly ukázky odchytu a kroužkování ptáků, jiné opeřence účastníci pozorovali nebo se učili poznávat podle zpěvu. A nakonec příjemně překvapilo i slunečné počasí, které zcela ignorovalo předpověď.
Zelený čtvrtek
  20. 3. 2014 - Na březnovém Zeleném čtvrtku, který se konal pod názvem "Biopaliva: užitek či problémy?", jsme se s Petrem Patočkou z Analytického centra Glopolis podívali blíže na kapalná biopaliva. Hledali jsme odpovědi, do jaké míry mohou nahradit benzín či naftu, kde končí jejich výhody a začínají problémy, co přináší produkce biopaliv v rozvojových zemích a jak se na tom podílí politika Evropské unie?
Břehule
  20. 2. 2014 - V únorové besedě z cyklu Zelených čtvrtků jsme se ohlédli za Ptákem roku 2013 - břehulí říční. Biolog dlouholetý spolupracovník Cally Petr Heneberg vyprávěl o ohrožených druzích těžařů, ptáků i bezobratlých. Protože nejen břehule našly v pískovnách nový domov.
Zelený čtvrtek
  16. 1. 2014 - Besedu "Chemie kolem nás, pomáhá i škodí" jsme připravili ve spolupráci s Hnutím DUHA České Budějovice. Přednášel MUDr. Miroslav Šuta, konzultant pro ekologická a zdravotní rizika.

Skryj proběhlé akce z roku 2013 » Zobraz proběhlé akce z roku 2013 »

Šumava
 

11. 12. 2013 - Poslední letošní beseda z cyklu Zelený čtvrtek proběhla tentokrát výjimečně ve středu 11. 12. 2013 s přednášejícím Pavlem Storchem ze Správy NP Bavorský les. Téma prosincové besedy bylo "Šumava z druhé strany - NP Bavorský les". Posluchači se dozvěděli, jak se vyvíjely lesy na bavorské straně Šumavy a jaký je přístup v Německu k NP Bavorský les.

Quo Vadis
  5. 12. 2013 - Ve spolupráci s Centrem pro dopravu a energetiku jsme připravili debatu "Quo vadis státní energetická koncepce?", v níž vystoupili Lenka Kovačovská z Ministerstva průmyslu a obchodu, Petr Vymazal z firmy Amec s.r.o., ekonom Jan Ondřich z Candole Partners, analytik J&T Michal Šnobr, energetický analytik Martin Sedlák z Aliance pro energetickou soběstačnost a Jan Rovenský z Greenpeace ČR. Konalo se v domě ČSVTS na Novotného lávce v Praze.
pole
 

9. 11. 2013 - Sedmá a pro letošek poslední přírodovědná vycházka s Callou se jmenovala "Krmítka na tankodromu" a konala se v sobotu 9. listopadu na sídlišti Máj a v okolí Mladohaklovského a Velkého Vávrovského rybníka. Ornitolog Petr Veselý ukázal zájemcům ptačí krmítka určená pro vědecký výzkum, několik odchycených ptačích druhů, odchytovou síť i kroužkování. Vycházka přilákala osmačtyřicet zájemců o přírodu.

Rosnička
  5. 11. 2013 - V úterý 5. 11. uspořádala Calla v Českých Budějovicích odborný seminář "Vodní a mokřadní živočichové v pískovnách: ochrana a management", kterého se zúčastnilo 61 zájemců. Akce byla druhým dílem volného cyklu seminářů věnovaných přírodě blízké obnově a ochranářskému managementu pískoven a dalších těžebních prostorů. Na seminář odpoledne navázala přednáška "Cep II - pískovna pro biodiverzitu", kterou pořádala Daphne ČR. Více informací najdete v pozvánce a tiskové zprávě.
pole
 

1. 11. 2013 - Seminář "Energeticky soběstačné obce – příležitost pro lokální ekonomiky" připravený Callou se konal 1. listopadu 2013 od na Krajském úřadě Jihočeského kraje v Českých Budějovicích. Prezentace z něj si můžet stáhnout na této stránce.

Zelený čtvrtek
  17. 10. 2013 - Říjnový Zelený čtvrtek Cally a Duhy s názvem "Velcí a divocí se vracejí" se zabýval tématikou návratu zubrů, praturů a divokých koní do české přírody. Biolog Miloslav Jirků z Biologického centra AV ČR představil návrat "velkých spásačů" jako výzvu péče o krajinu v 21. století.
hřib
  12. 10. 2013 - Letošní šestá přírodovědná vycházka s Callou se jmenovala "Za houbami na Borek" a konala se v sobotu 12. října. Vedli ji předseda Mykologického klubu Jihočeského muzea Rudolf Mašek a entomolog Jiří Řehounek. Vycházku poznamenala nižší účast, pravděpodobně kvůli mrazivému a deštivému rannímu počasí.
Netopýr
  21. 9. 2013 - Druhá zářijová přírodovědná vycházka "Výprava za řezanem pilolistým" zavedla účastníky na bývalý tankodrom. Krom tajemné rostliny zmíněné v jejím názvu prezentovali botanik Petr Koutecký a entomolog Jiří Řehounek i další zajímavé druhy organismů, včetně šesti druhů vrb. I přes občasný déšť dorazilo na vycházku devatenáct zájemců o přírodu.
reaktor
  17. a 19. 9. 2013 - Calla připravila dvě přednášky Jana Beránka z Greenpeace Int. o problematice jaderného odpadu a to v místech, kde stát uvažuje o konečném hlubinném úložišti. 17. září se konala v kině v Dolní Cerekvi a 19. září v sále Muzea města Tišnova. Prezentace z Dolní Cerekve, prezentace z Tišnova.
Mladošovice
  12. 9. 2013 - Daphne ČR uspořádala ve čtvrtek 12. září autobusovou exkurzi "Postindustriální prostory jako příležitost pro ochranu biodiverzity". Exkurze představila pískovny Mladošovice a Cep II, odkaliště Hodějovice a kamenolom v PR Kladrubská hora. Vedli ji Klára Řehounková, Jiří Řehounek, Petra Konvalinková a Daniel Abazid. Akce byla určena především profesionálům v ochraně přírody a krajiny.
pobřežní linie
  7. 9. 2013 - Klára Řehounková z PřF JU a Jiří Řehounek z Cally vedli autobusovou exkurzi "Těžba surovin jako příležitost pro ochranu přírody aneb Ekologická obnova jako alternativa technických rekultivací", kterou uspořádala Česká společnost pro ekologii. Trasa vedla přes pět přírodovědně zajímavých pískoven v jižních Čechách. Akci zakončila přednáška pro účastníky v Třeboni, na kterou se k lektorům připojil ještě Petr Bogusch z PřF UHK.
Netopýr
  6. 9. 2013 - Přírodovědná vycházka "Netopýří safari na sídlišti Vltava" proběhla v pátek 6. září. Se životem létajících savců seznámila 42 účastníků zooložka Lenka Barčiová v zahradě CEGV Cassiopeia, na sídlišti Vltava a na vrbenských rybnících. Děti si mohly pohladit handicapovaného netopýra rezavého, hledání netopýrů na sídlišti a v jeho okolí velmi usnadnil bat detektor.
můra
  21. 6. 2013 - Ani mračna komárů neodradila patnáct zájemců o přírodu od účasti na letošní třetí přírodovědné vycházce s názvem "Za nočními motýly na tankodrom". Hlavní část vycházky byla zaměřena na odchyt motýlů a dalšího hmyzu s pomocí světelného zdroje. Počasí nám tentokrát přálo a přítomné děti si užívaly nejen entomologických pozorování, ale i posunuté večerky.
Biogas
  19. 6. 2013 - Calla spolupořádala konferenci s mezinárodní účastí "Na cestě k energetické soběstačnosti obcí a regionů". S praktickými zkušenostmi starostů a dalších hybatelů regionálního dění z Německa, Rakouska i Česka se nyní můžete seznámit v prezentacích na této stránce.
Břehule
  15. 6. 2013 - V sobotu 15. června uspořádala Calla exkurzi za ptákem roku. Akce "Břehule za humny" se konala v pískovně Lžín na Soběslavsku, která je jedním z největších hnízdišť břehule říční v jižních Čechách. Sedmadvacet účastníků pozorovalo nejen břehule, ale také samotářské včely, které s nimi sdílejí hnízdní stěnu. Další informace naleznete v tiskové zprávě. O lžínské pískovně se dozvíte více na našem webu.
zelený čtvrtek
  16. 5. 2013 - Květnový Zelený čtvrtek s názvem "Náš soused je netopýr" proběhl 16. května v českobudějovické galerii Měsíc ve dne. O tajemném životě netopýrů, jejich soužití s člověkem a možnostech ochrany ve městech mluvila Petra Schnitzerová z České společnosti pro ochranu netopýrů. Největšímu zájmu se těšilo závěrečné představení tří živých netopýrů rezavých, kteří jsou trvale v lidské péči kvůli zraněním.
orchidej
  11. 5. 2013 - Květnová přírodovědná vycházka "Za orchidejemi a ďáblíkem na Vrbenské rybníky" proběhla v sobotu 11. května. Průvodci světem vzácných rostlin byli účastníkům botanici Zuzana Štípková a Milan Kotilínek. I přes deštivé počasí se vycházka vydařila. A nehledě na posunutou vegetační sezńu nakonec kvetly i orchideje - prstnatce májové. Fotografie z přírodovědných vycházek najdou od letoška zájemci na Facebookovém profilu Cally.
zelený čtvrtek
  18. 4. 2013 - Na dubnovém Zeleném čtvrtku jsme poslouchali Jaroslava Švehlu z Ústavu anorganické chemie AV ČR v Řeži. V tématu "Zářící odkaliště v Mydlovarech" se věnoval nejen milionům tun radioaktivních kalů u Mydlovar a sanaci místních odkališť.
kroužkování
  13. 4. 2013 - První letošní přírodovědá vycházka Kroužkování ve Stromovce proběhla v sobotu 13. dubna. Opravdové jaro s námi přišlo přivítat celkem 65 zájemců o přírodu. Průvodcem při pozorování, poslouchání, odchytu a kroužkování ptáků byl ornitolog Petr Veselý a tentokrát byl skutečně úspěšný, protože okroužkoval a ukázal účastníkům mnoho druhů včetně žluny nebo sojky. Více informací o letošních přírodovědných vycházkách najdete v tiskové zprávě.
Zelený čtvrtek
  21. 2. 2013 - V zimě během inverzí mnohem více zakoušíme důsledky toho, čím vším zamořujeme atmosféru. O tom Co dýcháme v Ćeských Budějovicích jsme si v dalším díle Zelených čtvrtků 21. února povídali s Marií Božovskou z oddělení ochrany ovzduší a odpadů Magistrátu města.
Brouk
  16. 2. 2013 - Jihočeská pobočka ČSE, Entomologický klub Jihočeského muzea a Calla uspořádaly přednášku a besedu "Cep II – pískovna pro biodiverzitu" s entomology Jiřím Řehounkem a Zdeňkem Kletečkou. Mluvilo se bude o výzkumu biodiverzity v pískovně Cep II, rekultivacích nebo ohrožených druzích hmyzu, a to nejen v jižních Čechách.

Skryj proběhlé akce z roku 2012 » Zobraz proběhlé akce z roku 2012 »


Nuclear
  21. 11. 2012 - Calla ve spolupráci se Zeleným kruhem uspořádala v Č. Budějovicích seminář "Česko bez uhlí a atomu". Jak vypadá dnešní česká energetika a jakou cenu platíme za závislost na fosilních palivech a atomu? Jak se mění energetický svět okolo nás? Potřebujeme další reaktory v Temelíně nebo máme i jiné cesty? Vystačíme si jen s obnovitelnými zdroji? Prezentace, které zazněly si můžete stáhnout zde.
Zelený čtvrtek
  15. 11. 2012 - Další beseda z cyklu Zelených čtvrtků, tentokrát s názvem "Čeští polárníci ve 21. století", proběhla v budějovické galerii Měsíc ve dne. O životě a bádání českých vědců v Antarktidě i Arktidě mluvil Josef Elster z Botanického ústavu AV ČR a PřF JU. Účastníci shlédli také film o kurzu polární ekologie pro české studenty na Špicberkách.
Pasivní dům
  9. 11. 2012 - Calla připravila seminář "Výzvy blízké budoucnosti: domy s nulovou spotřebou energie", který zareagoval na nové požadavky českého zákona o hospodaření energií ohledně stavebně-energetických norem pro budovy či průkazů energetické náročnosti. Přednášky si můžete stáhnout zde.
Zelený čtvrtek
  18. 10. 2012 - Ohrožuje šumavské ptáky kůrovec nebo člověk? Na tuto otázku hledali odpověď návštěvníci našeho říjnového Zeleného čtvrtku s dr. Janem Horou z České společnosti ornitologické.
  24. 9. 2012 - Heinrich-Böll-Stiftung ve spolupráci s Callou a Hnutím DUHA uspořádali v Praze další česko-německý debatní kulatý stůl tentokrát na téma "Ceny elektrické energie a energetická politika Německa a ČR". Úvodní referáty přednesli Charlotte Loreck (energetická expertka, Ökoinstitut), Miroslav Zajíček (ekonom, VŠE Praha) a Jan Ondřich (analytik, Candole Partners).
Netopýr
  14. 9. 2012 - Přírodovědná vycházka "Za netopýry do Stromovky" proběhla v pátek 14. září u vodní nádrže Bagr v českobudějovickém parku Stromovka. Zoolog Lukáš Jurek ukázal účastníkům nejen létající netopýry, odchytovou síť či bat detektor, ale i živého handicapovaného netopýra a jeho krmení. Akce se zúčastnilo celkem 68 zájemců o přírodu.
Demonstrace
  12. 9. 2012 - Ve středu 12. září před Úřadem vlády v Praze demonstrovala koalice občanských sdružení a obcí proti rozšiřování uhelných a uranových dolů a za čistou a rozumnou energetiku.
Bruslařka
  1. 9. 2012 - V sobotu 1. září proběhla letošní šestá přírodovědná vycházka, tentokrát s názvem "Vodní hmyz v údolí Rudolfovského potoka". Vycházku vedli entomologové Tomáš Ditrich a David Boukal. Účastníci mohli s jejich pomocí poznat mnoho bezobratlých živočichů, kteří žijí v Rudolfovském potoce a rybníku Jarval, a také různé metody jejich odchytu.
Pískovny
  23. 6. 2012 - Předprázdninovou sérii pěti přírodovědných vycházek letos zakončila "Příroda vrábečských pískoven", která se konala v sobotu 23. června. Přírodou v okolí obce Vrábče provedli účastníky botanička Klára Řehounková a entomolog Jiří Řehounek. Z železniční zastávky Černý Dub se účastníci vydali směrem k Vrábči a cestou se věnovali rostlinám a broukům. Nakonec je čekala stará pískovna s plavuněmi, plavuníky, hrištičkami a hrušticemi.
motýl
  16. 6. 2012 - Čtvrtá letošní přírodovědná vycházka byla z důvodu chladného a deštivého počasí přesunuta z neděle 10. června na sobotu 16. června. Vycházku "Motýli na tankodromu" vedli entomologové Zdeněk Hanč a Jiří Řehounek a počasí jí tentokrát přálo. Hlavním cílem byl samozřejmě bývalý tankodrom a chytání motýlů, kterých se podařilo určit skoro dvacet druhů, např. perleťovec kopřivový, ohniváček černočárný nebo modrásek ušlechtilý.
mokřady
  19. 5. 2012 - Třetí letošní přírodovědná vycházka s názvem "Za rostlinami a hmyzem do okolí Máje" zavedla účastníky do lesa V Boru a blízkých mokřadů. Botanik Petr Koutecký a entomolog Jiří Řehounek ukázali třicítce zájemců o přírodu netušenou rozmanitost života poblíž největšího budějovického sídliště. Třešničkou na dortu se stalo malé rašeliniště s několika vzácnými druhy rostlin.
kroužkování
  28. 4. 2012 - Druhou letošní přírodovědnou vycházkou bylo Kroužkování ptáků v Hrdějovicích. Vycházku spojenou s určováním ptáků podle zpěvu a ukázkami jejich odchytu a kroužkování vedli ornitolog Petr Veselý a entomolog Jiří Řehounek. Celkem 46 zájemců o přírodu se prošlo po okolí Hrdějovic, nejvíce času pak strávili v místní pískovně, kde proběhla ukázka odchytu a kroužkování.
OZE
  23. 4. 2012 - Kulatý stůl "Proměny podpory obnovitelných zdrojů energie v Česku" uspořádala Calla a Ekumenická akademie v hotelu Clarion v Českých Budějovicích. Prezentace o možnostech 100% obnovitelné energetiky, o české energetické politice a také o konkrétních změnách v novém zákoně o podporovaných zdrojích energie v podání Milana Smrže, Pavla Douchy a Edvarda Sequense najdete zde.
Zelený čtvrtek
  19. 4. 2012 - Další beseda z cyklu Zelených čtvrtků nesla název "Proč mizejí ptáci lesů, luk a strání?". Ve čtvrtek 19. dubna přijel o úbytku ptáků lesní a zemědělské krajiny a jeho příčinách povídat ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek. Akce se uskutečnila v českobudějovické galerii Měsíc ve dne, kam na ni dorazilo 18 zájemců o přírodu. Bližší informace naleznete v tiskové zprávě.
fotka
  17. 4. 2012 - SOŠ ekologická a potravinářská Veselí nad Lužnicí uspořádala 17. dubna na přednášku "O stromech, broucích a broukovištích" s entomologem Jiřím Řehounkem z Cally. Přednáška se týkala se významu starých stromů a mrtvého dřeva v krajině, alternativ ke kácení stromů nebo ochrany brouků, kteří v nich žijí. Dorazilo přes čtyřicet zájemců o přírodu, především z řad studentů školy.
ČB náměstí
  14. 4. 2012 - Za přírodou a historií do centra II, to byl název první letošní přírodovědné vycházky, jejichž cyklus připravuje Calla pro budějovickou veřejnost od roku 2008. V pokračování úspěšné loňské vycházky zavedli účastníky na zajímavá místa městského centra historik Tomáš Malina a botanik Milan Štech. Akce proběhla v sobotu 14. dubna a zúčastnilo se jí 42 zájemců o přírodu a historii. Další informace o přírodovědných vycházkách v tiskové zprávě.
Fukušima
  21. 3. 2012 - "Fukušima - rok poté", tak se jmenovala přednáška s besedou s Janem Beránkem z Greenpeace International, která se konala ve středu 21. března v Domě knihy Kanzelsberger v Českých Budějovicích.
Autor přiblížil dění v prefektuře Fukušima po katastrofě, která postihla Japonsko a své zkušenosti, kdy dvakrát s týmem mezinárodní organizace oblast navštívil, měřil zamoření, hovořil s řadou evakuovaných i těch, co musejí žít v radioaktivitou postižených místech a také představil dopady havárie na budoucnost jaderné energetiky ve světě.
Zelený čtvrtek
  15. 3. 2012 - Beseda "Zmizí nám z Česka aleje?" v cyklu Zelených čtvrtků s Janou Vitnerovou ze sdružení Arnika. Jak rychle nám mizí aleje z naší krajiny a proč, o důvodech ochrany, o možnostech zastavit kácení i způsobech, jak vysazovat nové. Pozitivní zkušenosti z Českomoravské Vysočiny.
konference
  1. 3. 2012 - "Zátěžové testy jaderných elektráren – prověrka bezpečnosti nebo propaganda?", tak se jmenovala mezinárodní konference pořádaná Jihočeskými matkami a Callou, která se uskutečnila 1. března 2012 v Českých Budějovicích. Prezentace a další informace z konference.
Změna klimatu
  8. 2. 2012 - Ekologický institut VERONICA a Calla uspořádaly odborně zaměřený regionální seminář "Globální změna klimatu - fakta a fikce" na Krajském úřadě v Olomouci. Prezentace najdete zde.
Změna klimatu
  7. 2. 2012 - Ekologický institut VERONICA a Calla uspořádaly odborně zaměřený regionální seminář "Globální změna klimatu - fakta a fikce" na Krajském úřadě v Ostravě. Prezentace najdete zde.
foto
  30. 1. 2012 - V pondělí 30. ledna uspořádala Calla v Českých Budějovicích seminář "Terestričtí živočichové v pískovnách: ochrana a management". Devětašedesát účastníků z celé republiky diskutovalo o ochraně významných skupin živočichů vázaných na druhotná stanoviště v pískovnách a podobných postindustriálních lokalitách. Lektoři se ve svých příspěvcích shodovali, že současná podoba rekultivací ohroženým druhům škodí a je třeba prosazovat vyšší podíl ekologické obnovy, včetně dlouhodobé péče o nejcennější plochy. Více informací v tiskové zprávě.
Zelený čtvrtek
  19. 1. 2012 - Další Zelený čtvrtek pod názvem "Jak se žije v novoguinejském pralese" uspořádaly Calla a Rosa 19. ledna od 18 hodin. Do budějovické galerie Měsíc ve dne přijal pozvání prof. Vojtěch Novotný z Entomologického ústavu AV ČR a Přírodovědecké fakulty JU, který mluvil o práci českých vědců na Nové Guineji, tropické přírodě a její ochraně, nebo o tom, kolik je na světě vlastně druhů. Došlo však i na nečekaná témata - kanibalismus, chorobu kuru nebo rozmanitost novoguinejských jazyků.

Skryj proběhlé akce z roku 2011 » Zobraz proběhlé akce z roku 2011 »

fotka
  15. 12. 2011 - Na Zeleném čtvrtku pod názvem "O čem vyprávějí šumavské smrčiny" jsme v českobudějovické galerie Měsíc ve dne tentokrát přivítali prof. Hanu Šantrůčkovou, vedoucí Katedry biologie ekosystémů Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity. Povídali jsme si s ní o šumavských lesích, o roli kůrovce, o ekosystémech horských smrčin i o dění v Národním parku Šumava.
fotka
 

8. 12. 2011 - Calla ve spolupráci s Heinrich Boell Stiftung a Hnutím DUHA uspořádali diskusi u kulatého stolu v pražském hotelu Jalta na téma "Energetická politika ČR a Německa". Vystoupil na ní Oliver Krischer, poslanec Bundestagu a mluvčí frakce pro energetickou efektivitu, Alliance 90/The Greens, Jiří Gavor z konzultační společnosti ENA, Ivan Beneš ze společnosti CityPlan a mnoho dalších.

Calla razítko
 

1. - 17. 11. 2011 - Výstavu "Calla: Prvních dvacet" jste mohli shlédnout ve druhém patře Krajského úřadu Jihočeského kraje v Českých Budějovicích v ulici B. Němcové. Výstava mapuje i humornou formou činnost, úspěchy i nezdary, důležité mezníky a lidi, kteří sdružením "prošli" v prvních dvaceti letech od doby založení až po současnost.

fotka
  10. 11. 2011 - Ve čtvrtek 10. listopadu se v Českých Budějovicích sešlo více než 70 zájemců o ochranu hmyzu vázaného na staré stromy. Seminář "Stromy a hmyz" uspořádala Calla už podruhé, protože v prvním termínu zájem účastníků výrazně přesáhl kapacitu místnosti, kde se seminář konal. Účastníci semináře se dozvěděli, jak poznat biologicky cenné stromy nebo přítomnost ohrožených druhů v nich, jaké jsou "měkké" alternativy ke kácení stromů nebo jak ošetřovat stromy s ohledem na jejich hmyzí obyvatele. Akce se konala ve spolupráci se sítí Krasec a Krajským úřadem Jihočeského kraje.
fotka
 

9. 11. 2011 - Calla a Ekologický institut VERONICA ve spolupráci se sdružením Přátelé přírody připravily další odborně zaměřený regionální seminář "Globální změna klimatu - fakta a fikce" na Krajském úřadě v Ústí nad Labem. Prezentace a další informace najdete zde.

fotka
 

8. 11. 2011 - Calla a Ekologický institut VERONICA ve spolupráci se Střediskem ekologické výchovy a etiky Rýchory SEVER připravily další odborně zaměřený regionální seminář "Globální změna klimatu - fakta a fikce" na Krajském úřadě v Hradci Králové. Prezentace a další informace najdete zde.

Tváře uranu
  4. 10. - 4. 11. 2011 - Výstava fotografií Václava Vašků "Tváře uranu" pokračovala ve svém putování. Umístěna byla ve Městě Ralsko v Místním centru pro setkávání a pořádání kulturních vzdělávacích a sociálních programů v Ralsku.
fotka
  20. 10. 2011 - Calla a Rosa uspořádaly říjnový Zelený čtvrtek s názvem "Odkaliště: šance pro přírodu". Proč se stala odkaliště posledními útočišti mnoha ohrožených druhů v krajině a proč je rekultivace jejich zkázou, vysvětlili entomologové Robert Tropek a Jiří Řehounek. V publiku poslouchalo a tázalo se dvacet zájemců o přírodu.
fotka
  15. 10. 2011 - Přírodovědná vycházka "Za ptáky na krmítko" přilákala 15. 10. do Branišovského lesa u Českých Budějovic. Sraz účastníků bude na zastávce MHD Máj - Antonína Barcala v 10 hodin. Ornitolog Petr Veselý pozval účastníky ke svému krmítku, kde již devět let zkoumá ptačí společenstvo. Všichni účastníci si také prohlédli odchycené ptáky a vyslechli zajímavosti z jejich života.
fotka
  13. 10. 2011 - Konferenci "Zelená energetika a jaderné elektrárny: Komu patří budoucnost?"zorganizovala Heinrich-Böll Stiftung společně s Hnutím Duha, sdružením Calla a Zelenou akademií v Praze. Vystoupil na ní mimo jiné Mycle Schneider (autor "World Nuclear Industry Status Report 2011"), ekonom Steve Thomas z University of Greenwich, František Hrdlička, děkan Fakulty strojní ČVUT, konzultant Petr Otčenášek, Martin Bursík a další experti. Prezentace jsou ke stažení zde.
můra
  21. 9. 2011 - Do programu přírodovědných vycházek jsme mimořádně zařadili vycházku "Za nočními motýly k Arpidě II". Součástí vycházky byl noční lov motýlů s pomocí světelného zdroje. Světem nočních motýlů provedli zájemce entomologové Zdeněk Hanč a Otomar Adam. Akce byla náhradou za předchozí termíny, které zhatilo nepříznivé počasí.
  17. 9. 2011 - Sdružení Calla uspořádalo přírodovědnou vycházku pod názvem "Netopýří safari na sídlišti" Vycházku vedla zooložka Tereza Bradáčová, která s sebou přivezla i živé handicapované netopýry. Účastníkům ukázala také netopýří budky a zasvětila je do určování těchto létajících savců s pomocí bat detektoru.
můra
  30. 6. 2011 - Ve čtvrtek 30. června uspořádala Calla přírodovědnou vycházku "Za nočními motýly k Arpidě". Ukázku odchytu motýlů s pomocí světelného zdroje předvedli a do jejich života účastníky zasvětili entomologové Zdeněk Hanč a Otomar Adam.
Slunce
  25. 6. 2011 - Veřejnost, která se v sobotu 25. června odpoledne sešla na jihočeské dominantě Kleti, se vyjádřila proti dalšímu využívání jaderné energetiky v České republice. Česko-německo-rakouského protestního shromáždění se zúčastnilo přes sto lidí ze všech tří zemí. Akci pořádala sdružení Jihočeské matky, Občanská iniciativa pro ochranu životního prostředí, Calla ve spolupráci s Bayerische Plattform gegen Atomgefahr, Atomstopp_atomkraftfrei leben!, Anti Atom Komitee a Mütter gegen Atomgefahr - Freistadt jako další z řady společných veřejných aktivit. Více v tiskové zprávě.
fotkaa
  16. 6. 2011 - Poslední Zelený čtvrtek před prádninami se v českobudějovické Galerii Měsíc ve dne věnoval architektuře. Nesl název "České Budějovice - město k (pře)žití?" a potkali jste se na něm s Filipem Dubským a Miroslavem Vodákem, architekty z teamu NOLIMAT.
brouk
  12. 6. 2011 - V neděli 12. června uspořádala Calla přírodovědnou vycházku "Rostliny a hmyz Vrbenských rybníků". Vycházku vedli botanik Petr Koutecký a entomolog Jiří Řehounek. I přes nepříznivé počasí mohli nakonec účastníci pozorovat celou řadu zajímavých druhů.
Krasec
  10. 6. 2011 - Calla připravila školící seminář pro pracovníky ekoporaden a ekocenter jihočeské sítě KRASEC "Jak spolupracovat s médii?" s fotografem a novinářem Václavem Vašků v rámci projektu "Rozvoj sítě environmentálních vzdělávacích, poradenských a informačních center v Jihočeském kraji".
ohřev
  7. 6. 2011 - Sdružení Calla uspořádalo přednáškovou besedu "Jak ušetřit za ohřev vody a vytápění?" s Marií Hrádkovou z JH Solar a Josefem Šťastným z Energy Centre České Budějovice v úterý 7. června 2011 od 17:00 do 19:00 hod. v galerii Měsíc ve dne. Více zde.
20 let
  4. 6. 2011 - První červnovou sobotu uspořádala Calla v rámci svého dvacátého výročí výlet po vlastních stopách, tentokrát po Národní přírodní rezervaci Brouskův mlýn a to s botanickým výkladem.
fotka
  31. 5. 2011 - Calla, Hnutí DUHA, Heinrich Böll Stiftung Praha a české profesní asociace obnovitelných zdrojů energie uspořádaly diskusní seminář Německo bez jaderných elektráren. A co Česko? Na akci v Konferenčním sále Zastoupení Evropské komise v ČR v Praze vystoupili němečtí experti Lutz Mez z Freie Universität Berlin a Rainer Hinrichs-Rahlwes, prezident European Renewable Energies Federation, z česka pak Michal Šváb z ENA s.r.o., energetický konzultant Petr Holub a Edvard Sequens z Cally. Prezentace v pdf podobě jsou ke stažení z této stránky.
demonstrace
  28. 5. 2011 - České a rakouské nevládní organizace se 28. května 2011 zúčastnily velké celoněmecké demonstrace "Atomkraft - Schluss" a to v Landshutu, v blízkosti německé jaderné elektrárny Isar. Češi byli mezi tisícovkami účastnících se přijati s nadějí, že i v Česku se situace konečně změní a vydáme se bezatomovou cestou. Ochutnávka fotek na Facebooku. Fotky z německých demonstrací.
fotka
  18. 5. 2011 - Calla společně s CEGV Cassiopeia uspořádala 18. května od 15:30 hodin akci "Zasaď si svůj špalek!", jinak též zakopávání prvního budějovického broukoviště. Špalky jsme zakopali na přírodní zahradě Cassiopeiy v Jizerské ulici 4 (areál MŠ Jizerská). Více informací o broukovištích naleznete na webu Stromy a hmyz v rubrice Broukoviště.
Freistadt
  14. 5. 2011 - První z řady akcí nevládních organizací tří zemí: Rakouska - Německa - Česka pod heslem STOP jaderné energii se uskutečnila v sobotu 14. května odpoledne na náměstí v rakouském Freistadtu. Na veřejném shromáždění cca 200-250 lidí vystoupili mimo zástupců nevládních organizací tří zemí a místních politiků také profesorka Dr. Helga Kromp (výzkumnice v oblasti klimatu), profesor Dr. Wolfgang Kromp (výzkumník v oblasti rizik) a Ing. Dalibor Stráský (právě jmenovaný antiatomový pověřenec země Horní Rakousko). Vše zakončil lidský řetěz proti jaderné energii.
fotkaa
  9. 5. 2011 - Sdružení Calla uspořádalo přednáškovou besedu "Bioplynové stanice v Jihočeském kraji - současnost a perspektivy" s Miroslavem Kajanem z České bioplynové asociace a Jiřím Návarou z bioplynové stanice Žabovřesky. Prezentace z této besedy najdete zde.
CD
  4. - 29. 4. 2011 - "Calla: Prvních dvacet" aneb uspořádali jsme výstavu o dvacetileté historii Cally v Jihočeské vědecké knihovně v Českých Budějovicích. Výstava zmapovala, někdy i humornou formou činnost, důležité mezníky a lidi, kteří sdružením "prošli", od doby založení až po současnost.
fotkaa
  20. 4. 2011 - V Českých Budějovicích se letos slavil Den Země a to ve středu 20. dubna 2011. Celkem 7 organizací se svými informačními a poradenskými stánky od 10 do 17 hodin na konci Lannovy třídy u Sadů radilo a poskytovalo informace na témata týkající se životního prostředí. Více v tiskové zprávě.
fotkaa
  29. 3. 2011 - Calla a Hnutí DUHA pořádali seminář "Chytrá energie pro jižní Čechy", který se konal 29. března 2011 na Krajském úřadě Jihočeského kraje v Č. Budějovicích. Představil alternativní energetický koncept pro Českou republiku, výsledky studie o potenciálu zateplování domů a zaměřil se také na problematiku výroby tepla v Českých Budějovicích, kam vedle stávajících hnědouhelných kotlů vstupují plány na využití biomasy, teplovod z Temelína či spalování komunálních odpadů. Prezentace si můžete stáhnout zde.
králík
  19. 3. 2011 - Sdružení Calla uspořádalo v sobotu 19. března další přírodovědnou vycházku "Za sovami a datly do okolí Máje" na okraji Českých Budějovic. Tentokrát ji vedl ornitolog Petr Veselý a entomolog Jiří Řehounek.
fotkaa
  17. 3. 2011 - Sdružení Calla uspořádala besedu z cyklu Zelených čtvrtků, tentokrát pod názvem Zelené peklo. Entomolog Lukáš Čížek hovořil o hospodaření v našich lesích ve vztahu k ochraně přírody a jeho mediálním obrazu.
králík
  22. 2. 2011 - Uspořádali jsme přednáškovou besedu s názvem "Energeticky soběstačná obec v teorii a praxi" s Karlem Srdečným z EkoWATTu a Milanem Kazdou, starostou obce Kněžice. Akce proběhla v galerii Měsíc ve dne, Nová ul. 3, České Budějovice.
králík
  17. 2. 2011 - Další beseda z cyklu Zelených čtvrtků: "Rys za vaším plotem? aneb Velké šelmy v české krajině" s Kateřinou Ulmanovou z Hnutí DUHA. Po staletích pronásledování se do naší krajiny začínají vracet vlci, rysi a medvědi. Mohou žít s námi? A dokážeme my žít s nimi? Co by na to řekla Karkulka? Další informace v tiskové zprávě.
CD
  12. 2. 2011 - Přírodovědná vycházka "Za stromy a historií do centra", vedl v Českých Budějovicích botanik Milan Štech a historik Tomáš Malina.
ilustrační logo
  31. 1. 2011 - Calla uspořádala několik pracovních seminářů v lokalitách vybraných pro úložiště. Naposledy 31. 1. 2011 v Pačejově. Stáhnout si můžete prezentace "Úložiště jaderného odpadu a práva dotčených obcí" (pdf, 379 kB) od Pavla Douchy z Ekologického právního servisu a "Bezpečnost hlubinného úložiště a transportů radioaktivního odpadu" (pdf, 223 kB) od Dalibora Stráského, nezávislého konzultanta.
pozvanka liberec
  11. 1. 2011 - Přednášková beseda s názvem "Energeticky soběstačný dům v teorii a praxi" s Karlem Srdečným z EkoWATTu a Romanem Franclem, majitelem energeticky soběstačného domu. Akce se konala v úterý 11. ledna 2011 od 16.30 do 19 hodin v galerii Měsíc ve dne, Nová ul. 3, České Budějovice. Tisková zpráva zde.



Skryj proběhlé akce z roku 2010 » Zobraz proběhlé akce z roku 2010 »

pozvanka liberec
  1 - 28. 12. 2010 - výstava Tváře uranu v Krajské knihovně v Liberci. Vernisáž se uskutečnila za účasti autora výstavy, nového primátora Statutárního města Liberec a zastupitelů města. Videoklip o výstavě Tváře uranu, který vznikl dne 1.12. na vernisáži v liberecké knihovně.

vetrnik
  1. 12. 2010 - Hnutí DUHA, sdružení Calla a Nadace Heinricha Bölla uspořádaly v Praze v Poslanecké sněmovně seminář "Chytrá podpora pro čistou energii" - Jak by měl stát vylepšit podporu pro obnovitelné zdroje energie?". Jednotlivé prezentace a další informace ze semináře najdete zde. Závěrečné shrnutí ze semináře.

plakat ralsko
  6 - 30. 11. 2010 - Sdružení Calla uspořádalo výstavu Tváře uranu v Kulturním domu Ralsko v Mimoni.

CD
  11. 11. 2010 - Calla a Krasec uspořádaly odborný celodenní seminář Stromy a kácení - teorie a praxe, který se konal v rámci jihočeských dnů EVVO v budově Krajského úřadu Jihočeského kraje, Boženy Němcové 3 v Českých Budějovicích. Stránka k semináři

tvaře uranu
  6. 10. - 5. 11 2010 - KZM Přibyslav a sdružení Calla pod záštitou města Přibyslav uspořádaly slavnostní zahájení výstavy Tváře uranu.

hlemyzd se pari
  23. 10. 2010 - Sdružení Calla uspořádala přírodovědnou vycházku "Výprava za zemounem skalním", která proběhla v okolí Boršova nad Vltavou. Zoologové Pavel Pech a Jiří Řehounek seznámili účastníky s tajemným světem suchozemských plžů a samozřejmě nevynechali ani další zajímavé obyvatele okolních lesů a luk.

ilustrační logo
  21. 10. 2010 - Sdružení Calla a společnost Rosa uspořádaly další besedu z cyklu Zelených čtvrtků pod názvem "Bagrem za ochranu přírody?". Miroslav Hátle ze Správy CHKO Třeboňsko a Jiří Řehounek z Cally mluvili o obnově krajiny narušené těžbou nerostných surovin.

drobil
  6 . 10. 2010 -  Liga ekologických alternativ (LEA) ve spolupráci s partnery, kterými je Calla a další uspořádala ve středu 6. října filmové setkání s provokativní ideou "Budoucnost: 100 % z OZE?" s projekcí žhavě aktuálního dokumentu C.-A. Fechnera "4. revoluce - energetická soběstačnost" a navazující besedou s tvůrcem panem Fechnerem.

ucast verejnosti
  25. 9. 2010 - Sdružení Calla uspořádala přírodovědnou vycházku s názvem "Kroužkování u Šindlovského rybníka".

ilustrační logo
  16. 9. 2010 - Další beseda z cyklu Zelených čtvrtků pod názvem "Železniční koridor - kudy dál?" proběhla v Galerii Měsíc ve dne v Č. Budějovicích.

Těžba uranu
  6 - 30. 9. 2010 - Další zastavení výstavy Tváře uranu se uskutečnilo v Domě knih - Knihkupectví Kanzelsberger v Č. Budějovicích. Během vernisáže 6. září byl ve spolupráci se sdružením Jihočeské matky promítnut dokumentární film o dopadech těžby uranu v Nigeru - Arlit, druhá Paříž.

ucast verejnosti
  6. 9. 2010 - Calla a Krasec uspořádaly pokračování semináře Účast veřejnosti ve správních řízeních II, který se konal na Přírodovědecké fakultě Jihočeské Univerzity v Českých Budějovicích, Na Zlaté stoce 1, České Budějovice (katedra botaniky - "vila"). Seminář navázal na teoretickou část praktickými příklady z praxe a jejich řešení.

  3. 9. 2010 - Sdružení Calla uspořádala přírodovědnou vycházku pod názvem "Za netopýry na Vrbenské rybníky". Tajemným světem létajících savců provázela Tereza Březinová a její pomocníci - handicapovaní netopýři.

ilustrační logo
  17. 7. 2010 - Calla a Klub českých turistů Hodonín uskutečnily exkurzi za poznáním přírody bzeneckých pískoven a Národní přírodní památky Váté písky.

ROHAC
 

25. 6. 2010 - Calla uspořádala přírodovědnou vycházku "Za roháči a tesaříky na Hlubokou". Světem brouků vázaných na staré stromy, který ožívá až v podvečerním čase, nás provedl entomolog Lukáš Čížek.


stromy a hmyz
 

17. 6. 2010 - Sdružení Calla uspořádala celodenní autobusovou exkurzi " Stromy a hmyz", která se konala v Českých Budějovicích a okolí. Hlavním cílem této exkurze je seznámit odbornou veřejnost s významem stromů jako biotopů chráněných a ohrožených druhů (především saproxylického) hmyzu a s moderními trendy v jejich ochraně a praktickém managementu.


zmena klima
  15. 6. 2010 - Ekologický institut VERONICA a sdružení Calla ve spolupráci se SEV Divizna při ZOO Liberec uspořádaly seminář "Globální změna klimatu - fikce a fakta", který se uskutečnil na Krajském úřadě v Liberci. Prezentace ze semináře jsou ke stažení.

ekob
  7. 6. 2010 - Calla uspořádala veřejnou prezentaci sociologické studie "VOJENSKÉ ÚZEMÍ BOLETICE A JEHO OKOLÍ" kterou pro Callu zpracovala paní Mgr. Eliška Novotná z VŠE v Jindřichově Hradci. Prezentace se uskutečnila na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

zaby
  29. 5. 2010 - Sdružení Calla uspořádala přírodovědnou vycházku "Žáby na tankodromu". Vydali jsme se se zooložkou Pavlou Robovskou za poznáním života obojživelníků a dalších zajímavých živočichů do okolí českobudějovického sídliště Máj.

marihuana
  26. 5. 2010 - se uskutečnila přednáška" Využití konopí a biopaliv" v prachatické Čajovně U Hrušky.

piskovna
 

22. 5. 2010 - Calla uskutečnila autobusovou exkurzi "Nejkrásnější pískovny Třeboňska". Exkurze byla zaměřena na ekologickou obnovu území po těžbě surovin a především zajímavé rostliny a živočichy.


pasivní dům
  20. 5. 2010 - Calla uspořádala exkurzi "Pasivní domy - bydlení pro vás".

na hnizde
  10. 5. 2010 - Calla a Hnutí DUHA ve spolupráci se sdružením studentů Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity Na hnízdě uskutečnili v cyklu Filmárum promítání filmu "Age of stupid" a besedu s Martinem Mikeskou věnovanou globální změně klimatu.

zmena klima
  4. 5. 2010 - Ekologický institut VERONICA a sdružení Calla uspořádaly seminář "Globální změna klimatu - fikce a fakta", který se uskutečnil v budově Kanceláře veřejného ochránce práv v Brně. Prezentace ze semináře jsou ke stažení.

ucast verejnosti
  19. 4. 2010 - Calla uspořádala přednášku - Využití konopí nejen v medicíně v kavárně Na půl cesty v Českých Budějovicích.

ucast verejnosti
  19. 4. 2010 - Calla a Krasec uskutečnily seminář Účast veřejnosti ve správních řízeních. Zástupci ekoporaden a občanských sdružení se seznámili s problematikou účasti veřejnosti ve správních řízeních především ve vztahu k zákonu o ochraně přírody a krajiny a stavebnímu zákonu. Účastníci obdrželi tištěnou metodiku a CD se vzory správních podání.

vyrez
  17. 4. 2010 - Sdružení Calla srdečně uspořádala přírodovědnou vycházku, tentokrát pod názvem "Kdo zpívá v Branišovském lese?".

ilustrační logo
  15. 4. 2010 - Proběhla Beseda z cyklu Zelených čtvrtků "Budějovická pro-a proti- povodňová opatření" s Vladimírem Šámalem z Agentury ochrany přírody a krajiny. Účastníci besedy se dozvěděli o přirozených procesech rozlivu povodně v krajině, problematice její regulace a dobrých i špatných příkladech protipovodňových opatřeních na ukázkách budějovických i zahraničních přístupů k vodě ve městě.

pasivní dům
  9. 4. 2010 - Calla uspořádala seminář "Pasivní domy - bydlení pro vás". Konal se v zasedací místnosti Krajského úřadu Jihočeského kraje v Č. Budějovicích. Účastníci se na něm od špičkových odborníků v oboru dozvěděli odpovědi na otázky, které kolem těchto moderních, úsporných a zdravých staveb měli. Stránka k semináři s prezentacemi.

na hnizde
  12. 4. 2010 - Calla ve spolupráci se sdružením studentů Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity Na hnízdě uskutečnila promítání a besedu v cyklu Filmárum věnované obnovitelným zdrojům energie. Promítal se německý film "Nová energie"..

zabka
 

24. 3. 2010 - Calla uspořádala přednášku a besedu "Co se děje v pískovnách?", která proběhla v Podzámčí v Borovanech.


ilustrační logo
  18. 3. 2010 - Proběhla Beseda z cyklu Zelených čtvrtků "Promění klima naší přírodu?" se Zdeňkem Faltýnkem Fricem z Biologického centra Akademie věd ČR.

plakát na tezebni prostory, sance pro ochranu prirody
 

13. 3. 2010 - Calla, Jihočeská pobočka ČSE a Entomologický klub Jihočeského muzea v Českých Budějovicích uspořádaly přednášku a besedu "Těžební prostory - šance pro ochranu přírody". Entomolog Jiří Řehounek z Cally představil zajímavé těžební prostory v jižních Čechách a mluvil o různých podobách obnovy území po těžbě. Zvláštní pozornost byla věnována ochraně vzácného hmyzu vázaného na těžební území.


zmena klima
  10. 3. 2010 - Sdružení Calla, Ekologický institut VERONICA a Heinrich Böll Stiftung uspořádali seminář "Globální změna klimatu - fikce a fakta", který se uskutečnil v Měšťanské besedě v Plzni. Prezentace ze semináře jsou ke stažení zde.

 

4. 3. 2010 - Sdružení Calla a Hamerský potok uspořádaly přednášku a besedu "Rašeliniště na Jindřichohradecku", která se konala v Městské knihovně v Jindřichově Hradci. Přednáška Petry Konvalinkové, Petra Hesouna a Jiřího Řehounka seznámí zájemce se vznikem a těžbou rašeliny, obnovou území po těžbě a zajímavými rašeliništi Jindřichohradecka.


plakát na výstavu Tváře Uranu
 

2. - 25. 2. 2010 - byla uvedena v Městské knihovně Třebíč výstava fotografií Václava Vašků Tváře uranu.


sova
 

26. 2. 2010 - Calla spolu s ornitologem Petrem Veselým uspořádala přírodovědnou vycházku "Soví houkání".


ilustrační logo
  18. 2. 2010 - Proběhla beseda v cyklu Zelených čtvrtků. Tentokrát na téma "Energetické využití biomasy" s prof. Ing. Janem Moudrým, CSc. z Jihočeské univerzity. Konec fosilních paliv? Proč topit biomasou? Znečištění životního prostredí emisemi. Trvalá udržitelnost. Obnovitelné zdroje energie.

treninkovy seminar
 

16. 2. 2010 - Calla pro členské organizace sítě Krasec uspořádala tréninkový seminář "Prezentační dovednosti pro lektory a poradce" s Olgou Medlíkovou s cílem rozvinout prezentační vyjádření, připravit se na různé aspekty prezentací a aktivně si je vyzkoušet a rovněž získat doporučení, jak řešit prezentačně obtížné situace.


ilustrační logo
  21. 1. 2010 - Proběhla beseda v cyklu Zelených čtvrtků "Smrčina - lyžařů ráj?" s ředitelem Národního parku Šumava Ing. Františkem Krejčím. Bude se na české straně Smrčiny lyžovat? Jde skloubit NP Šumava s rozvojovými projekty na pravém břehu Lipna? Na vrcholy lanovkou či ekobusy?

zmena klima
 

19. 1. 2010 - Sdružení Calla, Ekologický institut VERONICA a Chaloupky o.p.s. uspořádali seminář "Globální změna klimatu - fikce a fakta".Prezentace ze semináře ke stažení.




Skryj proběhlé akce z roku 2009 »
Zobraz proběhlé akce z roku 2009 »

ilustrační logo
  2. 12. 2009 - Calla a Hnutí DUHA ve spolupráci s Respekt institutem uspořádali veřejnou debatu k problematice energetiky "Jádro sporu". Úložiště, Temelín, alternativy. Konalo se v Sále zastupitelstva Jihočeského kraje v Českých Budějovicích.

d
 

2. - 13. 11. 2009 - Výstava členských organizací o.s. Krasec s názvem "Krasec žije i v Třeboni". Plakátek ke stažení (jpg).


stěna břehulí v Třebči
 

9. - 13. 11. 2009 -  Výstava Ekologického institutu Veronica PRIMA KLIMA pořádaná Callou na Krajském úřadě Jihočeského kraje v Českých Budějovicích (ulice B. Němcové).


stěna břehulí v Třebči
 

2. - 6. 11. 2009 - Výstava Ekologického institutu Veronica PRIMA KLIMA pořádaná Callou v hale Magistrátu města České Budějovice.


stěna břehulí v Třebči
 

13. - 30. 10. 2009 Výstava Ekologického institutu Veronica PRIMA KLIMA pořádaná Callou v Městském informačním centru v Borovanech.


ilustrační logo
  15. 10. 2009 - Besedu z cyklu "Zelené čtvrtky" na téma: "Kam se poděli denní motýli?" s doc. Mgr. Martinem Konvičkou, Ph.D. z Entomologického ústavu AV ČR a Přírodovědecké fakulty JČU.

stěna břehulí v Třebči
 

7. 10. 2009 Calla a Česká nadační fond pro vydru pořádali přednášku a besedu "Pískovny na Třeboňsku - rána nebo přínos pro krajinu?", která se uskutečnila v 1. patře Krčínova domu v Třeboni. O obnově a ochraně pískoven (nejen) na Třeboňsku hovořili Jiří Řehounek z Cally, Miroslav Hátle a Josef Hlásek ze Správy CHKO Třeboňsko.


plakát na výstavu Tváře Uranu
 

6. - 11. 10. 2009 - Výstava fotografií Václava Vašků Tváře uranu se konala v kině Kotva v Č.Budějovicích v rámci festivalu Ekofilm. Na vernisáži slovem provázel Jaroslav Dušek a hosty vernisáže byli pan František Zahrádka a Zdeněk Mandrholec z konfederace politických vězňů. Podrobnosti k výstavě a jejímu putování.


stěna břehulí v Třebči
 

5. - 8. 10. 2009 Se konala výstava Ekologického institutu Veronica PRIMA KLIMA v budově B Přírodovědecké fakulty JČU v Českých Budějovicích, kde byl v rámci festivalu EKOFILM 2009. Otevřeno každý všední den od 7 do 19 hodin.


zmena klimatu logo
 

30. 9. 2009 -Sdružení Calla, Ekologický institut VERONICA a Heinrich Böll Stiftung uspořádali seminář "Globální změna klimatu - fikce a fakta", který se uskutečnil ve velkém sále Auly Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Prezentace ze semináře jsou ke stažení zde.


pozvánka
 

19. 9. 2009 - Stát plánuje hledat úložiště vyhořelého jaderného paliva ve Vojenském výcvikovém prostoru Boletice. Do takto cenné přírodní oblasti, ale stavba úložiště nepatří. Akce proběhla uzastávky vlaku Hodňov (v blízkosti rybníka Olšina).


červenka
 

19. 9. 2009 - Kroužkování ptáků na tankodromu. Přírodovědná vycházka tentokrát vedla na bývalý tankodrom u českobudějovického sídliště Máj. Vycházku vedli ornitologové Petr Veselý a entomolog Jiří Řehounek a její součástí byli ukázky odchytu a kroužkování ptáků.


ilustrační logo
  17. 9. 2009 - Beseda z cyklu "Zelené čtvrtky" na téma: "Jak vzniká papír?" s papírenským technologem Ing. Josefem Polívkou.

plakát na přírodovědnou vycházku
 

28. 8. 2009 - Vycházka s Terezou Březinovou za netopýry do Přírodní rezervace Vrbenské rybníky.


ilustrační logo
  25.7- 15.8. 2009 - Výstava fotografií Václava Vašků Tváře uranu / FACES OF URANIUM, která se uskutečnila v obecním domě Janův Důl. Výstava vznikla za laskavé finanční podpory Nadace partnerství.

pozvánka
 

14. 8. 2009 - Přednášku na téma "Jak konopí ovlivnilo kulturní i industriální směry ve světě". Význam pěstování a využití konopí od minulosti do současnosti. Pozvánka ke stažení (pdf). Po přednášce byl promítán jeden z posledních koncertů Boba Marleyho, který se stal ikonou konopné subkultury. Přednáška se konala v rámci akce KONOPNÁ SOBOTA (pdf), která se uskutečnila v domě U Beránka následující den.


ilustrační logo
  1 - 19. 7. 2009 - Výstava fotografií Václava Vašků Tváře uranu / FACES OF URANIUM, která se uskutečnila v obecním domě Hamr na Jezeře. Výstava vznikla za laskavé finanční podpory Nadace partnerství.

plakát na výstavu Tváře Uranu
 

15. - 30. 6. 2009 - Výstava fotografií Václava Vašků Tváře uranu / FACES OF URANIUM, která se uskutečnila v Le Court Gallery, Haštalská 1, Praha. Výstava vznikla za laskavé finanční podpory Nadace partnerství. Plakát na akci


plakát
 

2. - 30. 6. 2009 - Výstava představující rozmanitou, zejména ekovýchovnou a ekoporadenskou činnost členských organizací pod názvem Krasec žije! v Jihočeské vědecké knihovně. U příležitosti vernisáže se uskutečnila beseda s energetickými poradci k dotačnímu programu Zelená úsporám. Plakát na akci zde.


ilustrační logo
  18. 6. 2009 - Sdružení Calla a ROSA Vás srdečně zvou na červnovou besedu z cyklu "Zelené čtvrtky" tentokrát na téma: "Zelená opona" s Ing. Michaelem Bartošem, CSc. Beseda se bude konat opět v galerii Měsíc ve dne (Nová 3, Č. Budějovice) ve čtvrtek 18. června od 18:00.

ilustrační foto
  13. 6. 2009 - Přírodovědná vycházku "Za motýly do Mojského lesa" s entomology Zdeňkem Hančem a Jiřím Řehounkem. Ukázka metod pro odchyt hmyzu. Zhruba tříhodinová trasa je vhodná i pro děti a sjízdná pro kočárky.

plakát na Den pro obnovitelné zdroje energie 2009
 

11. 6. 2009 - Odborné semináře, výstavu, promítání pro školy, ale také informační stánek s nafukovací maketou baobabu, to vše jste mohli navštívit v rámci 4. ročníku jihočeského Dne pro obnovitelné zdroje energie, který pro Vás připravily jihočeské nevládní organizace.


foto z procházky
  10. 6. 2009 - Calla a CEGV Cassiopeia uspořádala exkurzi pro pedagogy. Cílem bylo seznámení se zajímavými těžebními prostory na Táborsku a možnostmi jejich využití ve výuce přírodovědných předmětů a ekologické výchově. Účastníci se pohybovali v rašeliništích Borkovická blata, nedaleké pískovně u Borkovic a vápencovém lomu na Kladrubské hoře. Závěrečným překvapením byla návštěva lžínské pískovny, kde byla díky projektu Cally vytvořena hnízdní stěna pro břehule - aktuálně se 130 norami.

foto z procházky
  24. 5. 2009 - Exkurze 7. ročníku cyklu Přírodou krok za krokem - PŘÍRODA BORKOVICKÝCH BLAT. Celodenní vycházky konané u příležitosti otevření obnovené naučné stezky Borkovická blata se zůčastnilo 42 návštěvníků. Vycházku vedli RNDr. Daniel Abazid a RNDr. Jiří Řehounek.

ilustrační logo
  21. 5. 2009 - Beseda z cyklu "Zelené čtvrtky" na téma: "Skutečně bezpečná energetika?" s Ing. Ivanem Benešem ze společnosti CityPlan.

Větrná elektrárna Pavlov

30. 4. 2009 -Calla uspořádala exkurzi na větrné a malé vodní elektrárny a na bioplynovou stanici do Horního Rakouska zaměřenou na ukázku instalací, u nichž byl minimalizován dopad na životní prostředí. Podrobnosti, fotografie a odkazy na video nahrávky z exkurze najdete zde.


JETE (foto p. Pavel)
 

28. 4. 2009 - Mezinárodní konference "Jaderná renesance v realitě - Ekonomické a bezpečnostní aspekty jaderné energetiky" se konala v aule Nadace ABF na Václavském náměstí v Praze. Prezentace a další informace zde.


červenka
 

26. 4. 2009 - Přírodovědná vycházka do Branišovského lesa. V Českých Budějovicích a okolí startuje cyklus přírodovědných vycházek. První z nich vedla do Branišovského lesa u největšího budějovického sídliště Máj. Byla zaměřena hlavně na poznávání ptáků a vedli ji ornitolog Petr Veselý a entomolog Jiří Řehounek.


ilustrační logo
  16. 4. 2009 - Beseda z cyklu "Zelené čtvrtky" na téma: "Nebojte se přírodních zahrad" s Ing. Martinem Charvátem, z jindřichohradecké trvalkové školky Florianus.

pískovna
 

23. 3. 2009 - Přednáška a beseda "Pískovny za humny" v Záblatí. Biologové Olga Dvořáková a Jiří Řehounek promluvili o ochraně a obnově pískoven v jižních Čechách. Zvláštní pozornost byla věnována pískovně u Záblatí, kde bude v rámci nového projektu Cally obnovena hnízdní stěna pro břehule.


pelety
 

19. 3. 2009 - Seminář pro zemědělce a odbornou veřejnost na téma pěstování a využití energetických plodin - ENERGIE Z POLE, který navázal na stejnojmenou exkurzi. Seminář se konal na Krajském úřadě Jihočeského kraje v Českých Budějovicích. Více informací a příspěvky ke stažení zde.


ilustrační logo
  19. 3. 2009 - Beseda z cyklu "Zelené čtvrtky" na téma: "Oteplování Arktidy" s prof. Karlem Prachem.

ilustrační foto
 

17. 3. 2009 - V rámci festivalu Jeden svět se promítal v kině Kotva (ČB) film "Jaderný comeback", režiséra Justina Pembertona. Ten se v tomto filmu vydal z Nového Zélandu na pouť kolem světa, během které návštívil nejvýznamnější jaderná zařízení. Po filmu bude následovala debata, které se zúčastnili zástupci Cally a Jihočeských matek.


foto z přednášky
 

16. 3. 2009 - Přednáška a beseda "Pískovny za humny" ve Lžíně. Biologové Olga Dvořáková a Jiří Řehounek mluvili o ochraně a obnově pískoven v jižních Čechách. Zvláštní pozornost byla zaměřena na pískovnu u Lžína, kde bude v rámci nového projektu Cally obnovena hnízdní stěna pro břehule.


Větrná elektrárna Pavlov

10. 3. 2009 - Větrné elektrárny vyvolávají asi nejvíce negativních reakcí ze strany ochrany přírody a krajiny ze všech obnovitelných zdrojů energie. Cílem workshopu "Větrné elektrárny a životní prostředí" bylo v debatě odborníků definovat takové podmínky, které umožní využití větrné energie s minimalizací dopadů na životní prostředí. Podrobnosti zde. Více také v tiskové zprávě.


ilustrační logo
  19. 2. 2009 - Beseda z cyklu "Zelené čtvrtky" na téma: "Hormonální akvárium" s Terezou Tara. V rámci besedy byl promítnut stejnojmenný film, který získal několik ocenění.


Panely výstavy - ilustrační foto
  5. 1. - 28. 1. 2009 - Výstava "Kde končí naše odpady?" v městské knihovně v Milevsku. Výstavu můžete shlédnout i elektronicky zde na našem webu.

pískovna
  27. 1. 2009 - Odborný seminář "Obnova území narušených těžbou narostných surovin". Diskutovalo se o zásadách přírodě blízké obnovy těžbou narušených území. Odborný seminář pořádala Calla ve spolupráci s katedrou botaniky PřF JU. Na přípravě semináře se podílelo několik desítek expertů z univerzit, Akademie věd, úřadů státní správy i nevládních organizací. Více v tiskové zprávě.

pískovna
  19. 1. 2009 - Přednáška a beseda "Pískovny za humny" v Městské knihovně v Jindřichově Hradci. O ochraně a obnově pískoven a (nejen) na Jindřichohradecku přednášeli biologové Olga Dvořáková, Petr Hesoun a Jiří Řehounek.

ilustrační logo
  15. 1. 2009 - Beseda z cyklu "Zelené čtvrtky" na téma: "Ropný zlom" s Jindřichem Kalousem z Trastu pro ekonomiku a společnost.

foto z workshopu
 

14. 1. 2009 - Workshop "Malé vodní elektrárny a životní prostředí" v Táboře. Cílem bylo diskutovat podmínky, které zabezpečí fungování a rozvoj sektoru MVE s minimalizací dopadů na životní prostředí. Více v tiskové zprávě. Prezentace z tohoto workshopu najdete ke stažení zde.

nahoru


Skryj proběhlé akce z roku 2008 » Zobraz proběhlé akce z roku 2008 »

Panely výstavy - ilustrační foto
  18. 11. - 23. 12. 2008 - Výstava "Kde končí naše odpady?" v jindřichohradecké městské knihovně. Výstavu můžete shlédnout i elektronicky zde na našem webu.

ilustrační logo
  11. 12. 2008 - Beseda z cyklu "Zelené čtvrtky" na téma: "Udržitelné Vánoce" s Josefem Kadubcem ze společnosti Rosa o.p.s.


ilustrační logo
  20. 11. 2008 - Beseda z cyklu "Zelené čtvrtky" na téma: "Pohřbeni za živa?" s Mgr. Lukášem Čížkem, Ph.D. z Entomologického ústavu AV ČR.


pozvánka na seminář
 

20. 11. 2008 - Odborný seminář "Těžba uranu v souvislostech" uspořádala Calla v Liberci ve spolupráci se sdružením Naše Podještědí. Týkal se problematiky případné obnovy těžby uranu na území ČR. Více v tiskové zprávě. Příspěvky a sborník ke stažení zde.


bioplynové fermentory
 

29. 10. 2008 - Calla zahájila cyklus setkání, která jsou zaměřena na problematiku možných negativních dopadů využívání obnovitelných zdrojů energie na životní prostředí. Tématem prvního worshopu byly bioplynové stanice. Více v tiskové zprávě. Prezentace z tohoto workshopu najdete ke stažení zde.


ilustrační logo
16. 10. 2008 - Beseda "Stále ohrožené Boletice", která se konala v rámci "Zelených čtvrtků", potvrdila, že téma Boletic je pro veřejnost stále zajímavé. Doc. RNDr. Vít Grulich seznámil posluchače s výjimečným botanickým bohatstvím tohoto vojenského újezdu, možnostech a limitech rekreačního využití a rizicích spjatých  s realizací lyžařského střediska na Špičáku. Méně » Více »

doc. Grulich přednášíDocent Grulich především upozornil na možnost větrné kalamity, která by vykácením části lesních porostů na Špičáku hrozila. Reálným nebezpečím se dále jeví nutnost vybudování technické a veřejné infrastruktury a čerpání vody pro umělé zasněžování. Pro zachování jedinečných hodnot Boletic je podle Grulicha nutný režim vojenského újezdu, jehož činnost se nedá z hlediska udržení místních přírodních hodnot nahradit.


Dotěženo...A co teď? pozvánka
 

13. 10. 2008 - Přednáška a beseda "Dotěženo... A co teď?" se konala v Rožmberském domě v Soběslavi. Biologové Petra Konvalinková a Jiří Řehounek mluvili o obnově vytěžených rašelinišť.


Nadace rozvoje občanské společnosti
 

29. 9. 2008 - Calla ve spolupráci s Ekologickým právním servisem za finanční podpory Nadace rozvoje občanské společnosti a Ministerstva životního prostředí uspořádala na Přírodovědecké fakultě Jihočeské Univerzity v Českých Budějovicích seminář "Účast veřejnosti ve správních řízeních".


pelety
 

25. - 26. 9. 2008 - Dvoudenní exkurze "Energie z pole" na téma pěstování energetických plodin a využití biomasy. Exkurze provedla účastníky po plochách energetických plodin, seznámila s pěstitelskou agrotechnikou a ukázala i možnosti využití biomasy v zemědělských podnicích ve vztahu k posílení energetické soběstačnosti venkova. Bližší informace zde.


fórum kandidátů
 

9. 10. 2008 - Calla se podílela na pořádání předvolebního fóra kandidátů pod názvem "Poznej svého politika".  Konalo se 23. září v Českých Budějovicích. Zúčastnění politici (z hlavních politických subjektů odmítlo účast pouze KDU-ČSL) se vyjadřovali k otázkám energetiky, ochrany přírody a EVVO, které jim připravili pořádající a dále na otázky z publika. Co jsme se dozvěděli? Přepis nahrávky z debaty najdete v příloze ke stažení (doc, 147 kB)


Mezinárodní den proti uranu, plakát
 

20. 9. 2008 -Shromáždění u příležitosti "Mezinárodního dne proti uranu" ("Uranium Action Day") v obci Kotel u Osečné. Již počtvrté se sjeli odpůrci těžby uranu v Podještědí podS rozložitou tisíciletou lípou, aby znovu deklarovali své zásadní "NE"  zničení krajiny Karoliny Světlé. Více o Uranium action day zde. Více také v tiskové zprávě


ilustrační logo
  18. 9. 2008 - Beseda z cyklu "Zelené čtvrtky" na téma: "Jídlo zblízka?" s Hanou Janáčkovou Kojanovou z obecně prospěšné společnosti Rosa.


Labuťe
 

13. 9. 2008 - Přírodovědná vycházka "Vrbenské rybníky na konci léta".


Užovka
 

29. 6. 2008 - Celodenní vycházka zaměřená na poznání flóry a fauny pískoven u Veselí nad Lužnicí, kterou vedli zoolog Jiří Řehounek (Calla) a botanik Daniel Abazid (Blatské muzeum). Akce se konala v rámci cyklu "Přírodou krok za krokem", který připravuje Blatské muzeum v Soběslavi.


ilustrační logo
 

19. 6. 2008 - Beseda z cyklu "Zelené čtvrtky" na téma: "Hluk a naše životy" s JUDr. Michalem Bernardem, právníkem Ekologického právního servisu, neziskové organizace, jenž prosazuje veřejné zájmy.


Pozvánka na seminář: "Možnosti energetické efektivnosti v průmyslu"
 

17. 6. 2008 - Seminář "Možnosti energetické efektivnosti v průmyslu", který se uskutečnil v sále Zastoupení Evropské komise v ČR v Pražské Jungmannově ulici. Na semináři byly prezentovány dvě nové studie - potenciál úspor energie v průmyslu (zpracoval EkoWATT) a studie možnosti decentralizované výroby tepla a elektřiny (vypracoval CityPlan).


Den pro obnovitelné zdroje energie 2008
 

5. 6. 2008 - V Českých Budějovicích se uskutečnil již III. ročník akce "Den pro obnovitelné zdroje energie". Na programu byli např. seminář pro vytápění biomasou pro instalatéry a topenáře, výstava v kině Kotva, výstava o činnosti členů hornorakouských Ökoenergieclusteru, seminář o klimatických změnách a dva bloky promítání filmů z videotéky MŽP v českobudějovickém kině KOTVA.


logo KRASEC
 

1. - 31. 5. 2008 - Výstava z činnosti sítě Krasec, jíž je Calla členem v prvním patře Jihočeské vědecké knihovny v Č. Budějovicích. Více o činnosti Krasce zde (www.krasec.cz)


ilustrační foto
 

17. 5. 2008 - Při příležitosti mezinárodního "Dne slunce" se konala akce nazvaná "Solar meeting" ve Věžovaté Pláni, první obci v České republice, která vstoupila do evropského ekologického spolku pro ochranu klimatu Klimabündnis. Během této akce se uskutečnilo několik přednášek na téma obnovitelné energie a jejího využití v praxi.


ilustrační logo
 

15. 5. 2008 - Beseda z cyklu "Zelené čtvrtky" na téma: "Kde jsou ti brojleři?s Martinem Hyťhou, místopředsedou Dětí Země a autorem výstavy "Svobodní jako ptáci?". Více v tiskové zprávě.


Pozvánka na exkurzi
  29. 4. 2008 - Exkurze "Obecní odpady - inspirace od sousedů" byla určena starostům, zastupitelům, úředníkům a zástupcům NNO, kteří se dlouhodobě zabývají problematikou odpadového hospodaření. Podrobnější informace naleznete zde.

Pozvánka na seminář: "Čisté Teplo"
 

21. 4. 2008 - Na semináři ""Čisté teplo: příležitost leží ladem" zorganizovaném Hnutím DUHA a Callou byl prezentován aktuální potenciál obnovitelných zdrojů energie pro výrobu tepla v České republice a návrh na podporu jeho využití. Prezentace a další informace zde. Studie potenciálu ke stažení zde (pdf, 1207 kB).


Seminář - ilustrační foto
 

14. 4. 2008 - Odborný seminář "Obnova těžbou narušených území a legislativa" v prostorách MŽP v Praze. Další informace též v tiskové zprávě. Zúčastnilo se ho 40 pracovníků státní správy, akademické sféry a nevládních organizací. Méně  » Více »

Referáty přednesli Karel Prach (PřF JU, AV ČR), Jiří Řehounek (Calla), Petra Konvalinková (PřF JU, Daphne ČR), Miroslav Hátle (Správa CHKO Třeboňsko), Tomáš Gremlica a Jiří Sádlo (Ústav pro ekopolitiku) a Ondřej Tošner (Ateliér pro životní prostředí).
Po některých referátech a hlavně v závěru semináře se rozvinula živá diskuse o překážkách, které brání většímu uplatnění přírodě blízkých forem obnovy těžbou narušených území (spontánní sukcese, řízená sukcese apod.). Účastníci se shodli, že by bylo do budoucna vhodné tyto překážky odstraňovat a ponechat pro ně alespoň 20 % těžbou narušeného území .

26. 3. 2008 - Calla se podílela na semináři Hnutí DUHA "Možnosti úspor energie v obytných a administrativních budovách v České republice". Podrobnosti v pozvánce (pdf, 334 kB).

Třídírna odpadů ilustrační foto
  4. 2. - 14.3. 2008 - Putovní výstava o jihočeském odpadovém hospodářství "Kde končí naše odpady?", v Jihočeské vědecké knihovně a na Magistrátu města Českých Budějovic a nyní už libovolně putuje za dalšími zájemci. Více o výstavě v tiskové zprávě. Calla a odpady - další info.

Rosnatka
  10. 2. 2008 - Celkem 75 zájemců o život v pískovnách navštívilo přednášku a besedu Pískovny za humny ve Veselí nad Lužnicí, kterou uspořádala Calla ve spolupráci s místní Střední odbornou školou pro ochranu a tvorbu životního prostředí. O obnově území narušených těžbou štěrkopísku, rostlinách a živočiších pískoven přednášeli Petr Heneberg a Jiří Řehounek. Studenti SOŠ, jejich pedagogové i občané Veselí se v následné diskusi zajímali především o břehule říční.

ilustrační logo
 

17. 1. 2008 - Besedu z cyklu "Zelené čtvrtky" pod názvem "A po nás planina" s novinářem Antonínem Pelíškem.

nahoru


Skryj proběhlé akce z roku 2007 » Zobraz proběhlé akce z roku 2007 »

13. 12. 2007 - Beseda z cyklu "Zelené čtvrtky" tentokrát na téma: "Ekodomy"s Ing. Karlem Srdečným, z EkoWATTu, Centra pro obnovitelné zdroje a úspory energie.

15. 11. 2007 - Beseda z cyklu "Zelené čtvrtky" na téma: "Pašovaná radost"s Doc. RNDr. Ing. Josef Rajchardem Ph. D. a Ing. Zuzanou Balounovou Ph. D. z JIHOČESKÉ UNIVERZITY V ČESKÝCH BUDĚJOVICÍCH (zemědělská fakulta).

Řepka olejná
  15. 11. 2007 - Exkurze do Německa a Rakouska s názvem - Význam zemědělské produkce pro energetiku. Jak pěstovat energetické dřeviny? Jaká je úloha energetických plodin v zajištění energetické soběstačnosti? Mohou traktory jezdit na rostlinný olej? Exkurze je určena zejména zemědělcům, pracovníkům státní správy, agroporadcům a odborné veřejnosti. Reportáž čtěte zde.

27. 9. a 18. 10. 2007 - semináře Efektivní nakládání s odpady v obci - jak na to? určené pro starosty a zastupitele obcí především na Písecku a Táborsku, dále úředníkům OŽP a zájemcům z řad NNO, kteří se dlouhodobě zabývají danou problematikou. Písek - 27. září 2007 a Tábor - 18. října 2007. Semináře se uskutečnili jako aktivita projektu "Jihočeské přírodní zdroje pro budoucnost".

11. 10. 2007 -Seminář "Pískovny za humny" v Soběslavi. Více v tiskové zprávě.

20. 9. 2007 - Beseda z cyklu "Zelené čtvrtky" na téma: "Biopotraviny" s Šárkou Dominovou z prodejny zdravých potravin a bylin SLUNEČNICE v Českých Budějovicích.

Orel
 

1. - 20. 6. 2007 - Výstava"Ohrožení králové nebes" v galerii a muzeu Schwarzenberský špitál v Lišově. Výstava byla složena ze dvou částí - jedna se věnovala ochraně dravců, druhá (pod názvem "Ohrožené královny noci") ochraně sov. Tato výstava je součástí stejnojmenné kampaně a zapůjčil ji Klub ochrany dravců a sov Dětí Země (KODAS).

14. 6. 2007 - Beseda z cyklu "Zelené čtvrtky" na téma: "Rozvojová pomoc v Zambii aneb zkušenosti Jihočecha" s Mgr. Veronikou Šimečkovou.

2. 5. - 14. 6. 2007 - Výstava "Příroda Boletic" v Husitském muzeu v Táboře - Bechyňská brána. Putovní výstava v Táboře svou cestu zakončila po 11 štacích a téměř 20000 návštěvnících od roku 2005 - více tisková zpráva.

Den pro obnovitelné zdroje energie 2007
 

6. 6. 2007 - V Českých Budějovicích se pod záštitou hejtmana Jihočeského kraje uskutečnil již II. ročník akce "Den pro obnovitelné zdroje energie". Na programu byly kromě výstavy, semináře o vytápění biomasou a navazující exkurze, také veřejná beseda, den otevřených dveří a promítání pro školy.


terénní exkurze "Pískovny za humny"
 

29. 5. 2007 -Terénní exkurze "Pískovny za humny" zaměřená na využití pískoven v ekovýchově a výuce přírodovědných předmětů.

17. 5. 2007 - Beseda z cyklu "Zelené čtvrtky" na téma: "CHKO Blanský les" s Mgr. Terezou Francírkovou.

seminář "Práce s medii"
 

3. 5. 2007 - Seminář "Práce s médii" pro zástupce neziskových sdružení, který vedl novinář Václav Vašků, autor úspěšného praktického manuálu o spolupráci NNO s médii.

19. 4. 2007 - Beseda z cyklu "Zelené čtvrtky" na téma: "Sídelní kaše aneb jak stavět kolonie rodinných domů" s Pavlem Hniličkou, architektem z ateliéru Hnilička Císler Architekti.

27. 3. 2007 - Panelová diskuze na téma "NATURA 2000 - příležitost pro jižní Čechy?". Více také tisková zpráva.

13. 2. - 25. 3. 2007 - Výstava "Příroda Boletic" v Borovanech.

13. 3. 2007 - Panelová debata na téma "Požáry skládek odpadů".

15. 2. 2007 - Beseda z cyklu "Zelené čtvrtky" na téma: "Konopné alternativy" s Hankou Gabrielovou ze sdružení Konopa a Calla.

9. 1. - 11. 2. 2007 - Výstava fotografií "Příroda Boletic" v Třeboni - ve výstavní síni Pod věží.

18. 1. 2007 - Beseda z cyklu "Zelené čtvrtky" na téma: "Predátoři v české krajině" s Kateřinou Ulmanovou z Hnutí DUHA.

nahoru


Skryj proběhlé akce z roku 2006 » Zobraz proběhlé akce z roku 2006 »

14. 12. 2006 - Besedu z cyklu "Zelené čtvrtky" na téma: "Ochrana ptáků zpěváků i nezpěváků" s Jiřím Pykalem z Agentury ochrany přírody a krajiny v Č. Budějovicích.

6. 11. - 10. 12. 2006 - Výstava fotografií "Příroda Boletic" v městské knihovně v Jindřichově Hradci.

16. 11. 2006 - Beseda z cyklu "Zelené čtvrtky" na téma: "Jak potopit jižní Čechy?" s Michalem Pravcem z odboru ochrany vod Ministerstva životního prostředí a s Jolantou Vondrovou z odboru ekologie krajiny a lesa Ministerstva životního prostředí.
Více v našem prosincovém Ďáblíku

1. 8. - 31. 10. 2006 - Výstava fotografií "Příroda Boletic" na zámku ve Vimperku. Více také tisková zpráva.

23. - 24. 10. 2006 - Odborný seminář "Příroda ve vojenském újezdu Boletice", který se zaměřil na prezentaci dosavadních výsledků a aktuální problémy týkající se využití vojenského újezdu (VÚ) Boletice ve vztahu k ochraně přírody a krajiny.
Více v našem listopadovém Ďáblíku

19. 10. 2006 - Besedu z cyklu "Zelené čtvrtky" na téma: "Pískovny za humny" s ornitologem Petrem Henebergem, botaničkou Klárou Řehounkovou a zoologem Jiřím Řehounkem.

13. 10. 2006 - Exkurze "Konečně Rostou aneb Nové větrné elektrárny v České republice".
Více v našem listopadovém Ďáblíku

21. 9. 2006 - Beseda z cyklu "Zelené čtvrtky" na téma: "Auto napůl aneb inteligentní mobilita 21. století" se Stanislavem Kutáčkem z o.s. Horní Mlýn.
Více v našem listopadovém Ďáblíku

14. 9. 2006 - V rámci výstavy "Příroda Boletic" v Muzeu CHKO a NŠ ve Vimperku - Zámek, přednáška ředitele NP a CHKO Šumava ing. Aloise Pavlíčka Ph.D. na téma "příroda ve VVP Boletice".

5. 6. - 28. 7. 2006 - Výstava fotografií "Příroda Boletic" v Horní Plané. Více také tisková zpráva.

24. 6. 2006 - Slavnostní vyhlášení Významného ptačího území roku 2006 - Boletice v Kulturním a informačním centru v Horní Plané. Více v této tiskové zprávě.
Více v našem červencovém Ďáblíku

25. květen 2006 - Českobudějovický Den pro obnovitelné  zdroje energie

25. 5. 2006 - Budějovický Den pro obnovitelné zdroje energie.
Více také tisková zpráva. Více v našem červnovém Ďáblíku

2. - 26. 5. 2006 - Výstava fotografií "Příroda Boletic" v Prachaticích (v Zimní zahradě městského úřadu).
Více v našem červnovém Ďáblíku

Černobyl dnes- vzpomínání na budoucnost - výstava fotografií

2 - 22. 5. 2006 - Výstava fotografií Václava Vašků s názvem: "Černobyl dnes - vzpomínání na budoucnost" (Cyklus získal 2. cenu Czech Press Photo 2005 v kategorii Příroda a životní prostředí). Více také tisková zpráva.
Více v našem červencovém Ďáblíku

25. 4. 2006 - U příležitosti Dne Země uspořádala sdružení Calla panelovou diskusi o problematice nakládání s odpady v Jihočeském kraji v KD Slavie v Českých Budějovicích. Více také tisková zpráva

20. 3. - 24. 4. 2006 - Výstava fotografií "Příroda Boletic" ve Šmidingerově knihovny ve Strakonicích. Více také tisková zpráva
Více v našem dubnovém Ďáblíku

20. 4. 2006 - Beseda z cyklu "Zelené čtvrtky" na téma: "Kam kráčíš Šumavo?" S Aloisem Pavlíčkem, ředitelem Správy NP a CHKO Šumava.

28. 3. 2006 - Sdružení Calla ve spolupráci s Hnutím Duha a za podpory Heinrich Böll Stiftung uspořádala mezinárodní konferenci "Ekonomické aspekty jaderné energetiky". Další podrobnosti, fotky a prezentace přednášejících najdete zde.

16. 3. 2006 - Besedu z cyklu "Zelené čtvrtky" na téma: "Jaro ve znamení nalezených mláďat" S Romanem Kösslem, zástupcem ředitele ZOO Ohrada (Hluboká nad Vltavou). Více v našem dubnovém Ďáblíku

3. 2. - 2. 3. 2006 - Výstava o sovách "Ohrožené královny noci" v Borovanech. Na závěr výstavy (2. března) se konala beseda s Věrou Malátkovou a živými sovami ze záchranné stanice Charlie Česká Třebová. Více v našem dubnovém Ďáblíku

1. - 28. 2. 2006 - Výstava fotografií "Příroda Boletic" v MÚ Volary. Více v našem březnovém Ďáblíku

16. 2. 2006 - Beseda z cyklu "Zelené čtvrtky" na téma: "Ochrana památek ve vojenském prostoru Boletice" S Petrem Pavelcem, odborným pracovníkem Národního památkového ústavu. Více v našem březnovém Ďáblíku

9. - 28. 1. 2006 - Výstava fotografií "Příroda Boletic" v ZŠ Kájov.

nahoru


Skryj proběhlé akce z roku 2005 » Zobraz proběhlé akce z roku 2005 »

15. 12. 2005 - Beseda z cyklu "Zelené čtvrtky" na téma: "Hypermarkety - příliš drahá sleva" s Milanem Štefancem, členem NESEHNUTÍ Brno a iniciátorem kampaně "zaostřeno na supermarkety."

2. 11. - 2. 12. 2005 - Výstavu fotografií "Příroda Boletic" v budově Městského úřadu v Českém Krumlově.
Více také v této tiskové zprávě.

24. 11. 2005 - Beseda z cyklu "Zelené čtvrtky" na téma: "Noc jako den" s RNDr. Janem Hollanem, astronomem z Hvězdárny a planetária Mikoláše Koperníka v Brně.

11. 11. 2005 - Diskuzní seminář na téma: "Slunce pro památky" aneb nakolik snesou historické objekty sluneční moduly?
Více o semináři najdete na této stránce našeho webu.

3. - 31. 10. 2005 - Výstava fotografií "Příroda Boletic" v Jihočeské vědecké knihovně v Českých Budějovicích.
Více také v této tiskové zprávě.

20. 10. 2005 - Beseda z cyklu "Zelené čtvrtky" na téma: "Památné stromy na Českobudějovicku" s Jiřím Gergelem a dalšími autory publikace, kterou vydal odbor ochrany životního prostředí magistrátu České Budějovice.

21. 9. 2005 - Panelová diskuze na téma: "Má železnice v jižních Čechách zelenou?" aneb "Rozvojové záměry železnice v dopravní infrastruktuře a obslužnosti v Jihočeském kraji." Uspořádalo Sdružení Calla a České dráhy u příležitosti Evropského týdne mobility a Dne bez aut.

15. 9. 2005 - Besedu z cyklu "Zelené čtvrtky" na téma: "Dominantní druh - auta ve městech" s Lumírem Zenklem z dopravně-inženýrské projekční kanceláře ZeSa.

5. - 29. 9. 2005 - Výstavu o současném ekologickém pojetí v bydlení Harmonie, ekologie, ekonomika v bydlení ve 2. patře Jihočeské vědecké knihovny v Českých Budějovicích. Výstavu vyrobilo o.s. Ekodům.

5. 9. 2005 - "Ekodomy - lepší bydlení v teorii i praxi" - přednáška Ing. Arch. Aleše Brotánka jako doprovodný program k tematické výstavě.

16. 6. 2005 - Beseda z cyklu "Zelené čtvrtky" na téma: "Splavnění Vltavy: realita nebo sen?" s Janem Zemanem z Českého ekologického ústavu v Praze.

9. 6. - 1. 7. 2005 - Výstava "Vydra říční - tajemná dáma vod a mokřadů". Součástí výstavy byli i výukové programy v místní základní škole. Více v tiskové zprávě.

1. 6. - 3. 7. 2005 - putovní výstavy "Boletice - klenot přírody" a "Natura 2000" které doputovaly do Chvalšin, do muzea Schwarzenberského plavebního kánalu. Více v tiskové zprávě.

1. - 30. 6. 2005 - Výstava "Národní přírodní rezervace Brouskův mlýn ve fotografiích Jana Ševčíka a Jana Nového", která se konala ve Šmidingerově knihovně ve Strakonicích.

19. 5. 2005 - Beseda z cyklu "Zelené čtvrtky" na téma: "Jak si vyprat ekologicky?" s Vlaďkou Hejzlarovou, externí poradkyní Rosy pro ekologicky šetrnou domácnost.

21. 4. 2005 - Beseda z cyklu "Zelené čtvrtky" na téma: "Azerbájdžán, ropa, svoboda - jak se to rýmuje?" o souvislostech mezi naší ropnou závislostí a mocí ropných firem i států. Besedovat přišel Martin Skalský, pozorovatel projektů Světové banky a EBRD a poradce nevládních organizací v Azerbájdžánu.

17. 3. 2005 - Beseda z cyklu "Zelené čtvrtky" na téma: "Ekofeminismus" s Marií Haisovou - ředitelkou občanského sdružení Agentura GAIA.

17. 2. 2005 - Beseda z cyklu "Zelené čtvrtky" "Nebojme se NATURY" s Vlastimilem Karlíkem vedoucím programu Ochrany přírody sdružení ARNIKA.

4. 2. 2005 - Seminář "Nakládání s radioaktivními odpady a veřejnost" v jednacím sále Valdštejnského paláce Senátu ČR. Za odborné a organizační podpory nevládních organizací Hnutí DUHA a sdružení Calla uspořádala RNDr. Jitka Seitlová, senátorka Parlamentu ČR, členka Rady Správy úložišť radioaktivních odpadů. Více tisková zpráva.
Více o semináři najdete na této stránce našeho webu.

27. 1. 2005 - Panelová diskuze na téma: "Lyžařský areál Chlum; ANO nebo NE?". Na otázky odpovídali hosté z krajské samosprávy, státní ochrany přírody, nevládních organizací, autoři projektu, investor a mapovatelé soustavy NATURA 2000.

20. 1. 2005 - Beseda z cyklu "Zelené čtvrtky" na téma: "Jak se města rozlézají do krajiny" s Ing. Arch. Alešem Procházkou.


nahoru


 © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz